REKLAMA

USA zainwestują bilion dolarów w infrastrukturę

2021-06-24 20:12
publikacja
2021-06-24 20:12
USA zainwestują bilion dolarów w infrastrukturę
USA zainwestują bilion dolarów w infrastrukturę
fot. JONATHAN ERNST / / Reuters

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek porozumienie Białego Domu i senatorów z obydwu partii ws. pakietu inwestycji w infrastrukturę wartych prawie 1 bilion dolarów. Według Bidena mają one stworzyć "miliony" miejsc pracy.

"Mamy porozumienie. Nikt nie dostał wszystkiego, czego chciał, ja z pewnością nie dostałem wszystkiego, czego chciałem (...), ale to przypomina mi dawne czasy, kiedy udawało nam się razem zrobić wiele rzeczy w Kongresie" - powiedział Biden przed Białym Domem po zakończeniu negocjacji z grupą 10 senatorów z obydwu partii.

Choć szczegóły planu są jeszcze nieznane, wiadomo że będzie on znacznie okrojony w stosunku do początkowej propozycji Bidena, zakładającej wydatki 2,3 biliona dolarów na remont dróg, rozszerzenie sieci szerokopasmowego internetu, czy połączeń kolejowych. Nowy plan zakłada wydatki 973 mld dolarów przez pięć lat, w tym m.in. przeznaczenie 109 mld na budowę i naprawę dróg, 66 mld na inwestycję w kolej, 65 mld na internet i 73 na infrastrukturę energetyczną.

Plan był przedmiotem wielu tygodni negocjacji między przedstawicielami umiarkowanych skrzydeł obydwu partii. Aby porozumienie zamieniło się w prawo, muszą oni przekonać resztę senatorów.

"W Waszyngtonie mówiło się o porozumieniu ws. infrastruktury przez lata. Prezydent i Kongres, który wybraliście w 2020 r. osiągnął porozumienie, które odpowiada na potrzeby XXI w." - stwierdził kongresmen Tom Malinowski z New Jersey.

Plan inwestycji jest kolejną rundą potężnych wydatków publicznych planowanych przez administrację Bidena. W ramach pandemicznego planu ratunkowego dla gospodarki Kongres przyjął w marcu plan wydatków opiewający na 1,9 bln.

Tymczasem równocześnie szykowany jest kolejny pakiet gospodarczy, którego wartość ma wynieść nawet 6 bilionów. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na inicjatywy związane z przeciwdziałaniem zmian klimatu, dostępem do opieki nad dziećmi i poszerzeniem dostępu do bezpłatnej służby zdrowia. Los tego projektu jest jednak niepewny i niemal na pewno spotka się on z opozycją wśród Republikanów, a nawet części Demokratów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
3456
a za szczepionki ile skasowali i kto puścił tego wirusa , to drukują bez opamiętania a dolar zyskuje na wartości ,ciekawe , wzorem USA , jazda na maxa jedziemy z drukowaniem złotówek i rozdawać jeszcze zyska na wartości do innych walut .
m00zyk
Nagłówek powinien brzmieć - "USA okradną wszystkich posiadaczy dolara na łączną sumę biliona dolarów".
bha
Ten Bilion to raczej nie z oszczędności. Cóż... Skorzysta na nim finansowo najbardziej jak zawsze garstka % już niebiednych , a cała reszta będzie tą całą. infrastrukturę na kredyt latami świetlnymi po raz kolejny coraz to drożej każdego roku spłacać.
grzegorzkubik
To fakt złoto niebawem znów będzie rosło. Jas zeszłym roku zarobiłem na kontraktach CFD. Zaczynałem od 300 zł a teraz zapłaciłem taki podatek Belki że szok. Czekam czekam na poważny ruch na złocie.
darius19
dziwna zmiana w "Putin's squad". Zupelnie inna formula niz jeszcze pare tygodni temu. Ciekawe czy "ajwaj_" tez.
"grzegorzkubik2021-04-09 10:37 Ktoś podrobił szczepionkę Sputnik? Z tego co piszą ta szczepionka jest najbardziej naturalna i najmniej szkodliwa. Ma dobre rekomendacje w czasopiśmie
dziwna zmiana w "Putin's squad". Zupelnie inna formula niz jeszcze pare tygodni temu. Ciekawe czy "ajwaj_" tez.
"grzegorzkubik2021-04-09 10:37 Ktoś podrobił szczepionkę Sputnik? Z tego co piszą ta szczepionka jest najbardziej naturalna i najmniej szkodliwa. Ma dobre rekomendacje w czasopiśmie medycznym Lancet. Jeśli podrobiono Sputnika to po to by ludzi truć czymś innym. Rosja jest spoza układu. Wyprodukował najmniej inwazyjną szczepionkę i to ją powinniśmy uzywac"
"grzegorzkubik2021-02-20 14:17 Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza"
"grzegorzkubik2021-01-10 11:43
Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila Gatesa, który jest po prostu mordercą"
demeryt_69
New Deal revisited - good luck with that :)
obiektywny_komentator
Większość nie wierzy, że uncja złota będzie w relatywnie krótkim czasie po 40 000$ . Kwestia jak szybko.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki