REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

RND: Europa w niebezpiecznej zależności od uranu z Rosji, Putin zarabia miliony

2022-10-25 15:47
publikacja
2022-10-25 15:47

Rosja zarabia na Europie miliony, sprzedając uran i elementy paliwowe dla elektrowni jądrowych. Ta zależność, to tykająca bomba zegarowa dla wielu krajów, ponieważ uran może stać się kolejną po gazie bronią Putina w walce z krajami Europy – analizuje we wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

RND: Europa w niebezpiecznej zależności od uranu z Rosji, Putin zarabia miliony
RND: Europa w niebezpiecznej zależności od uranu z Rosji, Putin zarabia miliony
fot. Mikhail Tereshchenko / / TASS

Podczas gdy USA i UE uzgadniają kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji i jej paliwom kopalnym, przemysł jądrowy jak dotąd nie został nimi objęty. „Powodem jest silne uzależniona Europy od rosyjskiego uranu” – tłumaczy RND.

Aż 20 proc. uranu trafia do Europy z Rosji, a kolejne 20 proc. - z lojalnego wobec Rosji Kazachstanu, gdzie wydobywa go i przetwarza rosyjski koncern państwowy Rosatom. „To gigantyczna grupa z ponad 300 spółkami zależnymi, których powiązania sięgają głęboko w Niemczech” – dodaje RND.

Prawie co drugi kraj UE posiada elektrownie jądrowe, w sumie jest prawie 100 reaktorów. Według danych Euroatomu, Rosja zarabia na handlu uranem ponad 450 mln euro rocznie. Zależność od rosyjskiego uranu i elementów paliwowych jest szczególnie wysoka w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie znajduje się 18 elektrowni jądrowych zależnych od rosyjskich elementów paliwowych (na Słowacji, w Bułgarii, w Czechach, na Węgrzech i w Finlandii).

Francja, największy europejski producent energii jądrowej, sama wytwarza elementy paliwowe, korzystając w dużym stopniu z surowego uranu z Rosji i Kazachstanu. „Francja byłaby w stanie całkowicie zakończyć zakup uranu z Rosji. Ta sytuacja jest porównywalna z rezygnacji Niemiec z dostaw rosyjskiego gazu. Ale brakuje woli politycznej i firmy nie chcą niczego zmieniać, bo przecież sankcji nie ma” – ocenia RND.

„Francja ma nadzieję, że Putin nadal będzie uprzejmie dostarczał uran. Ale to niebezpieczny błąd. Putin tylko czeka na dobry moment, by powstrzymać dostawy uranu do Europy, i na pewno wykorzysta tę zależność” – uważają eksperci.

W 2021 roku około 70 proc. energii elektrycznej we Francji pochodziła z elektrowni atomowych. Francja prowadzi ścisłą współpracę z Niemcami: elementy paliwowe do francuskich elektrowni wytwarzane są Lingen (Dolna Saksonia), gdzie francuska firma przetwarza rosyjski uran, dostarczając go do elektrowni jądrowych we Francji, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Holandii i Finlandii. Jak podkreśla RND, szwedzki gigant energetyczny Vattenfall postanowił wstrzymać cały import uranu z Rosji już w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stawiając na import z Kanady i Australii.

Niemcy kontynuują współpracę z Rosją w dziedzinie energetyki jądrowej: rosyjski Rosatom zajmuje się m.in. składowaniem odpadów radioaktywnych z Niemiec oraz demontażem niemieckich elektrowni jądrowych.

Rosja systematycznie realizuje geopolityczną strategię wykorzystania energii jądrowej do uzależnienia innych krajów, co uwidoczniło się na przykładzie RPA. „Kiedy w 2014 roku upubliczniono kontrakt między Rosją a RPA na budowę 8-10 elektrowni jądrowych przez Rosatom, uwidocznił się pełny zakres +kolonializmu nuklearnego+” – pisze RND.

„Rosja chciała uzależnić RPA od swoich elektrowni jądrowych, tak jak wcześniej uzależniła Niemcy od rosyjskiego gazu. Dla Rosji to nie biznes, lecz polityka i przebiegła strategia zabezpieczenia władzy i wpływów na świecie” – podsumowuje RND.

Marzena Szulc

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny2
Kto pisze takie żałosne artykuły. Droga redakcjo informuje was, że Rosja posiada praktycznie WSZYSTKIE surowce. Mają ropę, gaz, węgiel, złoto, srebro, miedź, żelazo, drewno, pallad, platynę, kobalt, uran, nikiel, aluminium, iryd, rod. A to oznacza, że jeśli UE odetnie się od handlu z Rosją to zostaniemy z niczym. O to wam chodzi?Kto pisze takie żałosne artykuły. Droga redakcjo informuje was, że Rosja posiada praktycznie WSZYSTKIE surowce. Mają ropę, gaz, węgiel, złoto, srebro, miedź, żelazo, drewno, pallad, platynę, kobalt, uran, nikiel, aluminium, iryd, rod. A to oznacza, że jeśli UE odetnie się od handlu z Rosją to zostaniemy z niczym. O to wam chodzi? Tego chcecie?
kamikaze351
Na tym podobno polega handel. Kupujesz to czego nie masz a sprzedajesz to co produkujesz.

Chora retoryka medialna....
jaszczura
Na tym polega handel, kupujesz gaz od nas, albo robimy całozimowy przestój techniczny gazociągu. Poniał.
prs
"pjutin zarabia".. lol..
ma 150mln trolli na utrzymaniu, a ci potrafia zezrec.. i wychlac..
endes
Żenada… dzięki takim jak ty to dziadostwo jak i poprzednie srajdemiczne trwa dalej!… pożytecznych ydiotów nigdy za wiele dla propagandy!
prs odpowiada (usunięty)
na bank nie pytal starych czy byl chciany..
ministerprawdy
Dlaczego nie zrobią jak Polska na wiosnę zrobiła? Zakazała importu węgla ze wschodu i dzielnie wydajemy dziesiątki milirdów, mamy mega inflację a węgiel 500% w górę i braki. Ps. Gaz spadł, jest tańszy niż przed wojną. Oczywiście na rynkach światowych bo Polacy dostają podwyżki po kilkaset procent.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki