REKLAMA

Rezerwy paliwa starczą Polsce na 90 dni. Rząd będzie walczył z szarą strefą

2023-10-02 06:32
publikacja
2023-10-02 06:32

Platforma Paliwowa to nic innego jak system informatyczny, który ułatwi kontrolę krajowego rynku paliw. Do tej pory bowiem wszystko odbywało się za pomocą "papierowych dokumentów", składanych do kilku urzędów. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych chce przejąć całą kontrolę. 

Rezerwy paliwa starczą Polsce na 90 dni. Rząd będzie walczył z szarą strefą
Rezerwy paliwa starczą Polsce na 90 dni. Rząd będzie walczył z szarą strefą
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

PAP: Na czym dokładnie polega nowe rozwiązanie, jakie wprowadza Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) - Platforma Paliwowa? Czy to tylko kwestie techniczne mające usprawnić administrowanie rynkiem paliw, czy też konieczność zwiększenia kontroli, by ograniczać szarą strefę w obrocie paliwami?

Michał Kuczmierowski, prezes RARS: Platforma to system informatyczny, który służy do raportowania i monitorowania rynku paliw w Polsce. Przedsiębiorcy handlujący i produkujący paliwa dotychczas papierowo składali sprawozdania do URE, MKiŚ, KAS czy RARS - obecnie będą je składać elektronicznie wyłącznie do Prezesa RARS. Agencja te dane z Platformy będzie w systemie przekazywać do odpowiednich urzędów. Z jednej strony ułatwi to pracę przedsiębiorcom, z drugiej przyspieszy pracę urzędów, a z trzeciej uszczelni system i wzmocni bezpieczeństwo paliwowe. System będzie automatycznie monitorować sytuację na rynku, sprawi, że kontrole będą jeszcze bardziej skuteczne i przyczyni się do eliminacji szarej strefy. Polacy są teraz jeszcze bardziej bezpieczni, jeśli chodzi o zapasy i dostępność paliw.

PAP: Czy sprawozdawczość w ramach Platformy Paliwowej będzie wiązała się dla firm z dodatkowymi kosztami lub obciążeniami biurokratycznymi?

M.K.: Korzystanie z Platformy Paliwowej jest bezpłatne i nie wiąże się z ponoszeniem przez przedsiębiorców jakichkolwiek kosztów. Mamy już kilkaset poprawnie złożonych sprawozdań i ich liczba cały czas rośnie. Mamy nadzieję, że wszyscy przedsiębiorcy docenią to ułatwienie. Przynajmniej ci uczciwi. Cała procedura i działanie systemu są opisane na stronach RARS. Na przedsiębiorców czekają również konsultanci naszej infolinii. Nikt nie zostanie bez wsparcia.

PAP: W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych umieszczanych w sprawozdaniach oraz informacjach dotyczących paliw ciekłych, przekazywanych za pośrednictwem portalu Platforma Paliwowa, wskazano, że regulacja będzie promować uczciwą konkurencję oraz podnosić bezpieczeństwo konsumentów paliw i bezpieczeństwo paliwowe państwa. W jaki sposób?

M.K.: Dane przekazywane do Platformy Paliwowej umożliwią wzmocnienie nadzoru RARS, URE oraz MF nad realizacją zadań ustawowych przez przedsiębiorców. Oznacza to ograniczenie działalności nieuczciwych podmiotów poprzez analizę ich działalności, zapewni transparentność oraz zachowanie uczciwej i zdrowej konkurencji w oparciu o wysoką jakość paliw na rzecz nas wszystkich.

Firmy prowadzące działalność w szarej strefie oddziałują niekorzystnie na krajową gospodarkę w wielu aspektach - między innymi oferują paliwo po znacznie niższej cenie, ale często wątpliwej jakości, unikają podatków, nie utrzymują zapasów obowiązkowych, które mogą być potrzebne w przypadku kryzysu. Oznacza to również szkody dla budżetu państwa.

Należy dodać, że nielegalny obrót może przyczyniać się do wprowadzenia na rynek paliw pochodzących z Federacji Rosyjskiej, co jest zakazane na obszarze Unii Europejskiej. Kupując nielegalne paliwo, musimy być świadomi tego, że możemy finansować działania wojenne agresora przeciwko Ukrainie i pośrednio również przeciw Polsce.

Działalność szarej strefy ostatecznie osłabia bezpieczeństwo paliwowe państwa, ponieważ podmioty te nie tworzą zapasów na rzecz kraju i nie uiszczają opłat, które wykorzystywane są przez RARS do tworzenia zapasów w celu utrzymania funkcjonowania gospodarki w sytuacjach kryzysowych.

PAP: Czy w związku z obecną sytuacją geopolityczną RARS dostrzega ryzyko wzrostu szarej strefy w obrocie paliwami?

M.K.: Jednym z kluczowych zadań RARS jest zapewnienie odpowiednich zapasów paliw płynnych, które mogą być wykorzystane przez państwo w sytuacjach kryzysowych. Platforma Paliwowa ma nam realizacje tego zadania ułatwiać.

Problem szarej strefy jest zawsze, a w związku z wojną za naszą granicą ryzyko jest jeszcze większe. Obecny import i wysokie zapotrzebowanie Ukrainy na paliwa, wynikające z prowadzonych działań wojennych, może stanowić okazję do wykorzystywania tych tragicznych okoliczności przez nieuczciwych przedsiębiorców poprzez obrót nierejestrowanym paliwem z naszym wschodnim sąsiadem. Robimy wszystko, aby takie sytuacje eliminować, ponieważ oznacza to straty Skarbu Państwa, na czym cierpimy wszyscy. Platforma Paliwowa jest jednym z instrumentów, które mają ograniczać nielegalną działalność poprzez stały i zautomatyzowany monitoring oraz analityczny nadzór nad działalnością podmiotów paliwowych i ich infrastruktury.

PAP: Jak duże rezerwy paliw i ropy naftowej ma obecnie Polska? Czy RARS widzi konieczność ich zwiększenia w związku z sytuacją na światowym rynku energetycznym? Czy Polska ma wystarczającą infrastrukturę, by móc zwiększyć rezerwy ropy naftowej i paliw?

M.K.: Zapasy paliw i ropy naftowej zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny zabezpieczać nas na około 90 dni funkcjonowania krajowej gospodarki - obecnie mamy zapewnione ponad 95 dni. Agencja kontynuuje zaplanowane zakupy. Na dziś te zapasy dają nam duże poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę magazynową, to w ostatnich dwóch, trzech latach rynek logistyki magazynowej zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Obecnie największym wyzwaniem są konsekwencje agresji rosyjskiej na Ukrainę - w tym drastyczny wzrost zapotrzebowania Ukrainy na paliwa. Zabezpieczenie efektywnej logistyki dla Ukrainy przypadło głównie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Koordynujemy działalność paliwowych hubów logistycznych. W ostatnich latach zrealizowanych zostało wiele ważnych inwestycji magazynowych – w szczególności przez PERN S.A. - dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie.

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
rozsadkunamtrzeba
To jakieś żarty
Jakie rezerwy, jak już prawie całe Obajtek wyprzedał
Na potrzeby kampanii wyborczej PIS
prawdziwynierobot
dlatego teraz Partia ogłasza, że będzie walczyć z szarą strefą.
Potem z obszarnikami, kamienicznikami, kułakami, szkodnikami itd.
mirek6504
Moskwę będziemy zdobywać na oparach za Ural już nie dotrzemy
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Dotrzemy! Jak tak dalej pójdzie to nas za Ural jak 70 lat temu znowu wywiozą ale Rosjanie :)
polonu
15 wykopać te bandę , nie ma innego wyjścia .
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Po walce ze spekulantami cen ziarna, mieszkań i nawozów, przyszedł czas na walkę ze spekulantami paliwem XD

Coś wam to przypomina Wolacy? Z czymś wam się to kojarzy ?
prawdziwynierobot
Prezes ma sentyment do czasów PRL, co poradzisz...
faramir_z_gondoru
Już od dwóch lat sznur cystern codziennie jedzie z darmowym naszym paliwem na Ukrainę. Dochodziło do patologicznych sytuacji, że było ich tak dużo, że blokowały skrzyżowania w przygranicznych miejscowościach. O tym nie napiszecie? To nie jest powód braku paliw w Polsce? Jak za komuny będą szukać "spekulantów" tam, gdzie Już od dwóch lat sznur cystern codziennie jedzie z darmowym naszym paliwem na Ukrainę. Dochodziło do patologicznych sytuacji, że było ich tak dużo, że blokowały skrzyżowania w przygranicznych miejscowościach. O tym nie napiszecie? To nie jest powód braku paliw w Polsce? Jak za komuny będą szukać "spekulantów" tam, gdzie rząd daje ciała.
bangladesznadwisla
To już przygotowanie pod wprowadzenie kartek na paliwo
zops
Prezes daj DZISIAJ pół miliona Euro (przelewem: www.amber-chamber.com) to kupisz gaz ziemny taniej.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki