REKLAMA

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. budowy "dwóch wież"

2019-10-21 13:50, akt.2019-10-21 14:55
publikacja
2019-10-21 13:50
aktualizacja
2019-10-21 14:55

Dostaliśmy zawiadomienie z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa ws. budowy tzw. dwóch wież w centrum Warszawy; na odmowie wszczęcia śledztwa widnieje data 11 października, czyli piątek, przed wyborami - oświadczyli w poniedziałek posłowie PO-KO.

fot. / / Grupa AT

Cezary Tomczyk (PO-KO) przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że ponad pół roku temu wraz z innymi posłami PO-KO Marcinem Kierwińskim i Krzysztofem Brejzą złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie budowy tzw. dwóch wież. Jak dodał, zrobili to po tym, "gdy cała Polska zobaczyła nagrania, w których Jarosław Kaczyński mówi, że aby zbudować dwie wieże w Warszawie, trzeba wygrać wybory". Tomczyk zauważył, że do dzisiaj prezes PiS nie został w tej sprawie przesłuchany.

"Przed chwilą dostaliśmy zawiadomienie z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o tym, że sprawa +dwóch wież+ trafia do kosza. Dostaliśmy zawiadomienie o tym, że w związku z naszym zawiadomieniem, że ta sprawa trafia do kosza i że prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa w sprawie +dwóch wież+" - powiedział Tomczyk.

Dodał, że na odmowie wszczęcia postępowania jest data 11 października, czyli piątek przed wyborami. "Po to, żeby Polska nie mogła się dowiedzieć o tym, że prokuratura pod wodzą PiS-u i Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę +dwóch wież+ Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział poseł PO-KO.

Według warszawskiej prokuratury okręgowej, "zgromadzony i skrupulatnie przeanalizowany (...) materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, że nie zaszły jakiekolwiek okoliczności wskazujące na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę austriackiego biznesmena".

Zdaniem prokuratury, powstały spór między stronami jest sporem o charakterze wyłącznie cywilnoprawnym i może być rozstrzygany tylko na drodze postępowania cywilnego. "Ustalenia te obligowały prokuratora do wydania decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie" - dodał prok. Łapczyński.

Postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa z zawiadomienia austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera jest niesłuszne i zostanie zaskarżone do sądu - zapowiedzieli w poniedziałek pełnomocnicy Austriaka.

Mec. Jacek Dubois i mec. Roman Giertych odnieśli się w ten sposób do postanowienia Prokuratury Okręgowej w Warszawie z 11 października o odmowie wszczęcia śledztwa w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które prawnicy złożyli pod koniec stycznia.

W ocenie pełnomocników Birgfellnera - zamieszczonej na Facebooku Giertycha - decyzja prokuratury jest "niesłuszna i zostanie zaskarżona do sądu". Prawnicy przypomnieli, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa po prawie dziewięciu miesiącach od złożenia zawiadomienia. Zwrócili też uwagę, że zgodnie z Kodeksem postepowań karnego, postanowienie w sprawie wszczęcia śledztwa lub odmowy wszczęcia należy wydać w terminie 30 dni od dnia złożenia zawiadomienia.

Chodzi o postępowanie sprawdzające, które od lutego prowadziła warszawska prokuratura okręgowa w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które pod koniec stycznia złożył w prokuraturze jeden z pełnomocników Birgfellnera. Austriak był już siedmiokrotnie przesłuchiwany w tej sprawie, w tym raz w Austrii.

Jak uzasadniła prokuratura w przekazanej w poniedziałek PAP informacji, "Gerald Birgfellner nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających poniesione przez niego koszty". "Nigdy nie konsultował planowanych wydatków i nigdy wcześniej nie zwrócił się do spółki Srebrna o zwrot poniesionych przez siebie kosztów własnych. Nie przedstawił żadnego rozliczenia i dowodów potwierdzających faktycznie poniesienie takich kosztów" - podkreślił prok. Łapczyński.

Prokuratura zaznaczyła też, że Austriak nie przedstawił żadnych pisemnych umów zawartych z podmiotami, którym miał zlecić określone prace, a które to dokumenty umożliwiałyby weryfikację faktur wystawionych przez podmioty mające działać na jego zlecenie. "Po wypowiedzeniu mu pełnomocnictwa, przedstawiciele Spółki Srebrna, nie unikali z nim kontaktu. Wręcz przeciwnie, wobec braku przedłożenia przez niego niezbędnych do rozliczenia dokumentów, prowadzono rozmowy z udziałem prawników mające na celu wypracowanie zgodnego z prawem rozwiązania tej sytuacji" - wskazała prokuratura.

Pod koniec stycznia "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 r. - m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem - dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Złożone pod koniec stycznia w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS, dotyczy braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie, związane z przygotowaniami do tej budowy.

W połowie lutego "GW" podała, że Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tys. zł księdzu z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna; chodziło o budowę drapaczy chmur w Warszawie.

autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Taśmy Kaczyńskiego

Komentarze (17)

dodaj komentarz
carlito1
Hehe tylko naiwny myślał, że coś z tego będzie!! :) Zaraz przelicza głosy i w Senacie będzie większość jak nic :) jak to mówił towarzysz. " Nie ważne kto głosuję, ważne kto liczy głosy"
znawca_inwestor
Co chcą to robią. Mają sądy, prokuraturę, nikt im nie podskoczy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
search
To jest chory kraj i zaleca sie zwijac kapital i za tranfer do normalnego kraju
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Nie państwo prawa, lecz Prawa i Sprawiedliwości :-) A dokładniej to prezesa
jes odpowiada karbinadel
Sam się zastanawiam jak sprawiedliwość mogła mi "uciec" :)
To niedopuszczalne.
ekwador15
Po wyborach Banas wrócił z urlopu, prokuratura w końcu podjęła decyzję w sprawie dwóch wież mimo ze mieli na to 30 dni a nie 5 miesięcy. Wszystko robione pod publikę, pod oszukiwanie wyborców. Mam nadzieję, że Pan Giertych zaskarży tę decyzję do sądu. Chcieli wziąć 1.3mld kredytu na spółkę wartą kilkanaście Po wyborach Banas wrócił z urlopu, prokuratura w końcu podjęła decyzję w sprawie dwóch wież mimo ze mieli na to 30 dni a nie 5 miesięcy. Wszystko robione pod publikę, pod oszukiwanie wyborców. Mam nadzieję, że Pan Giertych zaskarży tę decyzję do sądu. Chcieli wziąć 1.3mld kredytu na spółkę wartą kilkanaście milionów złotych. Wracając do Banasia, zaniżał kwotę wynajmu i przez to placił mniejsze podatki i on teraz będzie dbał o dobry wizerunek Niku jako ten niezłomny, kryształowy, pancerny Marian :D
jkendy
Nie zaskarży, bo na szybko zmienili prawo tak zebu nie dał się zaskarżyć.
grzegorzkubik
To jest po prostu satyryczny temat Gazety Wyborczej. Co tu śledzić?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki