REKLAMA

Państwowa sieć sklepów spożywczych coraz bliżej

2021-11-19 15:07, akt.2021-11-19 15:22
publikacja
2021-11-19 15:07
aktualizacja
2021-11-19 15:22
Państwowa sieć sklepów spożywczych coraz bliżej
Państwowa sieć sklepów spożywczych coraz bliżej
fot. William Perugini / / Shutterstock

Obiecaliśmy polskim rolnikom utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał – powiedział w piątek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

„Obiecaliśmy rolnikom utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał. Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby polscy rolnicy poczuli, że polskie państwowe podmioty chronią rolnictwo przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia” – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dodał, że jest przekonany, że uczestnictwo państwowego podmiotu sprawi, że gra rynkowa na rynku rolno-spożywczym będzie dużo bardziej uczciwa i że „będziemy mogli powiedzieć, że polski rolnik jest chroniony przez polskie państwo.

„Wiele rzeczy już się wydarzyło, były szerokie konsultacje społeczne w ciągu ostatnich dwóch lat, cześć podmiotów, które będą tworzyć holding, została przekazana spod nadzoru ministra rolnictwa pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych” – dodał Jacek Sasin.

"Mam nadzieję, że holding spożywczy będzie przynosił efekty dla rolnictwa. Oczekiwanie rolników na tego typu przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników" - podkreślił Kowalczyk.

Przypomniał ponadto, że niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa KOWR na rzecz budowy holdingu spożywczego.

Chodzi o uchwaloną w środę przez Sejm ustawę dot. przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, co ma ułatwić budowę holdingu spożywczego. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (38)

dodaj komentarz
jendreka
PSS już są bo nie umarły. Nawet PSS Luxy, teraz będą kolejne? PSS Bis? Nic to nie zmieni. Może państwo będzie trochę mniej doić rolników, a właściwie chłopów. KLient dalej będzie ssany z kasy. Tylko wolny rynek ceny ustawi normalnie. Wolny, nie dyktowany przez państwo czy korporacje. Państwo ma dbać by ceny nie PSS już są bo nie umarły. Nawet PSS Luxy, teraz będą kolejne? PSS Bis? Nic to nie zmieni. Może państwo będzie trochę mniej doić rolników, a właściwie chłopów. KLient dalej będzie ssany z kasy. Tylko wolny rynek ceny ustawi normalnie. Wolny, nie dyktowany przez państwo czy korporacje. Państwo ma dbać by ceny nie rosły ale Polska tego nie potrafi.
jas2
Bardzo dobra inicjatywa. Może uda się choć trochę przycisnąć zachodnie sieci handlowe, aby nie sprzedawały nam gorszych produktów i to w wyższej cenie.
men24a
Napisz jak ma przeżyć emeryt z emeryturą 1200 brutto. Gdyby mu Niemiec z Lidla nie uratował doopy to by zdechł z głodu.
prawnuk
co za bzdury - ceny w marketach rosna bo PAŃSTWO ogranicza konkurencję. Rywalizacja między państwowym a prywatnym, to przeniesienie kosztów na klienta. TVP musi dostac dodatkowo 2 mld, ale i tak trzeba przywalić podatek TVN by się opłacalo
langdon25
Coca cola w tych sklepach też będzie ? Narodowa ?
Oryginalna czy pędzona na Podlasiu ?

jjmm2u
Mamy Biedronki i Żabki teraz czas najwyższy na Kaczki.
karbinadel
No, skoro sam towarzysz Sasin się tym zajmuje, to możemy być spokojni, że wyda dużo pieniędzy, ale finalnie nic z tego nie będzie
gerth
PSS Społem czy PRL2.0 sięgnie po nowe nazewnictwo dla niepoznaki?
wwojtekw
Najpierw niech rozliczą program Polskie szwalnie. Rok temu była kolejna próba zrobienia czegoś państwowego, a wyszło jak zawsze.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki