Produkcja w Polsce wciąż odporna na niemiecką recesję

Ignacy Morawski2019-12-20 09:15założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-12-20 09:15
fot. Marek Kuwak / FORUM

Dane o produkcji przemysłowej należą do najważniejszych miesięcznych wskaźników koniunktury (wysoko korelują się z PKB), więc kronikarski obowiązek zmusza do odnotowania wczorajszej publikacji w tej dziedzinie. Produkcja w Polsce rośnie wolno, ale przedstawiając ją na tle załamania produkcji w Niemczech, wygląda już znacznie lepiej. Można nawet dopatrywać się jakichś sygnałów lekkiego odbicia w Polsce po letnim dołku.

W listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła o 1,4 proc. rok do roku wobec wzrostu o 3,5 proc. w październiku. Trudno się tymi danymi zachwycać.

Jest jednak kilka „ale…”. Tegoroczny listopad miał niską liczbę dni roboczych, a zeszłoroczny – wysoką. Jeden dzień roboczy to często ok. 1-2 pkt proc. w dynamice produkcji. Więc gdy uwzględnimy ten efekt, to dane rysują się nam już wyraźnie lepiej.

Co więcej, produkcja w Polsce nie reaguje jakoś wyraźnie na pogłębiające się załamanie w przemyśle niemieckim. Szacuję, że po usunięciu wspomnianych (i innych) efektów sezonowych samo przetwórstwo wzrosło w Polsce w listopadzie o 2 proc., podczas gdy w Niemczech spadało ostatnio w tempie przekraczającym 6 proc. rocznie. Polskie firmy mają dłuższy cykl zamówień niż niemieckie, więc ta reakcja może jeszcze przyjść. Ale z drugiej strony, widzimy ożywienie w przemyśle na świecie, które może pozytywnie przekładać się na polskich producentów.

Po fali rewizji w dół prognoz dla polskiej gospodarki nadszedł chyba moment lekkiego wyczekiwania – może przyszły rok nie będzie tak zły, jak się wydawało pesymistom.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
yougurt
WTF ... nasz eksport do Niemiaszkow prawie wymarł ... tak jest tam dobrze ..?
bha
Do czasu....1/3 eksportu jest od ich kondycji uzależniona.
glos_rozsadku
nie od konsumpcji wewnętrznej. Dlatego nas to nie dotyka.
silvio_gesell
Coraz niższej jakości te artykuły, o tytułach nie wspominając. Recesja jest wtedy gdy spada PKB dwa kwartały pod rząd, więc w Niemczech nie ma recesji tylko spowolnienie.
tubak
No widać też jakość komentujących . Zaraz dostaniesz minusy.
_jasko
Drogi Silvio (1xS) artykuł traktuje o produkcji przemysłowej, a nie o PKB. Kropka.
silvio_gesell odpowiada _jasko
Tak, w Niemczech jest recesja w przemyśle, a przemysł to nie jest cała gospodarka.
tubak
W tytule recesja niemiecka potem już lepiej bo załamanie produkcji. Pan analityk cos kręci. Bo gospodarka niemiecka nie jest w recesji. Kolejny raz powtarzane bzdury o recesji.
pluto85md
Zal... 1,4% wzrostu produkcji, gdzie ze struktury wynika ze wsrod 5 najszybciej rosnacych sa: zaopatrywanie w energie i gaz, zaopatrywanie w wode i odbior sciekow oraz smieci. To te dzialy przemyslu sprawiaja ze caly wynik jest na plusie. Na tym gospodarki sie nie zbuduje.
anna_domagalczyk
Czyli: "produkcja w Polsce spada wolniej niż w Niemczech", ale " polskie firmy mają dłuższy cykl zamówień niż niemieckie, więc ta reakcja może jeszcze przyjść". I może się uda przeczekać, bo "widzimy ożywienie w przemyśle na świecie, które może pozytywnie przekładać się na polskich producentów".Czyli: "produkcja w Polsce spada wolniej niż w Niemczech", ale " polskie firmy mają dłuższy cykl zamówień niż niemieckie, więc ta reakcja może jeszcze przyjść". I może się uda przeczekać, bo "widzimy ożywienie w przemyśle na świecie, które może pozytywnie przekładać się na polskich producentów". I to pod tytułem "Produkcja w Polsce wciąż odporna na niemiecką recesję". Chyba nie ma co komentować, to pewnie rozrywka przedświąteczna, jak Opowieść Wigilijna czy Kevin sam w domu

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki