REKLAMA
TYLKO NA BANKIER.PL

"Polska nie będzie brała udziału w kupczeniu ukraińskimi ziemiami"

2025-11-30 09:23
publikacja
2025-11-30 09:23

Polska nie będzie brała udziału w kupczeniu ukraińskimi ziemiami, my będziemy takie rzeczy recenzować, a nie je żyrować - zapowiedział w sobotę w TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski w kontekście rozmów wokół planu pokojowego dla Ukrainy.

"Polska nie będzie brała udziału w kupczeniu ukraińskimi ziemiami"
"Polska nie będzie brała udziału w kupczeniu ukraińskimi ziemiami"
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Sikorski był pytany w sobotę w TVN24 o sytuację Ukrainy w kontekście rozmów i negocjacji wokół planu pokojowego dla Ukrainy. Szef MSZ nawiązał do sobotniego artykułu „Wall Street Journal”, który podał, że za rozmowami pokojowymi negocjatorów prezydenta USA Donalda Trumpa z Rosją kryją się nadzieje na otwarcie rosyjskiej gospodarki dla amerykańskich inwestorów, a część z nich już szykuje się do powrotu do Rosji. Według dziennika kuszenie intratnymi interesami jest świadomą strategią Kremla.

Szef MSZ ocenił, że gdyby faktycznie chodziło o to, że część amerykańskich negocjacji dąży do tego, że Ukraina miałaby dokonać cesji terytorialnych w zamian za wielosetmiliardowe biznesy dla amerykańskich korporacji w Rosji, to może tu chodzić „o taki Nord Stream, ale razy sto”.

Zaznaczył, że jeszcze nie wiadomo, czy amerykańska dyplomacja będzie dążyć do szybkiego porozumienia w sprawie Ukrainy, kosztem Kijowa. - Ale coś jest na rzeczy, bo tam są poważni ludzie zaangażowani. I wtedy oczywiście rząd Donalda Tuska, który kategorycznie opowiada się za prawem międzynarodowym, za gwarancjami, które przecież Ukraina ma od Stanów Zjednoczonych, za kontynuowaniem wspierania Ukrainy, może być niewygodny - zauważył.

Sikorski zauważył, że „WSJ” wskazuje, że to plan części amerykańskiej administracji, i że są tam też i inne poglądy. Ocenił, że artykuł wywoła duże zainteresowanie i „wytworzy antyciała”, bo nie wszyscy w USA będą z takich planów zadowoleni. Niemniej, ocenił, dla Europy nie jest to dobra wiadomość. - Mamy teraz taki niepokojący splot wydarzeń - podkreślił.

Pytany o dywagacje na temat ewentualnego oddania Donbasu przez Ukrainę, Sikorski podkreślił, że nie będzie ma ten temat spekulował. - Militarne aspekty są ważne, bo Ukraina powinna wyjść z tej wojny z granicami, których można bronić - bo jak nie wyjdzie, to wtedy to jest przepis na następną wojnę. Więc mam nadzieję, że wszyscy, którzy dziś dywagują o tych sprawach, wiedzą, co robią - powiedział Sikorski.

- Polska nie będzie brała udziału w kupczeniu ukraińskimi ziemiami, my będziemy takie rzeczy recenzować, a nie je żyrować - zapowiedział.

„WSJ” opisuje zabiegi szeregu amerykańskich firm i biznesmenów, by przygotować się do powrotu do Rosji. Bliscy Putinowi oligarchowie, w tym Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk i bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie, mieli wysłać swoich przedstawicieli na spotkania z amerykańskimi biznesami na temat wydobycia surowców w Rosji. Według cytowanego przez dziennik zachodniego urzędnika struktur bezpieczeństwa oferowali oni koncesje na wydobycie gazu na Morzu Ochockim i w czterech innych miejscach, a także wydobycie metali ziem rzadkich nieopodal Norylska i na Syberii.

Chętnym na przejęcie gazociągu Nord Stream 2 ma być darczyńca na kampanię Trumpa, inwestor Stephen Lynch, który zapłacił 600 tys. dol. lobbyście związanym z synem prezydenta, Donaldem juniorem, by uzyskać licencję na tę transakcję. Inny znajomy Donalda juniora, biznesmen Gentry Beach, ma prowadzić rozmowy na temat zakupu udziałów w projekcie wydobycia gazu w rosyjskiej Arktyce. Z kolei wicedyrektor koncernu ExxonMobil miał negocjować z szefem Rosnieftu Igorem Sieczynem w Katarze powrót do inwestycji w wielki projekt Sachalin 2. Projekt ten został wstrzymany w związku z sankcjami nałożonymi w 2022 r. ExxonMobil, inwestor Todd Boehly i inni mieli też rozmawiać na temat kupna aktywów objętego sankcjami Łukoilu.

Jak pisze gazeta, nie ma dowodów na to, by biznesmeni ci koordynowali swoje działania z zespołem Trumpa. Mimo to artykuł „WSJ” wzbudził bardzo krytyczne komentarze ze strony zwolenników twardego kursu wobec Rosji. (PAP)

wni/ mro/

Źródło:PAP
Tematy
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking

Komentarze (35)

dodaj komentarz
nierzad
ten pajac,chetnie kupczy za to,polską ziemią
dariusz1976
"Nic o nas bez nas". Nic o naszej wojnie bez nas. Czyli tusek pozwoli JE Putinowi decydować o losach naukrainy! tchórz z rudego! Albo wie że jego do stołu nie zaproszą, kupczeniem ziemiami kiedyś naukraińskimi zajmą się przedstawiciele poważnych państw, więc woli wycofać się z dobrą miną, nie z miną psa przegonionego z podwórka!
ldeska
Sensowny człowiek na odpowiednim miejscu.
insid3r
Niech inni przekupcza a Bolska zapłaci.
trolley
żona zakazała, te resztki to dla krzywonosego pana jest XD
talmudd
dlaczego pod tak "ważnym" tematem nie ma kogoś NA centrali ?? pyt. retoryczne.....lurius12 czy powycinaliście wszystkie niewygodne..... ? "pozapisywaliście"......LMAO
talmudd
a propos ......bolanda na razie ....."odbudowuje irak". xdxd....
dasbot
Przeszłość gościa ze zdjęcia, jego edukacja i nauka w kraju, który nie może się pogodzić z utratą dawnego statusu bierze górę nad wszystkim. Do dzisiaj nie mogę zrozumieć numeru ze zrzeczeniem się obywatelstwa. Być może to kamuflaż, aby mógł działać dla niepoznaki i wspierać odpowiednie interesy. Projekt Ukraina to nic innego jak Przeszłość gościa ze zdjęcia, jego edukacja i nauka w kraju, który nie może się pogodzić z utratą dawnego statusu bierze górę nad wszystkim. Do dzisiaj nie mogę zrozumieć numeru ze zrzeczeniem się obywatelstwa. Być może to kamuflaż, aby mógł działać dla niepoznaki i wspierać odpowiednie interesy. Projekt Ukraina to nic innego jak powtórka planu Campbell-Bannerman z 1907. Dało to zaczyn do stworzenie państwa, które rozwaliło spokój na Bliskim Wschodzie, jednocześnie adresując potrzeby i cele imperialistów. Prawie wiek później "nasz" Brzeziński rzucił na papier swoje urojenia i projekt Ukraina osiągnął to co inny projekt przez kilka dekad w innej części świata. Został im jeszcze Tajwan. Problem polega na tym, że Rosja czy Chiny to nie goście w sandałach i sprzedawczycy swojej suwerenności za garść srebrników. Od przegrywów zależy, czy ten świat się otrząśnie z iluzji tzw. demokracji, która jest fasadą plutokracji, czy komuś żyłka pęknie i pogrążymy się wszyscy w stalowym świcie.............Clown world.
nostsherlock
Czyli Zdradek chce dalej rozdawać ukrainie pieniądze podatników, ale zarabiać mają tylko inne kraje? Zdradek... siedź cicho, nic nie rób, przynajmniej będziesz mniej szkodził

Powiązane: Plan pokojowy dla Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki