Premier pociesza tzw. podwójny rocznik

Mam nadzieję, że osoby, które zdały bardzo dobrze egzamin, dostaną się do szkoły z pierwszej trójki swojego wyboru. MEN zapewnia, że przeznaczyło środki w subwencji po to, żeby te możliwości zabezpieczyć – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Rafał Zambrzycki / Sejm RP)

Tzw. podwójny rocznik – uczniowie, którzy skończyli szkoły podstawowe i gimnazja – spotkają się w nadchodzącym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z zaleceniami resortu edukacji dyrektorzy szkół zwiększyli liczbę oddziałów w placówkach. Nie gwarantuje to jednak, że wszyscy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół.

Premier, wypowiadając się na ten temat, wyraził nadzieję, że tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, którzy dobrze i bardzo dobrze zdali egzaminy, dostaną się jednak do szkół z pierwszej trójki swojego wyboru.

Jak mówił, z raportów mu przedstawianych wynika, że większość szkół poradziła sobie z problemami lokalowymi wynikającymi z większej liczby uczniów w nadchodzącym roku szkolnym w liceach i technikach. Gdzie była taka możliwość, tam baza lokalowa została powiększona.

"Warunki lokalowe, które mogą ograniczać nabór, tam gdzie mogliśmy, we współpracy z samorządowcami, z dyrektorami liceów, staraliśmy się polepszyć" – powiedział Morawiecki.

"Prowadzone były rozmowy dotyczące zwiększenia bazy lokalowej. Często gimnazja były przy liceach (…), więc jeśli gimnazjów już nie będzie, to klasy, które wcześniej były klasami gimnazjalnymi, mogą stać się klasami licealnymi. Rozmawiałem z dyrektorami liceów, którzy podkreślali, że takiego problemu nie ma. Choć zdaję sobie sprawę, że taki problem może się pojawić w niektórych liceach, zwłaszcza w największych miastach" – powiedział.

Dodał, że "Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że przeznaczyło środki wcześniej w subwencji po to, żeby te możliwości zabezpieczyć".

Premier zapewnił również, że nie zabraknie w szkołach średnich nauczycieli.

"Niektórzy obawiali się, że zmniejszy się liczba nauczycieli w związku z likwidacją gimnazjów (...), tymczasem, jak porównać liczbę nauczycieli dzisiaj i rok, dwa lata temu, to tak jak pani minister Zalewska jeszcze z trybuny sejmowej mówiła, jest 17 tys. nauczycieli więcej. A więc kadra nauczycielska jest. Zatrudnionych zostało kilkanaście tysięcy nauczycieli więcej" – powiedział. (PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 jarekzbyszek

Do 1984: Zalewska tez nie widziała problemu i najlepsze co mogła zrobić to wiać z kraju.

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 1984

Jednego nie rozumiem. Przed utworzeniem gimnazjów szkoły ponadpodstawowe miały podobne obsadzenie jak obecny "podwójny rocznik". Po prostu pierwsza klasa po gimnazjum = druga klasa po podstawówce. Po utworzeniu gimnazów w ponadpodstawowych zrobiło sie luźniej bo liceum zamiast 4 lata uczyło 3 lata. Dodatkowo jest niż demograficzny, mniej dzieciaków, a tu jakieś dziwne problemy. Tyle szkół (w znaczeniu budynków) polikwidowano?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 t72

A Anna Zalewska już w Brukseli i ma w ...upie jakąś tam edukację . Pozdrawiam tych co na nią głosowali .

! Odpowiedz
1 5 jes

Jak się ma znajomości z panią dyrektor to mając 80 pkt można się dostać tam gdzie poniżej 140pkt dyskwalifikowało klienta. Przykład z Wawy, z życia, realny i wiem, że nie jedyny. W innych miastach na pewno to samo. Po zgłoszeniu do kuratorium cisza - a dlaczego? Bo Ci z kuratorium właśnie tak załatwiali miejsca swoim.

! Odpowiedz
10 25 pull_up_terrain_ahead

Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości jakie ma być przyszłe społeczeństwo wg chłopaków i dziewczyn z dobrej zmiany?

! Odpowiedz
22 42 misafi

Premier powinien powiedzieć, że większość prezesów spółek SP to jełopy, nie musiejący posiadać żadnej wiedzy. I jeżeli młodym ludziom zależy na karierze to powinni przestać tracić czas na nauke i zapisać się do mlodzieżowki PiSu.

! Odpowiedz
10 17 molodiec

https://www.bankier.pl/wiadomosc/NIK-reforma-edukacji-zostala-nierzetelnie-przygotowana-i-wdrazana-7673738.html

! Odpowiedz
17 21 molodiec

to jak mi się syn nie dostanie do tej pierwszej 3 to zakładam sprawę sądową o celowe wprowadzenie w błąd -wyśłę syna do UK do high school i będę żądał rekompensaty od polskiego rządu - myślę że w TSUE do wygrania

! Odpowiedz
32 43 nostsherlock

Pinokio w dobrej formie, ma siłę bredzić i gadać głupoty

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil