Ponad 220 kolejnych ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło szkolenie

Ponad 220 ochotników rozpoczęło szkolenie w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach projektu "Wakacje z WOT"- poinformował w niedzielę rzecznik tej formacji ppłk Marek Pietrzak. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w 10 i 11 sierpnia w Biedrusku i Puławach.

"W piątek i sobotę szeregi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej powiększyły się o ponad 220 ochotników. Szkolenie podstawowe w strukturach 2 Lubelskiej Brygady OT w Chełmie rozpoczęło 109 ochotników, a do 12 Wielkopolskiej Brygady OT powołano 112 ochotników" - poinformował Pietrzak na stronie internetowej WOT.

Przypomniał, że powołania do służby w WOT na Lubelszczyźnie i Wielkopolsce były kolejnymi w ramach projektu "Wakacje z WOT". "Projekt ten adresowany jest głównie do pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy w czasie wolnym od nauki chcą przejść podstawowe szkolenie wojskowe i rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej" - poinformował.

W oświadczeniu wyjaśniono, że "szkolenie podstawowe w czasie wakacji, nie różni się od szkoleń podstawowych organizowanych w WOT w innych terminach". "To szesnaście dni bardzo intensywnych ćwiczeń (...). Pierwszy dzień to wcielenie, czyli sprawy formalne, badania i testy sprawnościowe. Następne dni, to już wyłącznie zajęcia praktyczne, organizowane na terenie jednostki, na strzelnicach i pasach taktycznych podczas, których ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami strzelectwa, taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej" - poinformowano w oświadczeniu. Finał szkolenia to tzw. "pętla taktyczna", czyli sprawdzian zdobytych umiejętności.

Pietrzak poinformował, że szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w 11 sierpnia Puławach i w 10 sierpnia w Biedrusku.

Jak wyjaśnił, "16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. +szesnastka+ otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który podzielony jest na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w systemie weekendowym, w ramach tzw. szkoleń rotacyjnych, organizowanych w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Ponadto raz w roku każdy żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym organizowanym na poligonie".

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20,5 tys. żołnierzy. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ mam/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil