REKLAMA

Rząd dostanie wyremontowany odcinek autostrady A4. Stalexport wymieni jej nawierzchnię

2023-06-07 11:18
publikacja
2023-06-07 11:18

Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) od połowy trzeciego kwartału br. zacznie wymieniać nawierzchnię tej trasy i remontować wiadukty. Zapewnia przy tym, że w miejscach prac rozplanowanych do końca 2026 r. zachowywane zostaną po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

Rząd dostanie wyremontowany odcinek autostrady A4. Stalexport wymieni jej nawierzchnię
Rząd dostanie wyremontowany odcinek autostrady A4. Stalexport wymieni jej nawierzchnię
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Jak poinformował PAP w środę rzecznik spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), prace związane z remontem nawierzchni autostrady A4 rozpoczną się na przełomie sierpnia i września br., na odcinku między Miejscami Obsługi Podróżnych w Kępnicy/Zastawiu a węzłem Balin (od km 362 do km 369).

Docelowo przewidziane do końca 2026 r. roboty obejmą wymianę nawierzchni obu jezdni autostrady od węzła Murckowska w Katowicach do węzła Balice (od km 340 do km 401). Kolejność wykonywania prac na poszczególnych odcinkach będzie uzgadniana z wykonawcą.

Czechowski podkreślił, że wymiana nawierzchni koncesyjnego odcinka A4 będzie realizowana w sprawdzony, możliwie komfortowy dla kierowców sposób – na krótkich odcinkach, z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Wymianie nawierzchni towarzyszyć będzie remont wiaduktów.

Autostrada musi wrócić do państwa w "doskonałym stanie technicznym"

„Właściwe utrzymanie infrastruktury odcinka A4 Katowice-Kraków, m.in. nawierzchni i obiektów inżynieryjnych, wynika nie tylko z obowiązujących przepisów, ale również z zapisów umowy koncesyjnej, która nakłada na nas obowiązek przekazania autostrady stronie publicznej w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym, tzn. takim, który nie będzie wymagał remontów i modernizacji przez kolejne lata” – wyjaśnił Czechowski.

Przypomniał, że przy poprzedniej wymianie nawierzchni wprowadzano organizację ruchu, która okazała się optymalna pod względem płynności przejazdu i która wdrażana będzie też tym razem.

„Każdy z remontowanych odcinków jezdni będzie odpowiednio krótki, a przez cały okres trwania remontu zachowamy dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zakładamy, że pozwoli to skutecznie zminimalizować uciążliwości dla kierowców” – zaznaczył rzecznik SAM.

Obok wymiany nawierzchni i przywrócenia jej nośności w wymagających tego lokalizacjach, prace obejmą roboty towarzyszące: wymianę barier ochronnych na wybranych odcinkach, remont elementów odwodnienia czy odtworzenie oznakowania poziomego.

Efektem wymiany nawierzchni będzie zwiększenie jej trwałości i nośności oraz polepszenie właściwości przeciwpoślizgowych, a tym samym – zwiększenie bezpieczeństwa. Usprawnione zostanie również odwodnienie powierzchniowe.

Remonty mostów będą uwzględniały m.in.: konstrukcję nośną, urządzenia dylatacyjne, łożyska mostowe, gzymsy i chodniki, betonowe bariery ochronne i zabezpieczenie antykorozyjne. Prace wpłyną na bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz estetykę obiektów.

Prace związane z wymianą nawierzchni i remontem obiektów prowadzone będą do końca 2026 r. Wykonawcą będzie spółka Pavimental Polska z Trzebini. Wartość kontraktu to ponad 422 mln zł netto. O kolejnych etapach robót koncesjonariusz będzie informował poprzez stronę autostrada-a4.pl oraz swoje kanały w mediach społecznościowych.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
W zarządzie spółki remontującej sami Włosi. Stalexport też włoski. Autostrada świeżo po remoncie i zaczynają kolejny na koszt państwac. Prokuratura śpi
adam.1983
„Właściwe utrzymanie infrastruktury odcinka A4 Katowice-Kraków, m.in. nawierzchni i obiektów inżynieryjnych, wynika nie tylko z obowiązujących przepisów, ale również z zapisów umowy koncesyjnej, która nakłada na nas obowiązek przekazania autostrady stronie publicznej w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym, tzn. takim, który nie „Właściwe utrzymanie infrastruktury odcinka A4 Katowice-Kraków, m.in. nawierzchni i obiektów inżynieryjnych, wynika nie tylko z obowiązujących przepisów, ale również z zapisów umowy koncesyjnej, która nakłada na nas obowiązek przekazania autostrady stronie publicznej w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym, tzn. takim, który nie będzie wymagał remontów i modernizacji przez kolejne lata” – wyjaśnił Czechowski.

Umiesz czytać ze zrozumieniem ?
Oni mają oddać państwu autostradę wyremontowaną na własny koszt bo takie były zapisy umowy.
Przez lata golili po to kierowców.
bangladesznadwisla
Dziwna sprawa z tym remontem bo autostrada jest w ciągłym remoncie od 20 lat i już wszystko wymienili dwa razy. Nikt nie robi ten końcu na końcu dzierżawy. Wałek jak nic
lukaszslask
Ciesze sie,ze w koncu bedzie wyremontowana i za darmo!!!
Ale dla Zarzadu oklaski,a Akcjonariusze juz powinni stac pod siedziba,jak mozna remontowac droge,ktora trzeba za cztery lata oddac????
Pytanie nasuwa sie jedno,kto dostanie podziekowanie za zlecenie tego remontu???
Bo w normalnej sytuacji to Zarzad powinien wyplacic
Ciesze sie,ze w koncu bedzie wyremontowana i za darmo!!!
Ale dla Zarzadu oklaski,a Akcjonariusze juz powinni stac pod siedziba,jak mozna remontowac droge,ktora trzeba za cztery lata oddac????
Pytanie nasuwa sie jedno,kto dostanie podziekowanie za zlecenie tego remontu???
Bo w normalnej sytuacji to Zarzad powinien wyplacic cala kase Akcjonariuszom i nic nie robic….
dreustachy
Podniesiono opłaty aby dać zarobić?
karbinadel
Najdłuższy remont nowoczesnej Europy
ivankrakow
To jest najczęściej wymieniana nawierzchnia autostradowa na świecie. Wszyscy znamy przyczyny i symbiozę spółek remontujących i spółki matki tego odcinka. Na końcu urwać na maksa kasę. :-)
luciusm
Dziwny artykuł, przecież wiadomo było, od wielu lat, że tak będzie wyglądać koniec tej umowy....
prawnuk
jaki to ma sens? trzeba zrobić przegląd drogi pod kątem 3 pasów, i rozpoczać częśc inwestycji, bo za te 1350 dni będzie tam dramat.
ruch wzrośnie ok 10 razy i będzie strach jechać
men24a
Nie martw się, wkrótce będziesz miał za darmo autostrady i 5 pasów w każdą stronę tak jak za komuny, 50 lat jeździliśmy hitlerowską autostradą A4, takie były darmowe i takie szerokie, ludzie nazywali ją autostradą śmierci.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki