REKLAMA

SANKCJENie ma zmiłuj. Rosyjski oligarcha przegrał proces w Wielkiej Brytanii

2023-08-18 18:30
publikacja
2023-08-18 18:30

Oligarcha Jewgienij Szwidler (Eugene Shvidler) przegrał w piątek przed sądem w Londynie sprawę o uchylenie sankcji, nałożonych na niego przez brytyjski rząd po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Nie ma zmiłuj. Rosyjski oligarcha przegrał proces w Wielkiej Brytanii
Nie ma zmiłuj. Rosyjski oligarcha przegrał proces w Wielkiej Brytanii
fot. Gareth Fuller / / FORUM

Działający głównie w sektorze naftowym Szwidler, którego majątek szacowany jest na 1,6 mld dolarów, został objęty sankcjami w marcu zeszłego roku w związku z powiązaniami biznesowymi z innym oligarchą, Romanem Abramowiczem. W ramach sankcji, oprócz zamrożenia jego aktywów w Wielkiej Brytanii, brytyjski rząd zajął również dwa jego prywatne odrzutowce.

Szwidler urodził się w Związku Sowieckim, ale nie ma rosyjskiego obywatelstwa, a jedynie amerykańskie i brytyjskie.

Jest on pierwszym oligarchą, który próbował przed brytyjskim sądem unieważnić nałożone na niego sankcje, co w razie gdyby mu się to udało, otwierałoby taką drogę kolejnym. Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1600 osób fizycznych, firm i innych podmiotów, które wspierają wojnę i w ramach tego zmroziła aktywa o wartości ponad 18 mld funtów.

Prawnicy Szwidlera przekonywali, że sankcje na ich klienta zostały nałożone tylko z powodu jego znajomości z Abramowiczem, choć nie czerpie on z niej żadnych profitów, ponadto nie ma on żadnych związków z Kremlem, nie ma nawet rosyjskiego obywatelstwa, a w Rosji po raz ostatni był przy okazji pogrzebu byłego prezydenta Borysa Jelcyna w 2007 r.

Jednak brytyjski rząd wskazywał również na rolę Szwidlera jako dyrektora notowanej na giełdzie w Londynie firmy Evraz, która jest czołowym rosyjskim producentem stali, a zatem ma strategiczne znaczenie dla rosyjskiego przemysłu, a także na jego pozycję w koncernie naftowym Sibnieft, sprzedanym przez Abramowicza w 2005 roku, jako dowód na to, że uzyskał on korzyści finansowe od niego.

Prawnicy Szwidlera zapowiedzieli, że będzie się on odwoływał od piątkowego orzeczenia do sądu wyższej instancji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zoomek
Rosyjski, rosyjski - a narodowość?
Szwindler normalnie. Ja rozumiem że mam skrzywienie ale coś mi tu czosnek...
billbill85
Jak by jeszcze USA i UE tak postępowały to oligarchowie zrobili by porządek z Putinem.
sterl
Po takich wyrokach to banki powinny być puste, a majątek dobrze zwinięty i dobrze zabezpieczony we wszystkich krajach tzw demokratycznego zachodu..

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki