REKLAMA

Rzymkowski: Kuratoria podają liczbę wakatów, wliczając psychologów i pedagogów szkolnych

2022-08-11 19:52
publikacja
2022-08-11 19:52
Rzymkowski: Kuratoria podają liczbę wakatów, wliczając psychologów i pedagogów szkolnych
Rzymkowski: Kuratoria podają liczbę wakatów, wliczając psychologów i pedagogów szkolnych
/ FORUM

Ministerstwo edukacji i nauki podało w czwartek, że jest 13 329 wakatów na stanowisku nauczycieli. Natomiast ze stron kuratoryjnych wynika, że jest aż 19 882 wakaty. "W danych podawanych przez kuratoria są także liczeni psycholodzy i pedagodzy szkolni" - wyjaśnił wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski.

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podczas konferencji prasowej, powiedział, że jest 13 329 wakatów na stanowiska nauczycieli, a wszystkich nauczycieli jest 700 tys. "Dotyczy to od 1,5 do 2 proc. wakatów w szkołach. Takie wakaty są normalnością w ruchu kadrowym o tej porze roku" - stwierdził.

"Podliczone wakaty, które ukazują się na stronach kuratoryjnych wynoszą 19 tys. 882 wakaty nauczycieli, a nie 13 tys. 329, jak podaje MEiN" - powiedział w czwartek w Polsat News członkini ZG ZNP i przewodnicząca Zespołu ds. Oświaty Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Urszula Woźniak.

Zwróciła uwagę, że "nawet, jeżeli przyjmie się, że w Polsce jest 22 tys. szkół i brakuje blisko 20 tys. nauczycieli, to nie oznacza, że brakuje jednego nauczyciela na szkołę". "Technika, szkoły branżowe są w tej chwili najbardziej zagrożone, bo tam nie ma specjalistów do nauki zawodu" - stwierdziła Woźniak. Jako przykład wskazała jedną ze stołecznych szkół na Mokotowie, gdzie brakuje 15 nauczycieli zawodu.

Zaznaczyła, że problem braku nauczycieli nie dotyczy małych miejscowości, ale dużych miast, gdzie klasy będą liczyły 34-37 uczniów.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zauważyła, że "nie da się przesunąć nauczycieli ze szkół podstawowych do nauczania w liceum, dlatego że oni muszą mieć zupełnie inne kwalifikacje.

Wiceminister Rzymkowski wyjaśnił, że różnica między danymi podanymi przez MEiN a tymi, które są na stronach kuratoriów wynika z tego, że "w danych podawanych na stronach kuratoriów są także liczeni psycholodzy i pedagodzy szkolni".

Przypomniał, że od 1 września 2022 r. wchodzą w życie standardy zatrudnienia w szkołach specjalistów (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych) a rząd uruchomił na dodatkowe etaty dla specjalistów 520 mln zł.

Rzymkowski tłumaczył, że ten proces jest rozłożony na dwa lata i jak ocenił - "nie dziwmy się, że w chwili obecnej brakuje psychologów". "Chcemy dojść do takiego etapu, kiedy będzie bezpośredni dostęp do wsparcia psychologicznego i pedagogicznego w każdej placówce w równomiernym stopniu" - powiedział wiceszef MEiN.

Dodał, że 13 329 wakatów na stanowiska nauczycieli na dzień 11 sierpnia jest czymś, co powtarza się rokrocznie w tym czasie. Dodał również, że klasy 34-37-osobowe "to nie jest kwestia nauczycieli, tylko zainteresowania poszczególnymi placówkami". Stwierdził też, że jest zwolennikiem szkolnictwa zawodowego.

Szef MEiN w czwartek przedstawił dane z kuratoriów dotyczące liczby ofert pracy dla nauczycieli na dzień 8 sierpnia w poszczególnych latach: w 2019 roku było 12 301, w 2020 roku - 10 705, w 2021 roku - 13 533, a w 2022 - 13 329. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prawnuk
znowu gość się skompromitowal. Gdyby znał się na edukacji, to by wiedzial, że etaty będzie się otwierac po wrześniu, czyli po ustaleniu liczby uczniów (radio TOK) - mam nadzieję, że pan wiceminister na czymś sie jednak zna - choć patrząć na kąpiącego sie o Odrze.....

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki