REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

60 pomników zostanie zburzonych? Tak szacuje prezes IPN

2022-04-19 18:07
publikacja
2022-04-19 18:07
60 pomników zostanie zburzonych? Tak szacuje prezes IPN
60 pomników zostanie zburzonych? Tak szacuje prezes IPN
fot. Maciej Luczniewski / / FORUM

Na przygotowanej przez nas liście jest około 60 pomników. Chcemy dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej – powiedział PAP prezes IPN dr Karol Nawrocki. W środę zburzone zostaną trzy kolejne pomniki upamiętniające Armię Czerwoną.

20 kwietnia rozebrane zostaną pomniki w Siedlcu i Międzybłociu (województwo wielkopolskie) oraz w miejscowości Garncarsko (województwo dolnośląskie). To efekt zapoczątkowanej przez prezesa IPN dr Karola Nawrockiego akcji mającej na celu usunięcie wszystkich pomników upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej.

„Apeluję do samorządowców o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie. W to miejsce godnie upamiętnijmy prawdziwych bohaterów” – napisał Nawrocki w oświadczeniu wydanym 4 marca. Prezes IPN przypomniał, że symbole sowieckie muszą być usunięte nie tylko z powodu zakłamywania historii, ale również wykorzystywania symboli komunistycznych, takich jak czerwone sztandary i gwiazdy, przez siły rosyjskie na Ukrainie. „Przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej, z Leninem i Stalinem w głowach i sercach, rosyjscy żołnierze rzekomo wyzwalają Ukrainę, mordując kobiety, dzieci i zabijając żołnierzy niepodległego państwa” – podkreślił prezes IPN.

Na apel prezesa IPN odpowiedziała część samorządów na terenie których znajdują się sowieckie monumenty. Pierwszy pomnik zburzono w podopolskim Prószkowie 23 marca, w obecności prezesa IPN, wojewody opolskiego i mediów. Demontaż rozpoczęto od skucia z obelisku czerwonej gwiazdy, symbolu Armii Czerwonej. Z prośbą o współpracę przy usunięciu pomnika zwrócił się do IPN burmistrz Prószkowa, Krzysztof Cebula.

W rozmowie z PAP prezes Nawrocki wysoko ocenił dotychczasową współpracę IPN z samorządami. „Większość samorządów reaguje na nasz apel pozytywnie. Ich władze potrzebowały wsparcia, aby zakończyć proces dekomunizacji w swoich miastach i gminach. Chcemy zakończyć dekomunizację. Te pomniki dawno powinny zniknąć z przestrzeni publicznej” – podkreślił dr Nawrocki. Dodał, że większość spotkań z przedstawicielami samorządów ma charakter czysto formalny i ma na celu wyłącznie ustalenie szczegółów usunięcia pomnika. Zapowiedział, że władze IPN będą przekonywać samorządy, które do tej pory nie wyraziły zainteresowania usunięciem monumentów, do zmiany decyzji. „Mam nadzieję, że pod presją argumentów będą gotowe do przyzwoitości historycznej” - powiedział.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W czwartek o 10:00 prezes IPN weźmie udział w konferencji przed pomnikiem czerwonoarmisty w Siedlcu, która poprzedzi rozbiórkę tego monumentu. Pomnik powstał w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo stał w miejscu pochówku 130 żołnierzy Armii Czerwonej. Jeszcze w 1945 r. groby zostały zlikwidowane i przeniesione na cmentarz wojenny w Wolsztynie przy ul. Powstańców Wielkopolskich, a sam pomnik po kilku latach zmienił lokalizację. Obecnie znajduje się obok budynku Urzędu Gminy Siedlce.

Pomnik w Międzybłociu składa się granitowego głazu i tablicy z napisem: „99 żołnierzom I Armii WP i 9 żołnierzom Armii Radzieckiej poległym 30–31.01.1945 r. w walce o wyzwolenie Złotowa. Inskrypcja z mniejszej tablicy pod cokołem głosi: „Przechodniu wiedz że życie nasze poświęciliśmy za ojczyznę”.

Na pomniku w miejscowości Garncarsko, w gminie Sobótka, znajduje się napis: „Wieczna chwała bohaterom poległym za honor i niepodległość sowieckiej ojczyzny”.

Prezes IPN zapowiedział, że burzone pomniki nie będą zachowywane w specjalnych „rezerwatach”. „Niektóre ich elementy będą przechowywane w IPN, ale nie planujemy pokazywania zburzonych pomników, które przez kilkadziesiąt lat promowały system totalitarny” – mówi prezes Karol Nawrocki.(PAP)

Autor: Michał Szukała

szuk/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (20)

dodaj komentarz
pafcio24
Popieram popieram-jako pierwsze proponuję zburzyć wszystkie pomniki Lecha Kaczyńskiego-jednego z najgorszych prezydentów Rzeczpospolitej.
ebm242
W końcu. To bardzo dobra decyzja. Żadna czerwona gwiazda nie powinna istnieć w przestrzeni publicznej w Polsce podobnie jak swastyka. Niemniej trzeba się liczyć z tym, że Rosjanie w odwecie zniszczą groby polskich oficerów w Katyniu. Ta dzicz nie rozróżnia pomników od grobów. Może więc warto zaznaczyć, że groby rosyjskich żołnierzy W końcu. To bardzo dobra decyzja. Żadna czerwona gwiazda nie powinna istnieć w przestrzeni publicznej w Polsce podobnie jak swastyka. Niemniej trzeba się liczyć z tym, że Rosjanie w odwecie zniszczą groby polskich oficerów w Katyniu. Ta dzicz nie rozróżnia pomników od grobów. Może więc warto zaznaczyć, że groby rosyjskich żołnierzy są bezpieczne z szacunku dla zmarłych a usuwane są wyłącznie pomniki. Choć nie wiem, czy to dotrze do tych sowieckich głów pełnych propagandy.
next3
Ruskie trolle wróciły z wakacji w Kałmucji i znów bredzą. Nic nowego.
prywaciasz
IPN... coś wam powiem na temat IPN..

Budżet Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) : 397 mln zł
Budżet Polskiej Akademi Nauk (PAN): 91 mln zł

JA SIĘ PYTAM KIEDY To IPN ZOSTANIE ZBURZONY A NIE JAKIEŚ PARE POMNIKÓW ZA KTÓRYCH UTRZYMANIE I TAK NIE PŁACE!

Naprawdę za to tym ludziom płacimy 400 mln zł? zeby siedzieli
IPN... coś wam powiem na temat IPN..

Budżet Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) : 397 mln zł
Budżet Polskiej Akademi Nauk (PAN): 91 mln zł

JA SIĘ PYTAM KIEDY To IPN ZOSTANIE ZBURZONY A NIE JAKIEŚ PARE POMNIKÓW ZA KTÓRYCH UTRZYMANIE I TAK NIE PŁACE!

Naprawdę za to tym ludziom płacimy 400 mln zł? zeby siedzieli i mysleli które pomniki nalezy wyburzyć? 400 mln zł rocznie! Za to dało by sie wybudować 1 tys nowych mieszkan!
talmudd
talmud
lepiej od razu zmienić podręczniki historii & napisać ze "alianci" wyzwolili polske....LMAO.......a na deser bezwzględnie trzeba zburzyć "pekin" w warschau.......ROFL
zoomek
Liczymy na burzenie pomników Bandery na Ukrainie.
Armii radzieckiej (naszego okupanta) to mi bynajmniej nie żal.
darius19
"zoomek" etatowy od Putina. To Putin nam to szambo zgotowal. Troll o tym nie napisze.
dididif
Brawo!!! Brawo!!! Brawo!!!
łubianka i przyjaciele (korwin, braun, lewica itp) - wynurzenia psychologiczne, konkluzje?
next3
Ruskie trolle bronią pomników czerwonej hordy , ale i tak nie ma to znaczenia. Powinny trafić do muzeum "komunizmu i innych totalitaryzmów"
dididif
w muzeach mają być pamiętani pomordowani przez bolszewików.
czerwone pomniki należy utylizować w kloace.

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki