Prezes ZUS: Potrzebna dyskusja nad zmianami na liście chorób zawodowych

Niektóre kraje Unii Europejskiej zmieniają podejście do chorób zawodowych, odchodząc od dekretowania listy takich schorzeń na rzecz określania kryteriów, decydujących o uznaniu danej choroby za zawodową; taka dyskusja czeka nas również w Polsce - ocenia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Choroba zawodowa jest schorzeniem powodowanym działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy, określonym w wykazie chorób zawodowych. W Polsce ostatnią dużą aktualizację tego wykazu przeprowadzono 20 lat temu.

"Z listą chorób zawodowych dynamika jest powolna, ale to dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów europejskich. Znam kraje, gdzie te listy, ustalone nawet ponad 30 lat temu, nie zmieniają się" - powiedziała we wtorek dziennikarzom prezes w kuluarach katowickiej konferencji dotyczącej prewencji w zakresie wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Prof. Uścińska oceniła, że dyskusje dotyczące rozszerzenia list chorób zawodowych rozpoczynają się najczęściej dopiero wówczas, gdy statystyki przynoszą "przełomowe" informacje o tym, że na liście "brakuje schorzeń, które wybijają się w słupkach statystycznych". Debaty na ten temat trwają obecnie w niektórych krajach UE.

"W tej chwili w wielu krajach trwają dyskusje, jaka powinna być dynamika, jakie powinny być kryteria chorób zawodowych. Nawet niektóre kraje zmieniają podejście, to znaczy nie decydują o enumeratywnej liście tych chorób, ale bardziej skupiają się na kryteriach. Potem de facto o rodzajach chorób decyduje się częściej niż w raz zadekretowany sposób, przyjęty do stosowania na kilkadziesiąt lat" - tłumaczyła szefowa ZUS.

Jej zdaniem, obecnie kraje Unii czeka szersza dyskusja dotycząca nowych problemów dotyczących pogarszania zdrowotności i przyczyn chorób zawodowych, związanych z przesłankami cywilizacyjnymi.

"One w tej chwili wybijają się na pierwsze miejsce. Na pewno w każdym kraju - także i w Polsce - trzeba to brać pod uwagę i dobrze się zastanowić, w jakim kierunku tę listę trzeba zmienić i jaki nadać jej porządek na najbliższą przyszłość" - podsumowała prof. Uścińska.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 cowabunga

I znowu Ciocia z Zusu. Tak często ją pokazują ostatnio - wujka Mateusza prześcignie... Ciocia Dobra Rada. Dawać wincyj Jadzi poproszę !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.