REKLAMA

Powrót do biura? Blisko 80 proc. firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy

2021-06-23 13:54
publikacja
2021-06-23 13:54
Powrót do biura? Blisko 80 proc. firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy
Powrót do biura? Blisko 80 proc. firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy
fot. SFIO CRACHO / / Shutterstock

Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce.

Raport „Powrót do biura – szansa i wyzwanie. Rynek biurowy a koronawirus” przygotowała firma doradcza Colliers na bazie wyników drugiej edycji badania ankietowego, przeprowadzonego wśród niemal 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Najwięcej ankietowanych firm związanych jest z branżą IT, usług dla biznesu oraz bankowości, ubezpieczeń i inwestycji.

Wyniki ankiety wskazują, że obecnie 60 proc. firm pracuje w trybie zdalnym, 34 proc. w trybie hybrydowym, a jedynie 6 proc. wyłącznie z biura. Organizacje najczęściej wskazywały jako zakres pracy zdalnej w modelu hybrydowym 3 lub 4 dni w tygodniu (odpowiednio 67 proc. i 49 proc.).

Z odpowiedzi wynika, że zdecydowana większość, bo 77 proc. ankietowanych będzie chciała również po ustaniu pandemii pozostać przy modelu hybrydowym. Pracodawcy najczęściej deklarowali chęć utrzymania pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu: te opcje wskazało odpowiednio 35 proc. i 33 proc. uczestników badania.

Jak wynika z ankiet, model zdalny wiąże się dla firm z wieloma wyzwaniami. Głównym z nich jest utrzymanie wśród pracowników poczucia przynależności do firmy, na co wskazało 65 proc. ankietowanych, a także wysokiej efektywności pracy zespołów, co zauważyło 42 proc. firm. Do istotnych kwestii należy również dbanie o równowagę między pracą a życiem prywatnym – 61 proc. badanych uważa je za spore wyzwanie w modelu zdalnym. 53 proc. respondentów zwróciło też uwagę na trudniejszy proces wdrażania nowych pracowników, którzy mają ograniczoną możliwość zapoznania się z zespołem i kulturą organizacji.

Mimo tego większość, bo 70 proc. firm wstrzymuje się na razie z podjęciem decyzji dotyczącej terminu powrotu do biura. Wśród 13 proc. ankietowanych, którzy się na powrót zdecydowali, najczęściej wskazywaną datą jest czerwiec i wrzesień 2021 r. Część organizacji zastanawia się, w jakim zakresie biuro powinno być ponownie dostępne dla pracowników – czy dla wszystkich, czy też ograniczonej ich liczby lub tylko dla chętnych.

Jak wynika z ankiet, pandemia, choć wpłynęła na rynek pracy, to nie we wszystkich jego obszarach. Większość badanych (67 proc.) zadeklarowała, że pandemia COVID-19 dotychczas nie spowodowała zmian w zatrudnieniu, ani znacznych zmian w ich przestrzeni biurowej (według 60 proc. respondentów).

Firmy zdają sobie jednak sprawę, że nadchodzący schyłek pandemii wiąże się dla nich z czasem ważnych decyzji. Jako główne wyzwania w bliskiej przyszłości ankietowani wskazali m.in. zastanowienie się nad optymalnym modelem pracy w przyszłości, ewentualne opracowanie i wdrożenie hybrydowego modelu pracy czy zachęcenie pracowników do powrotu do biur. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zbyszek_
Przeciez praca zdalna ogranicza zakorkowanie miast co bylo widac w marcu'20. A to przekłada się na zmniejszenie spalin w miastach.
Pracownicy nie traca 2h dzeinnie na besensowny transport.
Jedyny problem to brak zaufania.
deseczka18
Wszystko zależy od podejścia pracownika. Ja jestem w stanie więcej zrobić i mam lepsze wyniki siedząc w domu jak nikt mi d. nie zawraca. Żona siedzi obok przy swoim komputerze i też sobie chwali. Oszczędność czasu prywatnego, kosztów dojazdu i koszty ubrań. Nawet kiedy pracodawca nie pokrywa mi prądu jestem na plus. Wszystko zależy od podejścia pracownika. Ja jestem w stanie więcej zrobić i mam lepsze wyniki siedząc w domu jak nikt mi d. nie zawraca. Żona siedzi obok przy swoim komputerze i też sobie chwali. Oszczędność czasu prywatnego, kosztów dojazdu i koszty ubrań. Nawet kiedy pracodawca nie pokrywa mi prądu jestem na plus. Jako że pracuje hybrydowo mam też fizyczna styczność z resztą biura i zapewnione "chodź ze mną na kawe\fajka bo samemu mi się nie chce".
3456
ha ha ha ,co nie chce się do roboty , jak się siedziało cały rok ,to jak teraz iść , zresztą ta niby praca ,większe oszczędności jak leży w chałupie ,przynajmniej na prądzie idzie zaoszczędzić.,jeszcze więcej przyjąć ,umowy od razu pisać praca leżąca,zdalna. fi fi fi ,,,, jaja jak berety.
zops
Czyżby antypolska Junta zakładała nielegalną granicę międzypaństwową pomiędzy śródmieściem Gdańska a Pruszczem Gdańskim (lotnisko śmigłowcowe) i między Gdańskiem a lasami egiertowskimi (czołgi)? Hybrydowe ABW i wojsko. T to jedna firma a dwie granice. ...no to powiedz mi że nie mam dwóch mln Euro. http://wells24.com

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki