REKLAMA
BADANIE

Premie i gwarancje zatrudnienia. Szczegółów NABE ciąg dalszy

2023-01-04 10:15
publikacja
2023-01-04 10:15

Na powstanie NABE sektor energetyczny czekał długo. Górnicy i energetycy nie będą mieli powodów do narzekania. Dostaną i premie, i gwarancje zatrudnienia. Częściowo dotyczyć to będzie także pracowników spółki ZE PAK należącej do miliardera Zygmunta Solorza  informuje Business Insider.

Premie i gwarancje zatrudnienia. Szczegółów NABE ciąg dalszy
Premie i gwarancje zatrudnienia. Szczegółów NABE ciąg dalszy
fot. Joe Belanger / / Shutterstock

Według planów do końca I kw 2023 r. wszystkie elektrownie węglowe, należące do kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek energetycznych: PGE, Taurona, Enei i Energi, a także odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego PGE przejdą do nowej państwowej spółki NABE. Związki zawodowe w koncernach energetycznych zadbały o załogi elektrowni i kopalń, które trafią do NABE. Negocjacje trwały blisko 1,5 roku, ale w końcu udało się osiągnąć porozumienie.

Umowę społeczną dotyczącą wydzielenia aktywów węglowych podpisano jeszcze przed Bożym Narodzeniem, ale nie informowano o jej szczegółach. W dokumencie tym przewidziano m.in. specjalną premię konsolidacyjną w wysokości 8 tys. złotych, gwarancje zatrudnienia aż do 2033 roku czy coroczne podwyżki płac  ujawnił Business Insider.

Wraz z przejściem do NABE pracownicy otrzymają prawo do wskazywania swoich przedstawicieli w radach nadzorczych spółek, które zostaną włączone do holdingu. Utrzymane zostaną również obecne przywileje branży, takie jak nagroda roczna czy nagrody z okazji Dnia Energetyka i Dnia Górnika.

10-letni okres gwarancji zatrudnienia jest swoistym standardem w branży, już wcześniej otrzymywali je pracownicy JSW czy PGE. Jednak głównym celem NABE jest wygaszenie działalności elektrowni węglowych, zaczynając od tych najstarszych i najmniej efektywnych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Niestety część pracowników będzie musiała pożegnać się z pracą. Ale pomyślano także o nich. Będą mogli skorzystać ze specjalnych urlopów albo jednorazowych odpraw pieniężnych w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia.

Zmiany czekają również pracowników ZE PAK-u. Powodem jest wygaszenie wszystkich elektrowni węglowych grupy do końca 2024 r. Choć żadne aktywa spółki nie wejdą do NABE, pracownicy zamykanych przez ten koncern kopalń i elektrowni będą mogli skorzystać z urlopów przedemerytalnych i odpraw pieniężnych  poinformowano.

Umowę społeczną musi zaakceptować jeszcze Komisja Europejska. 

JM

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
godunow2
Też chce gwarancje zatrudnienia! A co! A jak nie to na nich nie zagłosuje!

P.S. I tak na nich nie zagłosuję ;p
langdon25
Kiedy w końcu Polacy skończą utrzymywać te górnicze pasożyty społeczne zwane górnikami ???!!!
samsza
Dorzućmy tam 100.000 zwalnianych nauczycieli, oczywiście jak się zgodzą głosować na pis. Potem każdego kto chce gwarancję zatrudnienia, premie w zamian na głos.
Broń boże nie zmieniajmy nazwy NABE na fundusz wyborczego przekupstwa, w końcu mamy demokrację!
eobywatel
też mi się nie podoba że Polska ma większość prądu ze spalania węgla :/ Ale... większość komentujących chyba nie wie na czym polega praca górnika zjeżdżającego codziennie kilka set metrów pod ziemię po ten węgiel :/
eobywatel
więc trzeba zrobić wszystko żeby Ci górnicy już nie musieli wykonywać niebezpiecznej pracy...
langdon25
Nikt im nie każe tam zjeżdżać pod ziemie !

Sami wybrali sobie taki zawód , bo nic innego robić nie potrafią …, oprócz palenia opon .
arzab
Cieszę się, że jako podatnik będą mógł po raz już nie wiadomo który sfinansować górnicze roszczenia i przywileje zapewnione branży przez rządzących nieudaczników którzy z podkulonym ogonem, trzęsąc się ze strachu o swoje dalsze trwanie przy korycie po raz kolejny spełnią wygórowane żądania gnojąc tym samym resztę społeczeństwa, która Cieszę się, że jako podatnik będą mógł po raz już nie wiadomo który sfinansować górnicze roszczenia i przywileje zapewnione branży przez rządzących nieudaczników którzy z podkulonym ogonem, trzęsąc się ze strachu o swoje dalsze trwanie przy korycie po raz kolejny spełnią wygórowane żądania gnojąc tym samym resztę społeczeństwa, która na to rozdawnictwo będzie musiała zapracować !
No i na koniec fajnie będzie też znowu posłuchać jakiegoś PiS-owskiego aparatczyka, który będzie zwalał wysokie ceny energii na UE, świadectwa CO2, złego Putina i jeszcze gorszego, mitycznego Niemca !
prawnuk
Przecież można górników ubezpieczyc by byli zatrudnieni. Proponuję na koszt zainteresowanych
boris-vodka
Ryle patrzcie jak dzisiaj spadła cena węgla w portach ARA....

https://stooq.pl/q/?s=lu.f&c=5m&t=l&a=lg&b=0

Niedługo będziecie prosić aby ktoś wasz węgiel chciał kupić.....a oni chcą podwyżek:):):):)
boris-vodka
Teraz trzeba patrzeć czy PISowcy będą sztucznie utrzymywać zawyżone ceny węgla w Polsce

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki