REKLAMA

Politico: NATO wchodzi w niebezpieczną epokę, ryzykowniejszą niż zimna wojna

2022-07-02 12:00
publikacja
2022-07-02 12:00
Politico: NATO wchodzi w niebezpieczną epokę, ryzykowniejszą niż zimna wojna
Politico: NATO wchodzi w niebezpieczną epokę, ryzykowniejszą niż zimna wojna
fot. Guay Bertrand/Pool/ABACA / / Abaca Press

NATO wchodzi w bardziej niebezpieczną i bardziej ryzykowną niż zimna wojna epokę; sytuacja bezpieczeństwa jest mniej przewidywalna niż przed laty, brakuje reguł gry i nie ma określonej ścieżki rozwiązywania konfliktów - konstatuje Politico we wnioskach po zakończonym w czwartek szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Sojusznicy podkreślali, że będą wspierać Ukrainę +tak długo, jak będzie trzeba+, aby odeprzeć wojska prezydenta Rosji Władimira Putina, jednocześnie wkładając wysiłki w trzymanie Sojuszu z dala od bezpośredniej walki z Rosją" - ocenia portal.

Jak dodaje, kraje NATO postanowiły zmobilizować większą liczbę wojsk wśród granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją, niż w jakimkolwiek momencie od upadku Związku Radzieckiego.

"Jednak inaczej niż w chwili kulminacyjnej zimniej wojny między USA a ZSRR. (...) obecny impas nie jest oparty o równowagę dwóch, dużych, przeciwnych sobie supermocarstw. Architektura z lat 80. i 90., mająca na celu nierozpowszechnianie broni nuklearnej, w dużym stopniu uległa rozpadowi. Historycznie niesprzymierzone kraje, Finlandia i Szwecja, wybrały stronę" - komentuje Politico.

Jak pisze, cyberwojna, dezinformacja, nowoczesne bronie, takie jak pociski hipersoniczne i uzbrojone drony, i nowe obszary konfliktu, takie jak Arktyka czy przestrzeń kosmiczna, spowodowały powstanie wcześniej nieznanych i trudnych do określenia zagrożeń.

"Żyjemy w bardziej niebezpiecznym świecie i żyjemy w bardziej nieprzewidywalnym świecie. I żyjemy w świecie, w którym rzeczywiście toczy się zaciekła wojna w Europie, łącznie z operacjami wojskowymi na wielką skalę, jakich nie widzieliśmy w Europie od II wojny światowej" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w trakcie zamykającej szczyt w Hiszpanii konferencji prasowej.

Liderzy Sojuszu przyjęli w Madrycie koncepcję strategiczną, w której uznano Rosję za obecnie najważniejsze i najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i pokoju. Jak pisze Politico, to radykalna zmiana w stosunku do poprzedniej koncepcji strategicznej z 2010 roku, w której wyrażono chęć "strategicznego partnerstwa" z Rosją. W nowym planie, przywódcy wyrazili także zaniepokojenie zagrożeniem pochodzącym z Chin.

"Ogłoszone przez Chińską Republikę Ludową (ChRL) dążenia i polityka represji stanowią wyzwanie dla naszych interesów, bezpieczeństwa i wartości" - napisano, dodając, że Chiny chcą "podważyć oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w tym w przestrzeni kosmicznej, cyberprzestrzeni i na obszarach morskich". Ogłoszono również, że pogłębiający się sojusz ChRL i Federacji Rosyjskiej oraz "wzajemnie wspierane próby podważenia (...) porządku międzynarodowego są sprzeczne z naszymi wartościami i interesami".

"Sojusznicy powiązali zionącego ogniem chińskiego smoka z ryczącym rosyjskim niedźwiedziem" - komentuje Politico.

Wśród najważniejszych decyzji podjętych przez przywódców na szczycie są plany wzmocnienia sił NATO w stanie wysokiej gotowości, łącznie z planami, aby być w stanie zmobilizować nawet 300 tys. wojsk w przeciągu 30 dni. W trakcie szczytu doszło do nieporozumień i sporów o to, kiedy taki potencjał może być osiągnięty, jednak samo postanowienie, by wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, nie budziło najmniejszych wątpliwości - konkluduje "Politico". (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pikawka
"podważyć oparty na zasadach porządek międzynarodowy" no tak bo przeciez kazdy obywatel planety Ziemia-1 dobrze wie, ze jego najeczki beda uszyte za pol darmo przez jakiegos Ujgura albo ze nie wolno pod zadnym wzgledem nawet mowic o odejsciu od dolara bo to z miejsca prowadzi do oskarzen o terroryzm, bron biologiczna, chemiczna "podważyć oparty na zasadach porządek międzynarodowy" no tak bo przeciez kazdy obywatel planety Ziemia-1 dobrze wie, ze jego najeczki beda uszyte za pol darmo przez jakiegos Ujgura albo ze nie wolno pod zadnym wzgledem nawet mowic o odejsciu od dolara bo to z miejsca prowadzi do oskarzen o terroryzm, bron biologiczna, chemiczna i koklusz, a po co to komu.
darius19
Rosja to kraj bandycki. Obecnosc "moshe" ex "ajwaj" i innych - wzmacnia te teze
moshe_klotz
""nowoczesne bronie, takie jak pociski hipersoniczne""

Ma juz "zachód" NATO, wlasnie próba to wykazala
Co prawda rakieta spadla, ale chociaz wystartowala
moshe_klotz
Rosja, Chiny Korea Pln. puszcza rakiety
hypersonic bez problemów
______________
"" Bloomberg
30.06.2022 - 10:38
USA nie przeprowadziły testu pocisku hipersonicznego na Hawajach - Bloomberg

Niepowodzeniem zakończył się test lotniczy hipersonicznego systemu rakietowego na Hawajach - poinformował Pentagon.
Rosja, Chiny Korea Pln. puszcza rakiety
hypersonic bez problemów
______________
"" Bloomberg
30.06.2022 - 10:38
USA nie przeprowadziły testu pocisku hipersonicznego na Hawajach - Bloomberg

Niepowodzeniem zakończył się test lotniczy hipersonicznego systemu rakietowego na Hawajach - poinformował Pentagon. Według oficjalnego oświadczenia, awaria była spowodowana problemami napotkanymi po zapłonie, podał Bloomberg.

"Awaria nastąpiła po zapaleniu się próbki testowej" - powiedział rzecznik Pentagonu Tim Gorman, ale nie rozwodził się nad tym, co dokładnie stało się podczas testu. ""
tecdswv4t
"Rosja przyznała, że kończy, jej się broń" Czy już Polska i Unia oraz USA przestały pomagać Rosji w walce z banderowcami?
tecdswv4t
W sprawie Przyjęcia NATO jestem za przyjęciem Finlandii, szczególnie przy grillu. I poprawka browarem.

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki