Pokolenie cyberofiar

analityk Bankier.pl

Minęły czasy klasycznych napadów na banki. Dziś przestępcy biorą na celownik klientów instytucji finansowych. Niestety skutecznie, co pokazują statystyki policyjne. Tymczasem młodzi są na bakier z kwestiami cyberbezpieczeństwa. Aż 64 proc. badanych słabo ocenia swoją wiedzę w tym zakresie.

Takie wnioski płyną z raportu „Portfel Studenta” przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Młodzi krytycznie oceniają swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Aż 64 proc. badanych wskazało, że nie orientuje się zbyt dobrze w tematyce dotyczącej bezpieczeństwa finansów w sieci.  Kwestia ta zdobyła zarazem najwięcej wskazań wśród respondentów. Na drugim miejscu znalazł się niedobór wiedzy związanej z kredytami i pożyczkami (55 proc. wskazań), a na trzecim kwestie dotyczące inwestowania (33 proc.).

Kwestie cyberbezpieczeństwa są palącym tematem dla branży bankowej. Jak się jednak okazuje, wiedza z tego zakresu najwidoczniej nie jest jeszcze przekazywana wystarczająco skutecznie. Statystyki Komendy Głównej Policji nie pozostawiają złudzeń – z roku na rok rośnie liczba przestępstw dotyczących e-bankowości. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. odnotowano blisko 3 tys. przestępstw, które dotyczyły bankowości elektronicznej. Dla porównania w całym 2018 r. było ich 3,6 tys.

(ZBP)

Łowienie ofiar

Z raportu CERT Polska wynika, że w ubiegłym roku odnotowano w sumie 3,8 tys. incydentów bezpieczeństwa, czyli średnio ponad 10 rejestrowanych incydentów dziennie. Na niechlubnym pierwszym miejscu wśród cyberzagrożeń znalazł się phishing, czyli podszywanie się pod instytucje finansowe w celu wyłudzenia danych do logowania czy informacji o kartach płatniczych.

"Zapłać lub żyj w piekle ze wstydu". Szantażem wyłudzają pieniądze

Specjalny zespół powołany, by reagować na incydenty bezpieczeństwa w sieci internetowej, ostrzega przed nową odsłoną akcji wyłudzania pieniędzy w sieci. Złodzieje szantażują ofiary rzekomymi nagraniami wideo z ich udziałem. Twierdzą, że jedynym sposobem na uniknięcie kompromitacji jest zapłacenie okupu.

Odsetek incydentów phishingowych utrzymał się na podobnym poziomie w porównaniu do 2017 roku, oscylując na poziomie ok. 44 proc. Kolejne miejsca w rankingu zajęły wirusy komputerowe i włamania do komputerów. W 2018 roku zauważalnie rozwinął się także proceder zakładania fałszywych sklepów internetowych. Porównując z 2017 rokiem, zespół CERT Polska zaobserwował ponad trzykrotny wzrost liczby incydentów związanych z działalnością tak zwanych fake sklepów.

Nowe przepisy, nowe problemy

We wrześniu 2019 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące silnego uwierzytelniania. Ideą dyrektywy PSD2 było wzmocnienie bezpieczeństwa klientów banków i instytucji płatniczych. Jak się jednak okazuje, przestępcy szybko odnaleźli się w nowych realiach. Nastąpił wysyp kampanii phishingowych, które pod pretekstem wdrożenia zabezpieczeń dotyczących PSD2 miały na celu wyłudzenie wrażliwych danych od klientów polskich banków.

PSD2 - mamy być bezpieczniejsi

PSD2 - mamy być bezpieczniejsi

Wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące bankowości internetowej i kart płatniczych. Klienci banków muszą nastawić się na kilka nowości. Zmienia się sposób, w jaki logujemy się do bankowości elektronicznej oraz w jaki korzystamy z kart płatniczych.

Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiają się nowe cyberzagrożenia. Jedną ze spotykanych ostatnio metod przestępców jest wyłudzanie kodów Blik. Oszuści podszywają się pod facebookowych znajomych ofiary i proszą o przesłanie pożyczki Blikiem. Z kolei na początku roku spotkaliśmy się z inną groźną metodą – kopiowaniem kart SIM telefonów służących do autoryzacji transakcji w bankowości internetowej.

Bankowcy przypominają, że w odniesieniu do kontaktów w sieci należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Proszą, by nie otwierać linków w wiadomościach e-mail, które kierują rzekomo do systemów transakcyjnych, zalecają by nie podawać wrażliwych informacji przez telefon i nie otwierać podejrzanych załączników. Wystarczy zastosować się do tych kilku prostych rad, by z dużym prawdopodobieństwem zapobiec próbom kradzieży pieniędzy z konta.

(Bankier.pl)

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 16 atari65xe

Kupienie najnowszego Iphone'a czy założenie konta na facebooku nie czyni z nikogo człowieka obeznanego w nowych technologiach. To tylko tak wyglądać może z perspektywy dzisiejszych 70 latków. Android, IOS , Windows ... to wszystko jest zrobione tak żeby każdy tępak to obsłużył.
Każdy dzieciak lata ze smartfonem (im droższy tym lepiej) ale zapytaj go czym jest protokół TCP/IP , na jakiej zasadzie działa internet , co to jest kod maszynowy , czym jest IP spoofing ... nikt nie wie ... Liczy się prestiż przed innymi z powodu przepłacenia kilkakrotnie za chińszczyznę z logo ogryzka...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 tygztqbq77n5mg9ercmet

Zapytaj absolwenta MIT czy żarówka podłączona drucikiem do baterii może świecić. Nie będziesz mógł zasnąć z myślą, że _elita_ nie ogarnia podstaw.

! Odpowiedz
1 8 innowierca

@atari65xe
Zgadza sie 20 plus latkom trzeba czasem cos w telefonie ustawic, chociaz z neta nie wychodza, roznych YouTuberow bez przerwy ogladaja, tacy cool nowoczesni a wiekszosc zadnych przydatnych umiejetnosci zwiazanych z nowymi technologiami nie ma. To byla bledna opinia ze mlodzi to tak chlona, bo oni tylko konsumuja i lykaja jak pelikany, a jakis zagrazajacy zdrowiu
chellenge to juz super cool.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 hfjdj odpowiada innowierca

Baranki, czlowiek lata z ogniem od wiekow a jakos nie sadze zeby 20 latkowie o ktorych mowicie potrafili zapisac reakcje jaka zachodzi podczas spalania. Wiec nic tutaj nowe technologie do rzeczy nie maja tylko zwykla pospolita ignorancja.

! Odpowiedz
53 65 wiktoria007

W liceum miałam zajęcia z tzw. przedsiębiorczości. Nauczyciel ten sam co od historii. I na tych zajęciach nadrabialiśmy materiał z historii. Miałam również tzw. Wiedzę o społeczeństwie. Tu już było lepiej, choć godzin było tak mało, że tej wiedzy dużo przekazać się nie dało. Brakowało jakichkolwiek zajęć, które przygotowałyby do życia. Nic o finansach osobistych, podatkach, zagrożenia związane z współczesnym światem, internetem itp. Tak jak zatem nie dziwię się, że ludzie podpisują umowy bez czytania, tak i nie dziwię się, że klikają w internecie gdzie popadnie a później mają komputer lub smartfona pełnego wirusów.

Z drugiej strony jednak myślę, że politykom najprawdopodobniej zależy na tym, aby społeczeństwo było jakie jest

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 53 jangcy

Niepotrzebne ci zajęcia w szkole. Grunt zebyś miał chęc poznać temat.
Ale oczywiście mlode pokolenie jest zagrzebane w najnowszych serialach i kompletnie nie ma czasu na pozaszkolną edukację z życia. Rośnie pokolenie niekumatych i naiwnych ludzi z wydawałoby się wysoką wiedzą w tematach technologicznych. Fikcja.

! Odpowiedz
1 1 tygztqbq77n5mg9ercmet odpowiada jangcy

Kiedyś to były pokolenia, teraz już nie ma pokoleń…

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne