Prezydent nie wyklucza, że rząd dokona modyfikacji w projekcie dot. kwoty wolnej od podatku

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że ze względu na stan finansów publicznych rząd dokona modyfikacji w projekcie ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty wolnej od podatku.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

"Jest projekt ustawy złożony przez prezydenta - moje zobowiązanie co do tego, że projekt przygotuję i projekt złożę w Sejmie wykonałem" - powiedział w czwartek prezydent w wywiadzie dla Superstacji.

"Oczywiście jest inny problem - mianowicie tego, że jest nowy rząd, jest taki stan finansów publicznych, jaki jest. (...) Jest kwestia pewnych realiów, które jak rozumiem muszą być uwzględnione z jednej strony. Z drugiej strony kadencja prezydenta trwa 5 lat, kadencja parlamentu trwa 4 lata z założenia (...) i to jest czas na realizację zobowiązań" - dodał. "Chciałbym prosić o wyrozumiałość dla parlamentu, dla ministra finansów, dla pani premier - oni muszą to szczegółowo przeanalizować. Być może dokonają jakichś modyfikacji, ze względu na sytuację finansów publicznych. Nie wszystkie zobowiązania można zrealizować jednocześnie" - powiedział prezydent.

Prezydent pod koniec ubiegłego roku złożył w Sejmie projekt ustawy przewidującej podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 3.091 zł do 8.000 zł.

Pod koniec marca premier Beata Szydło zapowiedziała w Programie I Polskiego Radia, że rząd podwyżkę kwoty wolnej od podatku rozłoży w czasie. Najpierw kwota wolna zostanie podwyższona dla osób o najniższych zarobkach.

Prezydent chce pomóc frankowcom i uwzględnić też zagrożenia dla sektora bankowego

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że chce pomóc frankowcom i jednocześnie uwzględnić też rzeczywiste zagrożenia, jakie mogą płynąć w związku z tym dla sektora bankowego.

"Sytuacja nie jest łatwa. Pracowaliśmy nad tym projektem w Kancelarii Prezydenta, pracowaliśmy ze środowiskami, które protestują wobec tej sytuacji, w jakiej znajdują się osoby, które te kredyty mają, często rzeczywiście trudnej sytuacji. Deklarowałem i deklaruję, że chcę tym osobom pomóc" - powiedział w czwartek prezydent w wywiadzie dla Superstacji.

"Jest projekt, ten projekt był oceniany zarówno przez NBP, jak i przez KNF. Te opinie, zwłaszcza z KNF wróciły z projektem do Kancelarii Prezydenta. Jest grupa niezależnych ekspertów, którzy w tej chwili analizują i to, co do tej pory przygotowaliśmy i te uwagi, które zostały zgłoszone przez KNF - to są eksperci i wierzę w to, że uda im się wypracować takie rozwiązanie, które jako prezydent będę mógł złożyć spokojnie w Sejmie jako projekt ustawy, który także będzie uwzględniał właśnie te potencjalne zagrożenia, które są dla banków. Ale zagrożenia, które mają charakter rzeczywistych zagrożeń, a nie tych, które są wymyślone czy wyimaginowane" - dodał.

"Dziś trwają jeszcze cały czas prace ekspertów. To jest dla mnie sprawa ważna, chcę to mocno podkreślić. Dlatego mimo różnych ataków, z różnych stron - są różne uwagi, także i ataki () i ja mimo wszystko chcę tę sprawę załatwić, tak jak obiecałem. Jaka będzie ostateczna postać, zobaczymy. Jaka będzie decyzja parlamentu - zobaczymy" - powiedział prezydent.

W środowym komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prace nad rozwiązaniem problemów osób posiadających kredyty denominowane i indeksowane do walut obcych nadal trwają, a obecnie są prowadzone konsultacje eksperckie, których celem jest m.in. ocena i analiza informacji, danych i opinii, które w dniach 15 i 29 marca 2016 roku przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego, odnośnie propozycji projektu ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki.

Ponadto poinformowano, że szefowa Kancelarii Prezydenta powołała 8 kwietnia zespół do spraw wypracowania zmian w propozycji projektu ustawy dotyczącej kredytów odnoszonych do walut obcych. KPRP przewiduje, że prace zespołu zakończą się na przełomie maja i czerwca przedstawieniem propozycji uzupełnień do projektu.

W komunikacie KPRP wskazano, że jednocześnie są kontynuowane konsultacje z przedstawicielami firm zajmujących się audytem finansowym, w szczególności w sektorze bankowym, które mają na celu wypracowanie mechanizmów rozłożenia skutków finansowych projektowanej regulacji na lata. Wskazano, że podstawowym celem projektu pozostaje złagodzenie negatywnych i niemożliwych do przewidzenia - w momencie zaciągania kredytu - skutków, jakie zostały wywołane dużym wzrostem kursów walut. Zadaniem, jakie postawiła sobie Kancelaria Prezydenta, jest także stworzenie mechanizmów gwarantujących wieloaspektowe bezpieczeństwo finansowe Polski po wejściu w życie projektowanej ustawy.(PAP)

jba/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~seba

czyli stopa wolna od podatku ucierpi względem frankowiczów

! Odpowiedz
1 1 ~Prorok

To banki są zagrożeniem. Rozdały toksyczne kredyty i palą głupa. Za parę lat dowiemy się że te świetne wyniki brały się z zysków na kredytach w walutach i polisolokatach etc. Czyli z tzw. Golenia leszczyny. A państwo w razie upadku takiego banku zrobi zrzute na ratowanie depozytów. A ta zrzuta będzie z naszych kieszeni. Czytając prasę widać wyraźnie że banki coś kręcą. Fakt że te kredyty były WIBORowe a nie LIBORowe wyszedł na jaw dopiero teraz - zapomnieli wcześniej powiedzieć że waluty nie kupili nigdy ? Im szybciej ktoś przeswietli ten wałek tym lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~DoktUr

A złotówkowcom też pomoże?

! Odpowiedz
0 0 ~gil

Nie, bo nie są zagrożeniem dla banków.

! Odpowiedz
0 0 ~srut

nie bo nie obiecał !!! skokom poprostu pomaga i nic wam do tego

! Odpowiedz
1 7 ~Lama

W Chorwacji wlasnie parlamanet postanowił odwalutować kredyty CHF:

http://www.fxloans.org/croatia-with-or-without-you/


Czy w polsce bankowe eldorado będzie trwać w nieskończoność??

Gdzie jest rząd?

Czy Polska to już tylko kamieni kupa?

! Odpowiedz
0 3 ~Ktoś

Jaki rząd? Piszesz o tych gostkach myślących tylko o własnej kasie i jak przeciwnikom dopiec? Jak tak to niestety nic z tego. W d... mają naród i tyle

! Odpowiedz
1 7 ~AnyBankier

Banki to zalegalizowana lichwa. Pożyczają pieniądze majac z 10% tego co pożyczaja. Poźniej oczywiście musisz oddać 100%.
Czyli zarabiaja:
1. Na oprocentowniu WIBORu
2. Na marży
3. 90% kasy ktorej nigdy nie mieli

W przypadku kredytów pseud-CHF jeszcze:
+ na spreadzie
+ i na kursie.. udzielały kredytów w przedziale 2-3zl, z czego z 80% w przedziale 2 - 2.5 PLN.

Tj. dopiero legalna maszynka do wyciskania kasy z frajerów!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 2 ~JA6969

No to po co brałeś?
Trzeba było od babci, cioci czy znajomka kase pozyczyć i nie musisz kwekać

! Odpowiedz
0 3 ~gil odpowiada ~JA6969

Ciocia nie może kreować pieniądza. Dobrze gotuje, ale pieniądza nie umie wysmażyć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.