REKLAMA

Polska zwiększyła składkę do Europejskiej Agencji Kosmicznej

2023-07-03 13:41
publikacja
2023-07-03 13:41

Polska zwiększyła wkład do Europejskiej Agencji Kosmicznej - podała w poniedziałkowej informacji POLSA. Środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu, umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług - wskazał prezes POLSA Grzegorz Wrochna.

Polska zwiększyła składkę do Europejskiej Agencji Kosmicznej
Polska zwiększyła składkę do Europejskiej Agencji Kosmicznej
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

"Zwiększenie udziału Polski w programach ESA, dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, budowa polskich satelitów obserwacyjnych, a także staże dla Polaków w ESA – to główne obszary, które zostaną sfinansowane dzięki zwiększeniu przez Polskę wkładu do Europejskiej Agencji Kosmicznej" - przekazano w poniedziałkowej informacji POLSA Polskiej Agencji Kosmicznej.

Przekazano, że wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król na poniedziałkowym spotkaniu z sektorem kosmicznym poinformowała o zwiększeniu wkładu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

"Środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług. W pierwszej kolejności chcemy zaspokoić potrzeby naszego państwa w zakresie danych satelitarnych oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej" - wskazał cytowany w informacji prezes Grzegorz Wrochna.

Zwrócił uwagę, że satelity zapewniają łączność i nawigację, synchronizują ruch pociągów i samolotów, dostarczają informacji o pogodzie i klimacie, wspierają nowoczesne rolnictwo i inne dziedziny gospodarki. "Chcemy zainwestować w te obszary, które dają największą szansę zdobycia nowych segmentów rynku technologii kosmicznych. Szczegóły będą ustalane w negocjacjach z ESA przy aktywnej konsultacji polskiego sektora kosmicznego" – dodał.

Jak wskazano w informacji, decyzja o zwiększeniu środków do ESA "to ważny krok w realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej już w 2017 r.". Wskazano, że środki będą przeznaczone na sfinansowanie takich działań, jak: "program bilateralny PL-ESA budowy satelitów obserwacyjnych; program bilateralny PL-ESA rozwoju technologii; udział Polski w programach ESA; dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS". Wskazano też na staże dla Polaków w ESA.

Dodano, że Polska Strategia Kosmiczna przewiduje udział polskiego sektora kosmicznego w rynku europejskim na poziomie 3 proc.

POLSA wyjaśniła, że udział w programach ESA to także "wkład do najambitniejszych misji eksploracyjnych". "Już dzisiaj polskie instytucje naukowe i firmy dostarczają komponenty do misji poszukujących śladów życia na innych planetach i ich księżycach, a także badających odległy Wszechświat. Przykładem mogą być misje Juice, wystrzelona miesiąc temu i Euclid, która wystartowała w ostatnią sobotę" - stwierdzono.

Dodano, że zwiększone środki umożliwią nie tylko dostarczanie komponentów, ale budowę kompletnych systemów i instrumentów. "Będzie to mieć ogromne znaczenie zarówno dla polskiej nauki, jak i firm, które zdobędą bezcenne doświadczenie w budowie aparatury kosmicznej. To znowu przełoży się później na oparte o technologie kosmiczne usługi i produkty eksportowe" - wskazano.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
xqwztsa
Niemcom i Francuzom pieniądze dają, to gadają, że wrócą do Polski. Nawet im powieka nie drgnie. Pewnie rakiety Ariane będą koło fabryki Izery robione.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xqwztsa
Z niemiecką technologią na francuskich rakietach? Po tym wszystkim o nich wygadują? Kompletny brak RiGCzu.
pstrzezek
No grzesiu twoja partia już dawno tam odleciała ;) A przed wyborami zagwarantują ci działkę na Marsie ;)
men24a
Pisali że PiS chce wyłożyć 360 mln euro żeby Polak poleciał w kosmos i tym mógł się PiS chwalić w TVP przed wyborami. Pytanie za czyje pieniądze miałby lecieć ?
smallsaver
Pewnie z funduszu covidowego, nad którym parlament nie ma kontroli.
monuz
Polska Agencja Kosmiczna - szefową jest nauczycielka plastyki, nauczycielka WF czy katechetka?
pstrzezek
Zapomniałeś o kandydatach z kółka różańcowego
zoomek
Tylko rabin!
Tu w końcu jest Polin!
Wg szabesgoja Dudy.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki