Premier Czech za modernizacją energetyki jądrowej nawet wbrew prawu UE

Czechy muszą przeforsować budowę nowych energetycznych bloków nuklearnych nawet gdyby oznaczało to złamanie prawa UE - oświadczył w środę na posiedzeniu komisji spraw europejskich czeskiej Izby Poselskiej premier Andrej Babisz.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Według niego, nowe bloki powinny powstać w obu działających obecnie elektrowniach atomowych czyli w Dukovanach i w Temelinie.

"W kwestiach nuklearnych przespaliśmy (właściwy) czas. Temelin już mogliśmy budować. My to musimy przeforsować. Nawet gdybyśmy mieli naruszyć prawo europejskie. Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas priorytetem" - podkreślił szef czeskiego rządu.

Wobec planowanych nowych inwestycji w dwóch innych elektrowniach atomowych na terenie Unii Europejskiej - w Hinkley Point w Anglii i w Paksie na Węgrzech - zgłaszano wcześniej podejrzenia o złamanie unijnego prawa, a konkretnie przepisów o niedozwolonej pomocy publicznej. Komisja Europejska uznała, że w obu przypadkach do tego nie doszło, co zaskarżyła w Trybunale Sprawiedliwości UE Austria, wsparta w kwestii Paksu jeszcze przez Luksemburg. W ubiegłym roku TSUE odrzucił skargę na decyzję KE w sprawie Hinkley Point, natomiast w sprawie Paksu orzeczenie jeszcze nie zapadło.

Austriaccy politycy zapowiedzieli, że rozważają podobnie uzasadnione zaskarżenie ewentualnej budowy nowego bloku w Dukovanach. Wiceszef rządu krajowego Dolnej Austrii Stephan Pernkopf oświadczył, że czeka na wyjaśnienia Pragi na temat sposobu finansowania tej inwestycji, a potem zadecyduje o możliwych krokach prawnych.

W działającej od 1985 roku siłowni w Dukovanach funkcjonują obecnie cztery bloki reaktorowe o łącznej mocy 2024 megawatów, natomiast w uruchomionej w 2000 roku elektrowni w Temelinie pracują dwa bloki dające razem 2164 megawaty mocy.

Babisz powiedział, że podczas negocjacji o planie finansowym UE na lata 2021–2027, a także w rozmowach dotyczących pakietu klimatycznego Czechy będą dążyć do uzyskania kompensacji finansowej za osiągnięcie neutralności węglowej. Zdaniem premiera emisję dwutlenku węgla należy zmniejszać w taki sposób, by nie zaszkodziło to czeskiemu przemysłowi.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ dmi/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil