REKLAMA

Polska gospodarka najbardziej odporna na kryzys w UE

2020-05-12 12:02, akt.2020-05-12 14:27
publikacja
2020-05-12 12:02
aktualizacja
2020-05-12 14:27

Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej - pisze portal Bloomberg. Cytuje też prezesa PFR Pawła Borysa, który mówi, że Polska największy spadek ma już za sobą, a gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Według przewidywań UE, w tym roku polskie PKB skurczy się o 4,3 proc. i będzie to najmniejszy spadek spośród wszystkich państw wspólnoty - przypomina Bloomberg.

"W drugiej połowie kwietnia osiągnęliśmy dno aktywności ekonomicznej" - powiedział portalowi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Dodał, że nie oznacza to, że maj czy czerwiec nie będą trudne, przewiduje on, że PKB w drugim kwartale tego roku może spaść o 10 do 15 proc.

"Wszystko wskazuje na to, że wyjście z kryzysu zajmie kilka miesięcy" - tłumaczył portalowi Borys. Ostrzegł jednak, że "skutki tego co dzieje się teraz będziemy odczuwali jeszcze przez lata". Według szefa PFR związany z epidemią kryzys w polskiej gospodarce zbliżony jest do modelu opisywanego literą "U" - oznacza to gwałtowny spadek i pewien dłuższy okres recesji, bez wyraźnie najgorszego punktu tego stanu, po którym następuje stopniowy powrót do poziomu aktywności ekonomicznej sprzed wybuchu kryzysu.

Jak pisze Bloomberg PFR zajmuje się dystrybucją części związanej z kryzysem pomocy państwowej skierowanej do firm. W jej ramach w mniej niż dwa tygodnie przekazał 11,5 mld złotych dla ponad 56 tys. przedsiębiorstw, a Borys oczekuje, że ta liczba niedługo osiągnie 100 tys. Prezes PFR podkreśla, że część z tej pomocy to pożyczki, które zostaną umorzone w przyszłym roku.

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki w rozmowie z Bloombergiem zaznaczył, że gospodarka Polski jest powiązana z gospodarkami krajów strefy euro, które kupują ponad połowę polskiego eksportu. Wraz z przewidywanym w tych krajach ośmioprocentowym spadkiem PKB trudno jest liczyć na wzrost gospodarczy w Polsce - przekazał portalowi.

Benecki zgadza się z opinią Borysa, że dla polskiej ekonomii najgorszy będzie drugi kwartał tego roku - przewiduje 9 proc. spadku PKB w tym okresie.

"Sama redystrybucja nie zapewni wzrostu gospodarczego" - zauważa ekonomista ING - "chociaż sklepy się otwierają, ludzie niechętnie wydają pieniądze".(PAP)

adj/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Kryzys finansowy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
masekrut555
ku*** ja ci dam odporna, dołączajcie do grupy robimy protesty przedsiębiorcze
and00
Z tym lewakiem od Palikota co jak widać na fb to popiera go głównie Partia Kobiet?
konradcz
Buhahaha ... i dlatego zlotówka jest taka względem innych walut ... :D
itsofunny
No bo ratujemy Europę zachodnią w czasie kryzysu nie wiesz :)
bha
Jeszcze nie ruszyła dobrze ,a już Niby odporniejsza od innych ??? Parodia na maxa
londonern
Jakie to proste - wystarczy nie miec gospodarki - wtedy kurczy sie najmniej.
wgc
Północnokoreańska gospodarka w jeszcze mniejszym stopniu odczuwa skutki wirusa.
karbinadel
No, jeśli Blooberg opiera się na tym, co twierdzi pisowski aparatczyk z PFR, to gratuluję przenikliwości. Równie dobrze mogą cytować TVP
and00
No ba, zupełnie co innego jak by się opierał na tym co powie opozycyjny aparatczyk
Wtedy było by obiektywnie i zgodnie z konstytucją
marxs
To że Polska gospodarka jest najbardziej odporna na kryzys w UE to tylko i wyłączna zasługa PISiego GUS i firmy Moravietz& Schwindel gdyby Adolf Hitler miał do dyspozycji PISi GUS,TVPis i Moravitza to Niemcy jeszcze dzisiaj wierzyliby że wygrali wojnę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki