Putin i Erdogan deklarują współpracę w sprawie Syrii

2019-10-16 03:21
publikacja
2019-10-16 03:21

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, zapowiedzieli wspólne działania w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii - poinformowały we wtorek wieczorem służby prasowe Kremla po rozmowie telefonicznej obu przywódców.

/ fot. Sergei Karpukhin / Reuters

Rozmowa, kolejna w ostatnich tygodniach, odbyła się inicjatywy prezydenta Turcji.

Erdogan i Putin podkreśli potrzebę "kontynuowanie procesu politycznego uregulowania sytuacji w Syrii" i byli zgodni, że należy zachować "integralność terytorialną" tego kraju.

Według służb prasowych Kremla przywódcy Rosji i Turcji dyskutowali także o potrzebie uniknięcia możliwych konfliktów między armią turecką, prowadzącą operację w północno-wschodniej Syrii, a syryjskimi siłami rządowymi. Erdogan przyjął zaproszenie do złożenia w najbliższych dniach wizyty na Kremlu.

Przed tygodniem, także w rozmowie telefonicznej, Putin zaapelował do prezydenta Turcji by unikał w czasie ofensywy w Syrii wszelkich kroków, które mogłyby storpedować proces pokojowy w tym kraju.

Wcześniej we wtorek specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Syrii Aleksandr Ławrientiew oświadczył, że turecka operacja w północno-wschodniej Syrii jest "niedopuszczalna".

Rosja jest najważniejszym sojusznikiem reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada i wspiera go militarnie.

Turcja rozpoczęła 9 października w Syrii zbrojną ofensywę, której zadeklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa". (PAP)

wr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kuba_rzeszowiak
Nasz "sojusznik z Nato" czas bojkotować Tureckie produkty np kupując Becko wspieramy Edrogana i Putina
prs
"Wzrost napiec miedzy Rosja a Turcja"
-
"Putin i Erdogan deklaruja wspolprace"

Tylko na "polskim portalu" dezinformacyjnym bankrut.pl..
ajwaj
Oni wspólpracuja na biezaco, nie tylko w Syrii. I nie tylko militarnie.
To jeszcze "zachód" i NATO ? :)

Odchodza od zielonego papiera, karty MIR sa w Turcji, konkurent SWIFT (rosyjski i chinski = SPFS + CIPS) wchodzi tak w Turcji, jak i w Chinach Iranie, itd.
ajwaj
Nawet dostawa pięciu pułków przeciwlotniczych najlepszych i najtanszych w swiecie systemów rakietowych S-400 Triumph o wartości ponad 325 miliardów rubli dla INDII idzie w rublach.
ajwaj odpowiada ajwaj
A o czym nie pisza-nie kumaja polypologi "wolnego swiata" a jest kolejnym strzalem w dynie kal-bojów. ?

Rankingi Sultana wystrzelily do konca skali. W Turcji b. wazna i szanowana jest Armia. Opozycjia prozachodnia np.. Fethullah Gülen jest teraz (w skrócie) zdrajca i kolaborantem :)

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki