"Prezenty" z AliExpress metodą na podatek sklepowy?

redaktor Bankier.pl

Podatek od sprzedaży detalicznej postawił pod znakiem zapytania opłacalność zamówień z portalu Aliexpress. Zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej zostały skrytykowane przez Komisję Europejską oraz Światową Organizację Handlu - głównie za dyskryminację spowodowaną zastosowaniem podatku progresywnego. Sprzedawcy z Aliexpress mają jednak swoją receptę na podatki.

Ostatnio w artykule Amazon, AliExpress, eBay - jednak zostaną w Polsce? pisaliśmy o wątpliwości Ministerstwa Finansów co do objęcia nowym podatkiem sklepów internetowych. Chiński dostawca już teraz jednak sprytnie omija polskie i europejskie przepisy o handlu zagranicznym.

(Bankier.pl)

Prezent od sprzedawcy na AliExpress

Gigant należący do Alibaba Group w oznaczeniach naklejanych na przesyłki deklaruje, że zawartość jest prezentem. Co to oznacza? Rafał Stępniewski, prezes zarządu Rzetelna Grupa, w wypowiedzi dla Bankier.pl wyjaśnił, co chiński dostawca zyskuje przez oznaczenie paczki jako "Gift".

– Oznaczenie paczki jako „Gift” ma znaczenie z punktu widzenia opłat celnych. W kontekście podatku od sprzedaży detalicznej może być również sposobem na obejście opłat, a na pewno utrudnieniem dla firm kurierskich w identyfikacji, czy przesyłka powinna zawierać deklarację sprzedawcy w zakresie podatkowym, czy też nie. Ustawa wskazuje, że opodatkowana ma być sprzedaż B2C, zatem prezent nie podlega pod te przepisy. Analogiczną sytuacją będzie ta, gdzie paczkę nada osoba fizyczna zamiast przedsiębiorcy, w kontekście danych nadawcy. Firma kurierska nie ma technicznych możliwości, by zweryfikować, czy jest to prawda – może faktycznie znajomy z Chin przysłał mi prezent lub po prostu kupił mi coś na miejscu i teraz przesyła. Możemy również odwrócić kierunek i porównywać to z paczkami wysyłanymi z UK albo z USA do rodziny w Polsce. Mogą to być równie dobrze przesyłki wysyłane pomiędzy osobami fizycznymi, ale również nadawane przez firmę – tłumaczy Stępniewski.

Gift a sprawa polska

Czy polskie prawo może wyegzekwować od chińskich dostawców opłacenie podatku?

– W mojej ocenie ustawodawca nie ma obecnie technicznych możliwość egzekucji od firm z Chin zapłaty podatku od sprzedaży konsumenckiej, nawet jeżeli na deklaracji firma oświadczy, że podatek uiszcza. Wniosek z tego taki, że w praktyce rodzimy rynek e-commerce zostanie osłabiony, a przepisy o podatku od firm zagranicznych nieskuteczne. Nie ma również narzędzi, by weryfikować nadawcę, czy jest nim firma, czy osoba fizyczna. Wszystkie paczki nie mogą być przecież odgórnie objęte podatkiem, bo spora ich część jest przesyłką prywatną – podsumowuje Stępniewski. 

Poprawiony projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej ma zostać ogłoszony pod koniec lutego bieżącego roku, jednak nie powinien uderzyć w klientów serwisu AliExpress.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~ALILOVE-PL

Podatek handlowy - od sprzedaży detalicznej nigdy nie uderzyłby w klientów Aliexpress oraz innych robiących zakupy w Chinach.
Dlaczego? Jest to jasno wyjaśnione na blogu, w oparcie o tę właśnie ustawę, uwagi ministra spraw zagranicznych i ogólnie panujące prawo.

http://alilove.pl/to-nie-koniec-z-aliexpress-w- polsce-fakty/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~bzdury

W tym artykule jest info o tym że to bzdury i żadnego opodatkowania internetowych zakupów nie będzie http://aliholik.pl/to-nie-koniec-aliexpress-w-polsce/

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~Kankel

Unikanie/omijanie podatków to naturalny mechanizm gospodarczy, tym bardziej podsycany im podatki są większe
-> krzywa Laffera. - politycy edukujcie się !!!

! Odpowiedz
7 1 ~Marta

Zostana w Polsce? A kiedy oni byli? Nie musieli nawet byc ani nie musza,zeby zostac. Poza tym to nie sprzedawcy tylko strona internetowa

! Odpowiedz
0 1 ~klient_aliexpress

Dziecinko nawet nie wiesz ile towaru z tych stron trafia na Polski rynek

! Odpowiedz
31 1 ~bandit

czyli chinole bezczelnie oszukują i komisja europejska oraz św. organizacja handlu nie reagują. Polska chce te zagrywki ukrócić i jest za to krytykowana. Paranoja. Wychodzi na to, że chinole sponsoruja towarzystwo z tych organizacji. Prezentami, bez cła i podatków. Co za ssssssssyyyyyyfffffffffffffffffffffffffffffffffff

! Odpowiedz
31 4 ~art

Szyli Aliexpress bezczelnie oszukuje. Jak mieć zaufanie do takiej firmy?

! Odpowiedz
1 12 ~Andi

Tak samo jak do rządu, który nie przewiduje skutków wydanych ustaw.
Zawsze były jakieś luki w prawie, ale nasi PSI włodarze zostawiają luki, które wyjątkowym altruistom pozwolą "prawie legalnie" zapłacić oczekiwany podatek.

! Odpowiedz
0 10 ~abc

Ja się nie czuje oszukany :D kupuje za grosze a niestety w naszych esklapach jest to samo 2x drożej. Zamiast dokładać podatków niech zajmą się poprawa zamożności to i ludzie nie będą szukać furtek ;D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.