REKLAMA

Francuzi wrócili na ulice strajkować przeciwko reformie emerytalnej; 400 km korków wokół Paryża

2023-06-06 10:53, akt.2023-06-06 17:36
publikacja
2023-06-06 10:53
aktualizacja
2023-06-06 17:36

Związki zawodowe i przeciwnicy reformy emerytalnej organizują we wtorek 250 manifestacji w całym kraju. Wokół Paryża utworzyło się 400 km korków z powodu zapowiadanych utrudnień w transporcie.

Francuzi wrócili na ulice strajkować przeciwko reformie emerytalnej; 400 km korków wokół Paryża
Francuzi wrócili na ulice strajkować przeciwko reformie emerytalnej; 400 km korków wokół Paryża
fot. BENOIT TESSIER /

Przeciwnicy reformy emerytalnej wrzucili kilka świec dymnych do siedziby COJO. Działacze związku zawodowego CGT RATP skandowali: "bez emerytury, bez igrzysk". Lokalne władze doliczyły się sześćdziesięciu demonstrantów i poinformowały, że COJO złoży skargę z powodu uszkodzeń, m.in. wyłamanych bram.

W Paryżu protestujący odcięli prąd na dużym obszarze podparyskiej miejscowości Issy-les-Moulineaux, w której mieszczą się siedziby kilku mediów i firm elektronicznych. Awaria dotknęła centralę France Medias Monde (właściciela stacji RFI i France 24), Orange oraz Microsoft France i Bouygues Immobilier. Pracownicy siedziby Orange zostali ewakuowani po odcięciu prądu.

"Chodzi o to, aby rząd zrozumiał, że jesteśmy przeciwni tej reformie i że chcemy być wysłuchani" – powiedział dziennikarzom Frederic Probel, sekretarz generalny związku Energie Bagneux.

W Lyonie policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów i ochronić przed nimi jedną z siedzib banku. W Nantes doszło do starć między protestującymi a funkcjonariuszami, którzy zostali obrzuceni przez demonstrantów butelkami i fajerwerkami. W Rennes, Marsylii i Lyonie protestujący uczniowie zablokowali wejścia do kilkunastu szkół średnich, na tydzień przed maturami.

Media zauważają jednak, że na demonstracjach zgromadziło się mniej osób niż w poprzednich tygodniach. Podczas konferencji prasowej przed Zgromadzeniem Narodowym szef związku zawodowego CFTC Cyril Chabanier ocenił, że "manifestacje muszą przybrać inną formę". "Nie jest pewne, czy będziemy w stanie nadal gromadzić tyle osób, co wcześniej" – przyznał.

Zaproszona we wtorek rano przez France Inter mer Paryża Anne Hidalgo ubolewała z kolei nad "niesprawiedliwą" reformą emerytalną, "niekorzystną dla kobiet i najuboższych". Hidalgo przypomniała, że "nie było debaty w Zgromadzeniu Narodowym" na temat "tak ważnej ustawy". Socjalistyczna mer stolicy mówiła o "społecznej dezintegracji demokracji", a nawet o "zupełnie nieistniejącej demokracji".

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tomitomi
Brawo Francuzi !
walczcie o swoje ,nie odpuszczać ! , bo was zaorzą ! ! !
bha
Cóż... Trend jest na świecie taki robić, robić, pracować, pracować i najlepiej nic nie gadać i to raczej w ogromie branż i zawodów. Pracować ile i dopóki się tylko da i najlepiej niestety za coraz marniejsze rynkowe e ogromie zawodów minimalnie minimalne lub w nielicznych rynkowych porywach uniesień nie wiele większe grosiki, cóż Cóż... Trend jest na świecie taki robić, robić, pracować, pracować i najlepiej nic nie gadać i to raczej w ogromie branż i zawodów. Pracować ile i dopóki się tylko da i najlepiej niestety za coraz marniejsze rynkowe e ogromie zawodów minimalnie minimalne lub w nielicznych rynkowych porywach uniesień nie wiele większe grosiki, cóż na coraz mniej w tej obecnie rynkowej detalicznej drożyżnie wystarczające .Ps. Mamy globalny rynkowy i to bez względu na systemy polityczne, słowa itd. w wielu krajach coraz bardziej bezwzględny, zachłanny zapatrzony od dekad jak w obraz na Mamonę i Zyski coraz większe co roku Zyski bez umiaru tzw. mamonowy systemowy globalny Demo Kapitalizm!!!!!!!!!.Niestety nic dobrego na to już nie wróży!.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
a to oni w obronie demokracji strajkuja ?

Powiązane: Reforma emerytur we Francji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki