REKLAMA
PIT 2023

Prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego

2023-11-13 20:17
publikacja
2023-11-13 20:17

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego
Prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W poniedziałek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji, a także posiedzenie Senatu XI kadencji. Zgodnie z konstytucją na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji.

Andrzej Duda podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za dotychczasowe kierowanie rządem. Podkreślił, że ostatnie osiem lat było dobre dla Polski, a znakomita większość zobowiązań została dotrzymana. "To były ogromnie ważne zobowiązania. Mówiliśmy o nich wielokrotnie, mówiliśmy o nich także i dzisiaj, zarówno ja, jak i pan premier w Sejmie. To było duże zadanie, które zostało zrealizowane" - podkreślił prezydent.

"Nigdy nie zapomnę tej niezwykłej pracy z panem i z ministrami w czasie pandemii koronawirusa, w najtrudniejszych momentach, kiedy trzeba było podejmować naprawdę dramatyczne decyzje finansowe o tym, w jaki sposób przeznaczać wtedy środki finansowe (...), żeby, przede wszystkim, uratować miejsca pracy, gospodarkę. Wydawało się, że państwo może się zawalić. Wszystko to udało się przetrzymać dzięki umiejętności i talentowi, olbrzymiej sile ducha" - mówił prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że Morawiecki sformuje rząd. "Pan premier dostał ponownie tekę do formowania nowej Rady Ministrów. Wierzę w to, że pan premier ją sformuje tak, jak rozmawialiśmy, tak, jak mnie zapewniał, znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów i będzie mógł w porozumieniu, już nie tylko w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale w szerszym porozumieniu parlamentarnym, kontynuować rozwijanie RP" – wskazał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że nową Radę Ministrów czeka wytężona praca i zapewnił o swojej gotowości do współpracy. "Wierzę w to, że niejedno dobre jeszcze przed nami" – dodał.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w orędziu przed tygodniem, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Wskazywał wówczas, że w wyniku wyborów parlamentarnych żaden z komitetów nie zdobył samodzielnej większości. "Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu" - mówił wtedy prezydent.

W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

"Mamy teraz przed sobą okres tworzenia rządu i chcę wszystkich zaprosić do koalicji polskich spraw" - mówił zaś w poniedziałek w Sejmie Mateusz Morawiecki po tym, jak złożył dymisję rządu. Zaprosił też wszystkich, którzy będą budowali większość parlamentarną, aby budowali rząd, który będzie starał się teraz tworzyć. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Karolina Mózgowiec

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (22)

dodaj komentarz
roberto_1
następnym razem obowiązkowy test IQ kandydatów na prezydenta.....
rozsadkunamtrzeba
I to by było tyle, jeśli chodzi o tzw. prezydenta Dudę
Marionetka PIS
Dał im jeszcze kilka tygodni, żeby kraść i zacierać ślady
I żałosne ściemy, że Morawiecki zbierze większość
Wstyd panie Duda
trolley
Andriej? Andriej myślami skończył ostatnią kadencję i jest już w Kijowie przy swoim Żelku ;)
absco
Mateusz od działek z misją od PAD. Jeszcze 2-3 tygodni na napchanie kieszeni, nowe nominacje, przelewy na fundacje i "betonowanie" gdzie się da.
serdeli1
Ludzie sie wyzywaja na forum, ze ta partia lepsza ta gorsza.
Mysle ze politykow roznych parti powinno sie filmowac nie podczas obrad sejmu, wystapien publicznych czy dyskusji, tylko w czasie wspolnych posilkow. Przypuszczam ze siedza przy wspolnym, bogato zastawionym przez "Nas"-podatnikow stole, usmiechaja sie do siebie,
Ludzie sie wyzywaja na forum, ze ta partia lepsza ta gorsza.
Mysle ze politykow roznych parti powinno sie filmowac nie podczas obrad sejmu, wystapien publicznych czy dyskusji, tylko w czasie wspolnych posilkow. Przypuszczam ze siedza przy wspolnym, bogato zastawionym przez "Nas"-podatnikow stole, usmiechaja sie do siebie, wymieniaja grzecznosci.
Jak juz sie posila, strawia to nabieraja sily i werwy zeby sie miedzy soba sprzeczac, obwiniac, rozliczac kto jest bardziej wierzacy, patriotyczny etc.
Potem znowu wspolnie podjedza i dalej. Przemijaja kolejne kadencje, zmieniaja sie nazwy partii a tratr dla publicznosci jest identyczny.

To przedstawienie dla "Nas", byloby nawet zabawne, ale tylko do momentu w ktorym nie wyjmie sie kalkulatorka i nie podliczy ile kosztuje ta cala szopka. Bo jesli wyjdzie ze zwykly Kowalski mialby z 1000pln w kieszeni na miesiac wiecej, gdyby z dznia na dzien politycy sie przekwalifikowali i przeszli pracowac np do sektora prywatnego, to daje do myslenia.
polonu
jeszcze troche dziwne że jeszcze nie wieją do USA , pochowali się za immunitetami , co z tą celą + bo wszyscy czekają .
tomkooo
na razie sa bezpieczni, TK dal dudusiowi uprawnienia umarzania postepowan prokuratorskich ;)
teoretycznie taki kaczor moglby pol Polski wybic i nie spotkala by go za to kara, bo dudus wszystko by umorzyl
kaczyslaw_
Jeszcze kilka dni tych ***ich podrygów. Wkrótce ***iory stracą dostęp do koryta, prezes już nie będzie miał ochrony za państwowe, będzie sam jeździł na miesięcznice.
friedens
Po co to im? Czemu nie oddają władzy większości? Czemu obrażają wyborców? Dlaczego urządzają tę szopkę kosztem Suwerena? Jak im nie wstyd tak nas dalej traktować?
absco
Czy jakiś psychiatra jest w stanie pomóc pisim? Czy pozostaje tylko zakład zamknięty?

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki