REKLAMA

Premier zachęca do "autoreglamentacji zakupów węgla"

2022-09-28 16:15, akt.2022-09-28 18:36
publikacja
2022-09-28 16:15
aktualizacja
2022-09-28 18:36

Zachęcamy i apelujemy, żeby dokonywać autoreglamentacji zakupów węgla - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju.

Premier zachęca do "autoreglamentacji zakupów węgla"
Premier zachęca do "autoreglamentacji zakupów węgla"
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Morawiecki powiedział, że po nałożeniu embarga na Rosję było wiadomo, że zabraknie 3-4 mln ton węgla przesianego. "Produkcja krajowa od dawna już nie zabezpieczała tego rynku; ta kategoria węgla była ściągana właśnie przede wszystkim z Rosji, trochę z innych krajów świata" - mówił. Dodał, że firmy, które były przez lata nastawione na eksport tego surowca musiały się gwałtownie przestawić na import i zrobiły to w krótkim czasie. Dlatego, jak powiedział, od czerwca, lipca, sierpnia płyną do Polski masowce z węglem.

"W październiku osiągamy poziom ok. 2 mln ton węgla energetycznego, z którego +odsiewamy+ ok. 400-500 tys. ton, reszta nie jest marnowana, będzie służyła polskiej energetyce i polskiemu ciepłownictwu" - zapewnił.

Przyznał jednak, że z węglem "jest problem". "Zachęcamy i apelujemy, żeby dokonywać autoreglamentacji zakupów (węgla -PAP), bo o ile wiemy, że po jednej czy półtorej tony dla każdego potrzebującego na najbliższe parę miesięcy będzie (...), o tyle dzisiaj, jak ktoś chce zakupić wystarczającą ilość węgla na surową zimę do kwietnia, to dziś tego odsianego węgla jeszcze tyle nie mamy" - powiedział szef rządu.

Przypomniał, że kolejny obszar działań rządu, to zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do poziomu 2000 kWh rocznie, dla gospodarstw wielorodzinnych, do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami i do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Dodał, że ok. 8 mln gospodarstw nie będzie ponosić kosztów wyższych rachunków za energię elektryczną w przyszłym roku, pod warunkiem, że zużyje taką samą ilości prądu co w 2022 r. "Jest to jednocześnie zachęta dla oszczędzania" - zaznaczył.

Premier zwrócił uwagę, obecny kryzys energetyczny "zaskoczył cały świat, zaskoczył Europę". Przyznał, że nadchodząca zima będzie trudna i zapewnił, że rząd będzie pracował nad rozwiązaniami, żeby "najbardziej wrażliwi odbiorcy energii elektrycznej, cieplnej możliwie jak najmniej ucierpieli".

"Będziemy robili wszystko, żeby złagodzić, zmitygować te problemy, o których wiemy już dzisiaj" - stwierdził. Dodał jednak, że "ten kryzys ma charakter samonapędzających się mechanizmów zwrotnych i on, być może, pokaże jeszcze swoje gorsze oblicze".

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

autor: Magdalena Jarco, Wojciech Krzyczkowski

maja/ wkr/ lgs/ ewes/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (62)

dodaj komentarz
nostsherlock
Proponuję, żeby pinokio przestał się tak bardzo autoreglamentować w kwestii mówienia prawdy :D
next3
Kaczyński ostatnio przyznał się do tego, że niewielu jest na świecie mądrzejszych od niego. Przydałaby mu się taka "autoreglamentacja" bo jeszcze uwierzy w te swoje dziecinne brednie ten nasz "karamata" Jarosław....
kaczyslaw_
Jeżeli otacza się suskimi, sasinami, kowalczykami czy innymi kowalskimi to jego postrzeganie świata jest bardzo skrzywione i rzeczywiscie może o sobie sądzić, że jest jednym z mądrzejszych. W takim środowisku to nawet żul mógłby być przywódcą.
szprotkafinansjery
Mam nadzieję, ze zima będzie w tym roku rekordowa - prawdziwa zima stulecia. W całej Europie, nie tylko w Polsce. Bardzo życzę tego Francji, Włochom, Wielkiej Brytanii - skąd jest masa naukowców piszczących o globalnym ociepleniu - Belgii, Holandii, no i oczywiście Szwajcarii, tam powinny być rekordowe mrozy, do -40 st. C, żeby im Mam nadzieję, ze zima będzie w tym roku rekordowa - prawdziwa zima stulecia. W całej Europie, nie tylko w Polsce. Bardzo życzę tego Francji, Włochom, Wielkiej Brytanii - skąd jest masa naukowców piszczących o globalnym ociepleniu - Belgii, Holandii, no i oczywiście Szwajcarii, tam powinny być rekordowe mrozy, do -40 st. C, żeby im ten lodowiec z powrotem zamarzł...
szprotkafinansjery
Aha, nie bronię Mordazdradzieckiego, wręcz przeciwnie, ale można by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, pozbyć się nie tylko PiS-u, ale też eko-terrorystów z całej UE.
OZE - tak, ale z uwagi na smog i bezpieczeństwo energetyczne (dywersyfikacja) - wszystko z umiarem!
wibor3m10procent
Przy obecnej sytuacji na rynku energii oznaczałoby to potencjalnie tysiące zgonów z wychłodzenia - serio tego życzysz ludziom..?
trolley odpowiada wibor3m10procent
Przecież on się tylko o swoich martwi hehe. Co go Polacy obchodzą...
trolley odpowiada trolley
Czy tam złe Niemce czy obojętne Francuzy.
taki-ktos-jak-ja
Jak rekordowa? Przecież mamy postępujące ocieplenie klimatu?

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki