Rekordowy zasiłek macierzyński w Polsce sięga 80 tys. zł miesięcznie

ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, cytowany przez prawo.pl.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Najwyższe zasiłki macierzyńskie w Polsce (powyżej 20 tys. zł) wypłacane są w Warszawie – 78 577,50 zł, Rybniku – 39 020,10 zł, Poznaniu – 32 712 zł, Chorzowie – 22 990,91 zł oraz Wrocławiu – 21 108,21 zł.

Tymczasem legnicki oddział ZUS najwyższy zasiłek wypłaca mamie w wysokości 19 tys. zł, tata z najwyższym zasiłkiem w Legnicy dostaje, co miesiąc tylko 4,5 tys. W Wałbrzychu rekordzistką jest mama, na której konto wpływa nieco ponad 10 tys. złotych. „Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego, jaki wypłacamy, to kwota niewiele wyższa od 2 tysięcy, ale jeśli ktoś naprawdę dobrze zarabia, to i jego zasiłek macierzyński jest wyraźnie wyższy” – mówi rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

W przeszłości niektóre osoby próbowały wyłudzić wysokie zasiłki macierzyńskie. Chodzi o sytuacje, kiedy kobiety po zajściu w ciążę zakładały fikcyjną firmę, opłacając przy tym wysokie składki. Po przejściu na zwolnienie otrzymywały bardzo wysoki zasiłek, ponieważ obliczany jest on od podstawy wymiaru składki. Potwierdził to w rozmowie z Prawo.pl główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dr Paweł Wojciechowski. „Był taki moment, że wysokość świadczeń macierzyńskich eksplodowała w górę. Było to związane z zawyżaniem składek, właśnie głównie przez przedsiębiorców. Sytuacja się ustabilizowała w 2016 r., kiedy uszczelniono system” – wyjaśnił.

Również rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz podkreśla w rozmowie z Prawo.pl, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało ukrócone. „W 2016 r. weszła zmiana prawa, która do dwóch czy trzech miesięcy podstawy każe dodawać minimalną podstawę z pozostałych dziewięciu czy 10 miesięcy w roku”.

Rzecznik zwraca uwagę, że nieprawidłowości przeniosły się w sferę pracy na etacie. „Niekiedy próbuje się zyskać bardzo wysoką podstawę przy fikcyjnym zatrudnieniu. Np. osoba z bardzo wysokim wynagrodzeniem, po dwóch miesiącach "pracy", idzie na świadczenie chorobowe. Niejednokrotnie kiedy to weryfikujemy, to okazuje się, że taka osoba nie była nawet jednego dnia w pracy, współpracownicy nie rozpoznają takiej osoby” – dodaje.

Rzecznik zaznacza, że ZUS ma obowiązek sprawdzenia tytułu do ubezpieczenia. „Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że etat był fikcją. Ta osoba nienależnie pobiera świadczenia” – wyjaśnia.

Za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego – 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.

Wysokość zasiłku uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a gdy prowadzimy działalność, wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wysokości składek opłacanych w trakcie prowadzenia działalności.

Urlop i zasiłek macierzyński należy się mamie, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, jak również tej, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie.

Zasiłki macierzyńskie mogą pobierać także ojcowie. Jeśli mama lub tata chce być z dzieckiem do ukończenia przez nie pierwszego roku życia, może skorzystać z prawa do 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Można go też podzielić na trzy części i korzystać z niego na przemian, jednak żadna z części urlopu nie może być krótsza niż osiem tygodni. Wykorzystując wszystkie możliwe warianty można zostać z dzieckiem 52 tygodnie od daty jego narodzin.

Justyna Smolińska [4:18 PM]

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 tomwak

ZUS to tak jak Windows ma tylne furtki, tylko kto i po co je stworzył - komuch czy politycy?

! Odpowiedz
16 4 tomwak

No tak Polaczek tylko tyle potrafi. Taka prostacka nasza natura, dlatego też w obozach najgorsi byli Polacy tzw. Kapo.
A najlepsze te ich tłumaczenia - A co jak można to będę korzystał.

! Odpowiedz
7 25 tomitomi

zus to bandycka ,przestępcza organizacja !
legalność swojej ''działalności '' utraciła po 1989 roku !!!
...za 2018 kosztowała nas 3 750 000 000 złotych , czyli dziennie 10 500 000 !
kogo na to stać ? ja się pytam ,bo mnie nie stać !

! Odpowiedz
12 14 marxs

i durny bankrutujący ZUS jeszcze tym sie chwali że wypłaca zasiłki po 80 tys. zł w tym czasie Pani Gertruda zapodaje że ktos kto nie ma (wg jej i PISowskich obliczeń) tzw."wymaganych 'lat składkowych to emerytury nie dostanie czyli z jednej strony zabirą emerytury po 400-500 zł a zd rugiej beda dawać zasiłki dla cwaniar i cwaniaczków po 100 tysiaków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 12 marxs

ps.to jest kapitalne info dla tych co sie wahają czy zapisać się do PISowskiego PPK jak sie zaPISzesz to z twojej właśnie kasy beda wypłacane zasiłki po 80 tys. zł a budyn będzie kupował bezużyteczne samolociki po 500 mln zł sztuka czyli to prawda z tym skrótem PPK czyli(PISowski Program Kradzieży)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 tomwak

powinien być określony max wypłaty zasiłku 3-4 tyś. Chyba że płacenie wysokich składek odbywało się przez co najmniej 5-6 lat, ale to najlepiej firmy ubezpieczeniowe by wyliczyły albo banki, ale nie ZUS.

! Odpowiedz
14 27 kyjo

Ale jak to? Wyłudzenie zasiłków zostało przerwane za czasów dojnej zmiany? I to na samym poczatku ich rządów? Znowu zmusili posłów opozycji do siedzenia w ławach poselskich do później nocy. Pewnie tusk miał juz gotowe rozwiązania tylko potrzebowal jeszcze ze 30 lat na ich wprowadzenie.

! Odpowiedz
15 40 sztos1

ŻYĆ nie UMIERAĆ . Tak właśnie wygląda Polska . JEDNYCH ściga sie za zasiłki 1500 pln a inni mają po 20000 czy 80000 . Tak na marginesie jak to jest możliwe skoro jest ograniczenie płacenia składek . To coś koło 142950 [ 2019] pln .Jak ktoś zarabia więcej to nie płaci składek ZUS .

! Odpowiedz
2 10 pogo0

Ograniczenie jest na składkę emerytalną i rentową, na zdrowotną i chorobową jest bez limitu.

! Odpowiedz
8 6 sztos1 odpowiada pogo0

zatem proszę o podanie podstawy prawnej . Z góry dziękuję .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne