REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Policja chce ukarania urzędniczki skarbówki za brak żarówki

2018-11-23 14:37
publikacja
2018-11-23 14:37

Policja w Bartoszycach wysłała do sądu rejonowego wniosek o ukaranie urzędniczki, która do warsztatu samochodowego miała dojechać nienależycie wyposażonym samochodem. W aucie brakowało żarówki, a kontrolerkom ze skarbówki potrzebna ona była do prowokacji.

fot. Szymon Zmarlicki / / FORUM

W wyniku przeprowadzonego postępowania policjanci z Bartoszyc zadecydowali o skierowaniu wniosku do sądu w Bartoszycach o ukaranie 32-latki za popełnione wykroczenie - poinformował PAP w piątek Tomasz Markowski z Wydziału Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. O sprawie pierwsze poinformowało Radio Zet.

"Wykroczenie miało polegać na prowadzeniu pojazdu nienależycie wyposażonego w wymagane urządzenie. W tym przypadku chodzi o brak żarówki. To sąd podejmie decyzję w tym zakresie" wyjaśnił Markowski.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował w piątek PAP, że Sąd Rejonowy w Bartoszycach wszczął już postępowanie w tej sprawie.

Policja przyznała, że to od anonimowego zgłaszającego otrzymała informację, że do warsztatu samochodowego w Sędławkach urzędniczka skarbówki miała dojechać autem z brakującą żarówką. Brak żarówki stał się potem pretekstem do przeprowadzenie kontroli w warsztacie.

Wniosek policji o ukaranie urzędniczki z Urzędu Skarbowego w Bartoszycach to druga strona głośnego na cały kraj postępowania w sprawie niefiskalnej żarówki.

Sprawa stała się głośna po tym, jak naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach domagała się ukarania 600-złotowym mandatem mechanika, który wymienił żarówkę w aucie, nie wydając paragonu fiskalnego. O wymianę żarówki w samochodzie poprosiły, nie przedstawiając się wcześniej, pracownice skarbówki.

Twierdziły, że za wymianę żarówki dały mechanikowi 10 złotych. Mechanik zamontował własną żarówkę, ponieważ warsztat nie miał sklepu z częściami zamiennymi. Kasa fiskalna w zakładzie była już zamknięta.

Ponieważ mechanik nie przyjął 500-złotowego mandatu, którym go chciały ukarać urzędniczki ze skarbówki, sprawa trafiła do sądu, gdzie postępowanie w tej sprawie trwało rok. Sąd I instancji dwukrotnie uznał mechanika za winnego zarzucanego mu czynu, ale odstąpił od wymierzenia kary. Naczelniczka Urzędu Skarbowego w Bartoszycach nie godziła się z takim rozstrzygnięciem i wnosiła apelację, domagając się ukarania mechanika 600-złotowym mandatem.

Kiedy sprawa stała się głośna w całej Polsce, naczelniczka wycofała apelację, a Sąd Okręgowym w Olsztynie pozostawił sprawę bez rozstrzygnięcia. Tym samym uprawomocnił się wyrok uznający mechanika winnym bez wymierzenia kary finansowej. Jak ocenił sąd, na częściowe zrozumienie może zasługiwać postępowanie obwinionego - chęć udzielenia pewnej formy pomocy dwóm podróżującym kobietom za symboliczną kwotę 10 zł (w tym z uwzględnieniem ceny samej żarówki), przy czym należy mieć na uwadze, że usługa taka w serwisie kosztuje znacznie drożej.

O ukaranie naczelniczki Urzędu Skarbowego w Bartoszycach wniósł także rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Zapowiadał wysłanie wniosku do Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. W opinii rzecznika MŚP, urząd skarbowy, "zastawiając pułapkę, wykorzystał odruch pomocy znajdującym się w potrzebie ludziom, co drastycznie przyczyniło się do zmniejszenia zaufania przedsiębiorców do administracji publicznej" ocenił Abramowicz, który stwierdził naruszenie praw przedsiębiorcy przez organ państwowy. (PAP)

Autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (14)

dodaj komentarz
czytacz
A to krowy-człowiek urzyczyl jej swojej żarówki ,a one za to karę nakładają!
flecik
Teraz pani prowokatorka, urzędniczka US powinna zapłacić 1200 złotych ( 600 zł mandat + 600 zł za próbę prowokacji) a naczelnik US 5000 złotych kary za popieranie donosicielstwa i zachowań nieetycznych! Oczywiście te osoby nie powinny już pracować w US bo swoim zachowaniem udowodniły że się nie nadają!
karbinadel
Z punktu widzenia władzy, ja najbardziej się nadają. Przecież mniej więcej w ten sam sposób działają służby Kamińskiego
grafi
Droga redakcjo Bankiera, może przed publikacją zdjęć ktoś sprawdzi co na nich się znajduje, dzięki braku sprawdzenia każdy może się dowiedzieć o danych osobowych pewnej pani, są tam widoczne imię, nazwisko, pesel, adres. Redakcjo masz za dużo pieniędzy aby płacić za udostępnienie danych osobowych??
lightning_network
https://www.tvp.info/40106220/tvn24-pokazal-pesel-i-numer-dowodu-jaroslawa-kaczynskiego
czytacz
A co to za tajemnica?Imię i nazwisko?
karbinadel
Kto pod kim dołki kopie ... :)
mgs3
Oto Polska właśnie.......biurokracja ma się dobrze, tu jesteśmy w europejskiej awangardzie...
wektorwg
I bardzo dobrze skory dura lex set lex

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki