REKLAMA
TYLKO U NAS

Ruszają matury. Premier do uczniów: Skoro nam się udało, to Wy nie powinniście mieć z tym żadnego problemu

2025-05-05 07:20
publikacja
2025-05-05 07:20

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 5 do 22 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 9 do 24 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Ruszają matury. Premier do uczniów: Skoro nam się udało, to Wy nie powinniście mieć z tym żadnego problemu
Ruszają matury. Premier do uczniów: Skoro nam się udało, to Wy nie powinniście mieć z tym żadnego problemu
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się o godzinie 9.00 i 14.00.

Majowa, główna sesja egzaminów maturalnych, rozpocznie się w poniedziałek 5 maja rano egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

6 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu odbędą się egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej. 7 maja rano przeprowadzone będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego; po południu będzie egzamin z matematyki w języku obcym zdawany przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (rozpocznie się o 14.00) oraz egzamin z geografii w języku obcym zdawany przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (rozpocznie się o 15.35).

Na 8 maja rano zaplanowano egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu - egzamin z historii muzyki. 9 maja rano będzie egzamin z biologii, a po południu z filozofii.

12 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 13 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu - egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 14 maja rano to termin egzaminu z informatyki, a po południu - z historii sztuki. 15 maja rano odbędzie się egzamin z geografii, po południu - egzaminy z języków mniejszości narodowych zdawane na poziomie podstawowym. 16 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu - egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

19 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z historii, po południu - egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 20 maja rano odbędzie się egzamin z fizyki, po południu - egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 21 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 22 maja przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych (9.00 - egzamin z chemii, 10.35 - egzamin z fizyki, 12.10 - egzamin z biologii, 13.45 - egzamin z historii).

Egzaminy ustne przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została w dniach 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 9-11 czerwca.

Wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 8 lipca. Tego samego dnia rano swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści i otrzymają świadectwa maturalne.

Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 19 i 20 sierpnia: 19 sierpnia będą poprawkowe egzaminy pisemne, a 20 sierpnia poprawkowe egzaminy ustne.

Pełne wyniki matur, uwzględniające wyniki z sesji majowej, sesji czerwcowej i poprawkowej - sierpniowej, CKE opublikuje 10 września.

Premier do maturzystów: zero paniki, proszę

Premier Donald Tusk napisał w niedzielę, że trzyma kciuki za maturzystów. Zaznaczył, że skoro jemu i większości polityków udało się zdać maturę, to tegoroczni maturzyści też nie powinni mieć z tym problemu. "Hej, maturzyści, zero paniki proszę" - napisał na portalu X.

Matury rozpoczynają się w poniedziałek pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

"Hej, maturzyści, zero paniki proszę. Spójrzcie na mnie i innych polityków. Skoro nam, przynajmniej większości (emotikon +szczerząca się twarz+) jakimś cudem się udało, to Wy nie powinniście mieć z tym żadnego problemu. Trzymam za Was kciuki!(emotikon +czerwone serce+)" - napisał na portalu X szef rządu.

Do matur odniosła się również minister edukacji narodowej Barbara Nowacka. Na platformie X napisała: "Maturzystki, maturzyści! Powodzenia jutro. A dziś - proszę - wyśpijcie się".

W opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej filmie Nowacka wraz z wiceministrami życzyła uczniom powodzenia. Paulina Piechna-Więckiewicz wyraziła przekonanie, że maturzyści zrobili wszystko, żeby się dobrze przygotować. "Jesteśmy z Was dumni" - podkreśliła. "Niech wiedza ułoży się wam w głowach nawet lepiej, niż pytania w arkuszach egzaminacyjnych, a stres niech zniknie zanim przeczytacie pierwsze pytanie" - powiedziała Joanna Mucha. Katarzyna Lubnauer życzyła radości z rozpościerającego się przed maturzystami nowego etapu życia.

Powodzenia maturzystom życzył również minister finansów Andrzej Domański. "Nie będę Wam mówił żebyście się nie stresowali, bo wiemy jak to jest. Jesteście gotowi - koncentracja i pewność siebie przede wszystkim. Niech moc będzie z Wami!" - napisał.

kno/ kk/ jpn/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zgarnij do 600 zł w promocjach od ING
Załóż konto osobiste w apce Moje ING i zgarnij do 600 zł w promocjach od ING

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki