REKLAMA

Polska przewiduje dostarczanie Niemcom pełnej nadwyżki ropy naftowej

2022-09-27 06:34, akt.2022-09-27 14:36
publikacja
2022-09-27 06:34
aktualizacja
2022-09-27 14:36

Polska przewiduje dostarczanie stronie niemieckiej pełnej nadwyżki ropy naftowej stanowiącej różnicę między potrzebami krajowych rafinerii a możliwościami technicznymi krajowej infrastruktury przesyłowej - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Strona polska kontynuuje rozmowy z Niemcami w sprawie współpracy w zakresie dostaw ropy naftowej do tego kraju za pośrednictwem polskiej infrastruktury - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania PAP dotyczące współpracy z Niemcami po tym, jak rząd tego państwa odzyskał kontrolę zarządczą nad rafinerią w Schwedt, w której udziały mają Rosjanie.

"Polska przewiduje dostarczanie stronie niemieckiej pełnej nadwyżki ropy naftowej pomiędzy potrzebami krajowych rafinerii a możliwościami technicznymi naszej infrastruktury" - dodało ministerstwo klimatu.

Jednocześnie resort stwierdził, że z "zadowoleniem przyjmuje" ostatnie działania strony niemieckiej związane z wprowadzeniem zarządu powierniczego w spółce Rosneft Deutschland GmbH (PAP - Rafineria Schwedt). Niemiecka rafineria w Schwedt, której rosyjska spółka Rosnieft ma 37,5 proc. udziałów, to najważniejszy dostawca produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Ropa do rafinerii jest dostarczana z Rosji przez Polskę rurociągiem Przyjaźń; jego operatorem jest Grupa PERN. Rosnieft kontroluje 12 proc. przemysłu rafineryjnego w Niemczech.

Ministerstwo klimatu odniosło się również do tego, czy w grę może wchodzić objęcie części udziałów przez polskie spółki w rafinerii Schwedt, np. przez PERN czy PKN Orlen.

"W kontekście przejęcia części udziałów w rafinerii PCK Schwedt przez jedną z polskich spółek należy wskazać, że decyzje, co do podjęcia inwestycji są podejmowane przez same spółki, w zależności od ich możliwości oraz przewidywanych korzyści" - zaznaczono.

Ministerstwo klimatu odpowiedziało również na pytanie, czy w związku ze zmianą sytuacji niemieckiej rafinerii, intensyfikacji ulegną teraz plany budowy drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego relacji Płock-Gdańsk.

"Prace nad budową drugiej nitki rurociągu Pomorskiego przebiegają zgodnie z harmonogramem. Po stronie rządu inwestycja już wcześniej uzyskała wsparcie w postaci wprowadzenia szeregu ułatwień i zwolnień z procedur administracyjnych na podstawie ustawy z 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym" - stwierdziło ministerstwo.

Wskazało, że w przypadku Naftoportu w Gdańsku jego rozbudowa to proces długofalowy, skomplikowany i bardzo kosztowny, a jednym z głównych elementów, warunkującym podjęcie decyzji inwestycyjnych, jest zidentyfikowanie potrzeb po stronie potencjalnych klientów.

Pod koniec czerwca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiadała, że porozumienie ze stroną niemiecką (w sektorze rafineryjno-naftowym - PAP) będzie finalizowane.

"Chcemy podpisać porozumienie o współpracy, nadal trwają rozmowy biznesowe między PERN-em a niemieckimi operatorami, ale czekamy na ostateczne wycofanie udziałów rosyjskich z rafinerii Schwedt" - powiedziała.

Podkreśliła wówczas, że to jest polski warunek wejścia w jakąkolwiek współpracę, "żeby +było zero+ jakichkolwiek udziałów i obecności rosyjskiej we wszystkich elementach, czy to magazynowania czy to w samej rafinerii, wszystko, co jest związane z ropą w Niemczech".

"Nasze oczekiwania są takie, że nie ma tam Federacji Rosyjskiej. Niemcy się na to zgodzili” - zaznaczyła Anna Moskwa.

PKN Orlen po ukazaniu się w połowie września br. w informacji w Bloomberg, a wcześniej w Reuters, że rzekomo jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, stwierdził, że Orlen na bieżąco obserwuje sytuację w regionie.

Pod koniec maja br. PERN zwracał uwagę w odpowiedzi na pytania PAP, że gdyby druga nitka rurociągu Pomorskiego była wybudowana, mógłby zaproponować więcej przepustowości stronie niemieckiej.

"Podobnie, w przypadku przyjęcia ropy naftowej z morza. Jeśli potwierdzi się taka potrzeba naszych klientów, możemy rozbudować Naftoport o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Jeśli zaś pojawiłaby się potrzeba wybudowania nowych pojemności surowcowych, to także tę inwestycję jesteśmy w stanie zrealizować" - zapewnił wtedy PERN.

PERN podaje, że jego możliwości magazynowania ropy naftowej to 4,1 mln sześc. we wszystkich bazach spółki. Z kolei Terminal Naftoportu z Grupy PERN - jedyny w Polsce terminal morskich przeładunków ropy i największy terminal przeładunkowy paliw ciekłych - obejmuje pięć stanowisk przeładunkowych umożliwiających przeładunek 36 mln ton ropy naftowej.

PERN szacował zużycie ropy naftowej przez polskie rafinerie na poziomie 27 mln ton. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Polska przewiduje dostarczanie Niemcom pełnej nadwyżki ropy naftowej
Polska przewiduje dostarczanie Niemcom pełnej nadwyżki ropy naftowej
fot. Volodymyr TVERDOKHLIB / / Shutterstock
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
1as
A dlaczego fur Deutschland?
Oni drą z nas łacha ta swoją Urszulą von coś tam, a my mamy im pomagać?
Chyb że po dobrym kursie.
trolley
Bo 30%!!! naszego exportu idzie do nich? ? Bo jest to NAJWAŻNIEJSZY nasz partner handlowy?
pikawka odpowiada trolley
z wegla oddawanego sowietom za bezcen tez sie tak cieszyli w twojej rodzinie jak cie robili? to nazywasz robieniem interesow?
mirek6504
Wczoraj Polska chciała od Niemca ,,Reparacje i Leopardow a dziś będzie Niemcom Rope oddawać,,,
2kbb
Sprzedawać lub przejmować ich udziały w rafineriach dla obsługi stacji jakie ma Orlen w Niemczech, kacapski menelu...!
trolley odpowiada 2kbb
Pisowski sekciarz wyzywa od kacapskich meneli próbując jednocześnie dla Putina wyciągnąć Polskę z Unii hehehehe
wizytator
Polak to i ostatnią koszulę odda. A Niemcowi to obowiązkowo!
broiniac
Heh, właśnie jesteśmy naocznymi świadkami, że Polak wywala Ruska z Niemieckiej ziemi, a Niemiec jeszcze Polaka po rękach całuje prosząc o jałmużnę.

Tak się kończy ruska "ambicja" i niemieckie parcie na hajs - obie strony dostają po pośladkach. Od Polaka.

Więc wsadź se swoją gadkę o koszuli.
trolley
a skąd ta ropa bedzie skoro od grudnia pełne embargo na ruską rope?

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki