Pracownicy 50+ wolą się przekwalifikować, niż zmienić pracę

2020-08-05 11:40
publikacja
2020-08-05 11:40
fot. Lucigerma / Shutterstock

Ponad połowa zapytanych przez serwis rekrutacyjny Pracuj.pl respondentów uważa, że specjaliści w wieku powyżej 50 lat są najbardziej lojalną grupą pracowników, a 6 na 10 badanych uważa, że ci zatrudnieni są cennym zasobem dla firm. 

Jako największe zalety pracowników z grupy wiekowej 50+ wymienia się wysoki poziom wykonywanej pracy, gotowość do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pracownikami oraz duża lojalność wobec obecnych szefów. 

Znajdując się w momencie tak zwanej późnej dorosłości oraz wkraczania w fazę starości, respondenci z grupy tzw. baby boomers zdają się już być „w blokach startowych” sprintu do emerytury. To właśnie oni najczęściej pragną zawodowej stabilizacji i bezpieczeństwa, a także unikają zmian pracy nawet kosztem lepszych zarobków czy awansów. Na tym etapie życia respondenci starają się minimalizować stres zawodowy przez dbałość o dobrą atmosferę i relacje komentuje dr Paula Pustułka, socjolog i wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Stabilizacja i dobra atmosfera to dla tego pokolenia priorytet. Przekładają dobrą atmosferę w firmie nad wysokie wynagrodzenie oraz uważają stabilność za jeden z kluczowych aspektów życia zawodowego. W obliczu zmian związanych z koronawirusem grupa 50+ woli przekwalifikować się niż zmienić pracę.

Choć tylko 27 proc. pracowników w tej grupie odnosi się pozytywnie do perspektywy pracy w przyszłości w innym zawodzie niż obecny, jeszcze mniej skłonnych jest do opuszczenia pracodawcy. Jak czytamy w badaniu Pracuj.pl, mając do wyboru zmianę miejsca pracy lub zmianę posiadanych kwalifikacji, aż 66 proc. pokolenia 50+ zdecydowałoby się na drugą ze wskazanych opcji.

 Wyzwania biznesowe związane z pandemią dodatkowo podkreśliły znaczenie dla pracodawców doświadczonych ekspertów, gotowych do szybkiego wsparcia firmy w kluczowych projektach  m.in. w branży IT, sprzedaży czy finansach. W wielu z tych branż to młodsi pracownicy, mający mniejszą wiedzę, mogą mieć w niektórych rekrutacjach większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Z kolei w przypadku stanowisk o mniej specjalistycznym charakterze, w których doświadczenie odgrywa mniejszą rolę osoby 50+ mogą mieć spore trudności w rekrutacji – podsumowuje Aleksandra Skwarska.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
aerk
Tyle, ze to firmy najbardziej chca sie takich ludzi pozbyc, twierdzac, ze sa nieefektywni.
Po 50 w zasadzie to pracy juz sie nie znajdzie.
andregru
Należy wprowadzić obowiązek przekwalifikowania dla policji , wojska , górników i innych młodych emerytów naszym utrzymaniu .
godunow1
Lojalny to taki co nie odejdzie jak nie dostanie podwyżki ...
ravauw
lojalny to taki, ktory mysli rowniez o firmie a nie tylko o sobie. Rynek pracownika sie powoli konczy.
aerk
lojalny to taki co odejdzie za porozumieniem stron bez odprawy
ravauw
akurat zgodze sie ze to najbardziej lojalni pracownicy.
Im mlodszy tym gorszy w tym temacie
zenonn
3 rodzaj prawdy - statystyka. Jestem za, a nawet przeciw. 50+
6/10 nie chce, czyli prawie 5/10 chce. Nic nie warte badanie.
Ktoś 50+ zmieni pracę za podwójną pensję i lepszy dojazd, ktoś nie zmieni za 5% podwyżkę i nowe wymagania, ktoś pójdzie na krótki kurs na koszt zatrudniającego, ktoś nie zrobi studiów podyplomowych
3 rodzaj prawdy - statystyka. Jestem za, a nawet przeciw. 50+
6/10 nie chce, czyli prawie 5/10 chce. Nic nie warte badanie.
Ktoś 50+ zmieni pracę za podwójną pensję i lepszy dojazd, ktoś nie zmieni za 5% podwyżkę i nowe wymagania, ktoś pójdzie na krótki kurs na koszt zatrudniającego, ktoś nie zrobi studiów podyplomowych za własne środki.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki