REKLAMA

Rząd przyjął projekt w sprawie praw wyborczych Brytyjczyków w Polsce

2022-09-20 18:40
publikacja
2022-09-20 18:40

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie wyborczym, zgodnie z którym obywatele Wielkiej Brytanii zamieszkujący w Polsce zachowają te same prawa wyborcze, co przed brexitem. Brytyjczycy, tak jak obywatele państw UE, będą mogli głosować w wyborach samorządowych, a także kandydować do rad gmin.

Rząd przyjął projekt w sprawie praw wyborczych Brytyjczyków w Polsce
Rząd przyjął projekt w sprawie praw wyborczych Brytyjczyków w Polsce
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Przygotowana w MSWiA regulacja dostosuje przepisy Kodeksu wyborczego do umowy między Polską a Wielką Brytanią podpisanej w 2020 roku.

Jak zaznaczyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z umową obywatele Polski zachowają prawa wyborcze w wyborach samorządowych, analogiczne do tych, które posiadali do momentu wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej – co nastąpiło 31 stycznia 2020 r.

Również Brytyjczycy, którzy legalnie zamieszkują w Polsce, utrzymają prawa wyborcze, jakie posiadali przed brexitem. W tym właśnie celu uzupełnione zostaną przepisy Kodeksu wyborczego.

"Oznacza to, że obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będą mogli uczestniczyć w wyborach rad gminy (zarówno w czynny, jak i w bierny sposób) oraz w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast (czynne prawo wyborcze), na takich samych zasadach, jak obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, niebędący obywatelami polskimi" - czytamy w rządowym komunikacie.

Projekt trafi teraz do Sejmu. "Nowe przepisy zaczną obowiązywać z dniem wejścia w życie Umowy między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie udziału w niektórych wyborach przez obywateli jednego państwa zamieszkujących na terytorium drugiego państwa, podpisanej w Warszawie 29 maja 2020 r." - poinformowała KPRM.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki