Kościół reaguje na film Sekielskiego

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

(fot. Robert Wożniak / FORUM)

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTub premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Odnosząc się do filmu prymas zaznaczył, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie. "Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła" - napisał.

Abp Polak dodał, że jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

"Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka Motu Proprio +Vos estis lux mundi+. Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności" - stwierdził.

"Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi" - podkreślił prymas Polski.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania.

Abp Gądecki: pragnę podziękować za film pana Sekielskiego

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. Ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii - napisał w sobotę w oświadczeniu przekazanym PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Jak zaznaczył abp Gądecki w przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z jego doświadczeniami, jakie wyniósł z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi". "Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka" - ocenił.

"W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali" - zaznaczył abp Gądecki.

Zdaniem przewodniczącego KEP "ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele". "Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko" - podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

"Nie oglądam byle czego"

Zgoła inna reakcja była ze strony metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Przed mszą świętą, w ktorej uczestniczył w Krakowie, został zapytany przez reporterkę TVN24 o film Sekielskiego. "Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego" - odpowiedział hierarcha.

Nie udzielił także odpowiedzi na pytanie, czy wiedział o czynach pedofilskich księdza Franciszka Cybuli, jednego z duchownych, który pojawia się w filmie braci Sekielskich. - Proszę mnie tutaj nie atakować i nie prowokować, bo ja taki naiwny nie jestem - odparł. Jak odnosi portal tvn24.pl, w opublikowanym filmie abp Głódź został oskarżony o tuszowanie sprawy księdza Franciszka Cybuli, byłego kapelana Lecha Wałęsy.

(PAP/TVN24)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ krap/ tvn24

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 18 lucaslu

Szanowny moderatorze, usunąłeś mój komentarz, a nie napisałem nic złego, bo co złego jest w pochwaleniu filmu Pana Sekielskiego i propozycja aby kontynuował temat pedofilii tylko teraz w innych religiach - nie tylko w katolicyzmie? wsród duchownych żydowskich, muzułmańskich i innych nie ma tego tematu? niech Pan Sekielski kontynuuje serię o duchownych z innych religii...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 12 forfun

zaczyna się rozmydlanie że inne zawody inne zboczenia - róbcie filmy, odnajdujcie piętnujcie ale tu i teraz mamy pokazany kościół i księży i nie ma co odwracać kota ogonem

! Odpowiedz
2 15 lucaslu

nie zaczyna się rozmywanie, pokazany jest kościół i księża to teraz może inne grupy religijne? Pan Sekielski może podejmie wyzwanie....

! Odpowiedz
14 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 42 and00

Ciekawe czy ktoś się odważy zrobić film o pedofil wód nauczycielstwa polskiego

! Odpowiedz
20 20 pluto85md

@jacyna2017

Mezczyzni majacy pociag dla chlopcow to pedofile i koniec kropka.

Geje, bo ich masz na mysli to mezczyzni odczuwajacy pociag do innych mezczyzn.

! Odpowiedz
4 19 1984

Nie, te dwa zbiory mogą na siebie zachodzić.

- Pedofil to osoba odczuwajaca pociag do nieletnich (niezależnie od płci).
- Homoseksualista odczuwa pociąg do swojej płci.

Można być hetero lub homoseksualnym pedofilem. Ale z dziwnego powodu w mediach hetero pedofilia jest traktowana łagodniej, zwłaszcza jak dopuszczają sie jej celebryci. A tam gdzie chodzi o dobro dzieci nie powinno być wyjątków. Karać wszystkich bez względu na płeć sprawców i ofiar, bardzo surowo!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 37 1984

Sekielscy jako sprawni dziennikarze śledczy zapewne zgłosili dziesiątki wypadków które jeszcze się nie przedawniły, a winni ciągle żyją. Jeżeli tego nie ma to co chcą osiągnąć przedstawiając historie zmarłych podejrzanych? Winnych musi dopaść kara, jeżeli znają pedofili w sutannach i jeszcze nie ma zgłoszeń do prokuratury stają się współwinni. Dla nośnego tematu zaryzykują skrzywdzenie kolejnych dzieci? A jak nie znają takich przypadków to gdzie jest powszechny problem? Kilka lat pracy nad filmem z milionami odsłon w jeden dzień i ANI JEDNEGO AKTUALNEGO PRZYPADKU? Logika mi podpowiada, że to po prostu niemożliwe!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 33 naiwniakplus

Może spójrzmy co na ten Temat mówi Biblia: 1 List do Tymoteusza: "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil