REKLAMA
WEBINAR

Prezydent Ugandy podpisał jedną z najsurowszych ustaw antyLGBT na świecie. Zachód zapowiada sankcje

2023-05-29 19:39, akt.2023-05-30 08:46
publikacja
2023-05-29 19:39
aktualizacja
2023-05-30 08:46

Prezydent Ugandy Yoveri Museveni podpisał w poniedziałek ustawę penalizującą homoseksualizm, jego propagowanie oraz nie informowanie władz o znanych związkach homoseksualnych - poinformowała agencja Reutera. Stany Zjednoczone natychmiast zagroziły Ugandzie sankcjami, Holandia wstrzymała pomoc finansową.

Prezydent Ugandy podpisał jedną z najsurowszych ustaw antyLGBT na świecie. Zachód zapowiada sankcje
Prezydent Ugandy podpisał jedną z najsurowszych ustaw antyLGBT na świecie. Zachód zapowiada sankcje
fot. Ink Drop / / Shutterstock

Związki osób tej samej płci były już nielegalne w Ugandzie, podobnie jak w ponad 30 krajach afrykańskich, ale nowe prawo idzie znacznie dalej. Przewiduje ono karę śmierci dla "seryjnych przestępców" łamiących prawo i przenoszących nieuleczalne choroby, takie jak HIV/AIDS, poprzez seks homoseksualny. Przewiduje również karę 20 lat pozbawienia wolności za "promowanie" homoseksualizmu, przypomina agencja Reutera.

"Prezydent Ugandy zalegalizował dziś (poniedziałek) sponsorowaną przez państwo homofobię i transfobię" - powiedziała Clare Byarugaba, ugandyjska działaczka na rzecz praw człowieka. "To bardzo mroczny i smutny dzień dla społeczności LGBT, naszych sojuszników i całej Ugandy".

"Ten haniebny akt jest ostatnim ogniwem w trendzie łamania praw człowieka w Ugandzie" - oświadczył prezydent USA Joe Biden. Prezydent ostrzegł, że Stany Zjednoczone przyjrzą się, wpływowi nowej ustawy "na wszystkie obszary zaangażowania Ameryki w Ugandzie".

Stosunek władz Ugandy do osób homoseksualnych uległ w ostatnich latach zaostrzeniu, co po części spowodowały kampanie zachodnich społeczności chrześcijan ewangelicznych. Inną przyczyną - zauważa Reuters - jest fakt, że w dawnym brytyjskim prawie, które obowiązywało również w koloniach, relacje homoseksualne były uważane za przestępstwo. Kiedy zaś zostało zliberalizowane w 1967 roku, większość dawnych kolonii była już niepodległa, toteż brytyjska liberalizacja nie wywarła na nie żadnego wpływu.

Na ugandyjskie prawo zareagowała potępieniem Unia Europejska i ONZ. Holandia powiadomiła o natychmiastowym wstrzymaniu pomocy: minister Liesje Schreinemacher powiadomiła, że wstrzymano 25 mln euro pomocy w ramach programu wspierania organów ścigania i zapowiedziała zablokowanie środków pochodzących z innych programów.

Uganda uzyskuje każdego roku miliardy dolarów pomocy zagranicznej - podkreśla agencja.

Prezydent Biden grozi sankcjami i wycofaniem pomocy dla Ugandy w związku z podpisaniem ustawy anty-LGBT

"Wprowadzenie ustawy antyhomoseksualnej jest tragicznym pogwałceniem uniwersalnych praw człowieka - takim, które nie jest godne narodu ugandyjskiego i naraża na ryzyko perspektywę kluczowego wzrostu gospodarczego dla całego kraju" - powiedział Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom, w którym wezwał do natychmiastowego zniesienia prawa.

Prezydent USA stwierdził, że nowe prawo, w połączeniu z "alarmującym trendem" naruszeń praw człowieka i korupcji w Ugandzie stwarza zagrożenie dla wszystkich mieszkających w tym kraju, w tym personelu ambasady USA, turystów i biznesmenów. Zapowiedział też, że polecił Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, by przeanalizowała wpływ ustawy na "wszystkie aspekty zaangażowania USA w Ugandzie", w tym zdolność do kontynuowania pomocy między innymi w ramach programu PEPFAR skupionego na wspieraniu cierpiących na AIDS. Zasugerował też, że może to wpłynąć na preferencyjne warunki w handlu z USA, a jego administracja rozważa dodatkowe sankcje i zakazy wjazdu do USA dla wszystkich zaangażowanych w naruszenia praw człowieka i korupcję.

Biden zareagował w ten sposób na podpisanie w poniedziałek przez prezydenta Yoveriego Museveniego ustawy penalizującej homoseksualizm, jego propagowanie oraz nakładającej obowiązek na informowanie władz o znanych przypadkach homoseksualizmu. Ustawa przewiduje kary więzienia za te czyny, a nawet karę śmierci w szczególnie rażących przypadkach.

Z Waszyngton Oskar Górzyński

os/ maw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
katzpodola
Zaczyna mi się podobać Uganda
dariusz1976
amerykańska i europejska lewica przypomniała sobie o rasistowskich korzeniach i bardzo wymownie pokazała czarnemu ludowi gdzie jest ich miejsce. Za chwilę Bidet znajdzie broń chemiczną w Ugandzie, albo oskarży ją o wspieranie terroryzmu i wyślą tam ludzi w efach szesnastych z bombkami.
strataczasu
a w Polsce/Ukropolinie standardowo czyli jak to się mówi, że jesteśmy sto lat za murzynami
endes
Zachod to niech się odp…li od innych krajów!
fiat126p
Ależ właśnie Holandia to robi - wstrzymuje pomoc. Może lepiej nie pomagać i nie przeszkadzać.
I do siebie nie wpuszczać...
secundus
I oni się dziwią, że jak przypływają uchodźcy z Afryki, to dołączają do organizacji ekstremistycznych. Bo jaką ideologię im taka Francja oferuje? Obetnij sobie penisa i doczep sztuczne piersi?! To kryje się pod słowem trans i jego odmianami. Reklamy kobiecych strojów kąpielowych przez mężczyzn?! To z kolei inne literki z tęczowego I oni się dziwią, że jak przypływają uchodźcy z Afryki, to dołączają do organizacji ekstremistycznych. Bo jaką ideologię im taka Francja oferuje? Obetnij sobie penisa i doczep sztuczne piersi?! To kryje się pod słowem trans i jego odmianami. Reklamy kobiecych strojów kąpielowych przez mężczyzn?! To z kolei inne literki z tęczowego hasła i ostatnie reklamy nike i addidas. Dla mnie też czciciele Slaanesh'a są abominacją.

S.
chmiels
temat zastępczy, nauczyli się od Europejczyków, ciekawe jaka tam u nich inflacja
tomitomi
...no i biedronie się pogniewały ,na amen !
prs
Proponuje zamiast bankier.pl - rozowypomponik.pl..

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki