REKLAMA

Rada Europy przyjęła pierwszą międzynarodową definicję seksizmu

2019-03-30 15:25
publikacja
2019-03-30 15:25

Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rekomendację, zawierającą - jak podkreślono - pierwszą uzgodnioną na szczeblu międzynarodowym definicję seksizmu i prawny mechanizm w celu walki z tym zjawiskiem.

fot. Francois Lenoir / / FORUM

Seksizm został zdefiniowany jako "każde działanie, gest, wizualna reprezentacja, wypowiedź ustna lub pisemna, praktyka lub postępowanie oparte na przekonaniu, że osoba lub grupa osób jest gorsza z powodu swojej płci, występujące w sferze publicznej lub prywatnej, online i offline".

Ich skutkiem może być: "naruszenie wrodzonej godności lub praw osoby lub grupy osób", "fizyczna, seksualna, psychologiczna i socjoekonomiczna krzywda lub cierpienie osoby lub grupy osób", "stworzenie zastraszającego, wrogiego, upokarzającego, poniżającego lub obraźliwego środowiska", "stworzenie bariery dla autonomii i pełnego przestrzegania praw człowieka osoby lub grupy osób" lub "podtrzymywanie i wzmacnianie stereotypów na temat płci".

Seksizm został zdefiniowany jako "objawianie się historycznie nierównych relacji władzy" między kobietami i mężczyznami, które prowadzi do dyskryminacji i uniemożliwia pełny rozwój kobiet w społeczeństwie" - poinformowano w wydanym w czwartek komunikacie.

Podkreślono, że z uwagi na to, że seksizm jest "powszechny we wszystkich sektorach i społeczeństwach, a seksizm i seksistowskie zachowania biorą swój początek i wzmacniają stereotypy na temat płci", w rekomendacji zawarto także prawny mechanizm do walki z tym zjawiskiem.

Chodzi o "wyczerpującą listę działań oraz dziedzin, w których seksizm się pojawia", od reklamy i mediów, rynku pracy, sądownictwa po oświatę i sport, a także wskazanie konkretnych sposobów dla konkretnych podmiotów na identyfikowanie przejawów seksizmu i reagowanie na nie.

Wśród zalecanych działań są np. zmiany prawne definiujące i potępiające seksizm, przewidujące kary za seksistowską mowę nienawiści oraz metody pomocy dla ofiar seksistowskiego zachowania.

W przyjętym dokumencie Komitet Ministrów apeluje do władz państw członkowskich Rady Europy o zwiększanie świadomości społecznej na temat tego problemu i m.in. szybkie reagowanie na jego przejawy przez osoby publiczne, oraz wystrzeganie się przy tym języka, który mógłby utrwalać dotychczasowe stereotypowe myślenie na ten temat.

W rekomendacji państwa członkowskie proszone są o monitorowanie wdrażania tych zaleceń i informowania Komisji Równości Płci Rady Europy o podjętych działaniach i osiągniętych rezultatach.

Komitet Ministrów w przyjętym dokumencie wskazuje na związek między seksizmem a przemocą wobec kobiet i dziewcząt, tłumacząc, że codzienne przejawy seksizmu przyczyniają się do tworzenia "atmosfery zastraszania, strachu, dyskryminacji, wykluczenia i niepewności, która ogranicza możliwości i wolność".

Komitet Ministrów która jest jedynym organem decyzyjnym złożonej z 47 państw Rady Europy. (PAP)

akl/ kar/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
aktos
"że osoba lub grupa osób jest gorsza z powodu swojej płci" dalej
"prowadzi do dyskryminacji i uniemożliwia pełny rozwój kobiet w społeczeństwie"

Dlaczego tylko kobiet, a jeżeli prowadzi do dyskryminacji mężczyzn , dzieci, osób starszych, niewełnosprawnych itd to już jest ok ?

Wojujące
"że osoba lub grupa osób jest gorsza z powodu swojej płci" dalej
"prowadzi do dyskryminacji i uniemożliwia pełny rozwój kobiet w społeczeństwie"

Dlaczego tylko kobiet, a jeżeli prowadzi do dyskryminacji mężczyzn , dzieci, osób starszych, niewełnosprawnych itd to już jest ok ?

Wojujące feministki naprawdę mają wyprane mózgi. One w zasadzie domagają się coraz więcej kosztem innych grup.
karbinadel
Czyli tzw. parytety lansowane przez lewicę są seksistowskie - ponieważ sugerują, że kobiety potrzebują specjalnych przepisów, by móc zajmować te same stanowiska co mężczyźnie
loosac
Czyli de facto przyjęto seksistowską i dyskryminującą mężczyzn definicję seksizmu. Seksizm to jest jak sie dyskryminuje kobiete ale gdy juz mezczyzne -nie.

Banda odmozdzonych skrajnie skretynialych lewakow u wladzy. Unia Europejska musi zostac zniszczona.
pakamera
We wszystkich krajach UE wszystko jest tak ok,że tylko problem seksizmu zakłóca sielankowy byt wszystkich społeczeństw zrzeszonych w idylicznym związku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki