REKLAMA

Uważaj na oszustów na Messengerze. Podszywają się pod znajomych i kradną pieniądze

2019-04-09 08:45
publikacja
2019-04-09 08:45

Kolejna fala oszustw może napytać klientom banków biedy. Tym razem narażeni na atak są użytkownicy serwisu Facebook, którzy mogą otrzymywać prośby o przelew Blik od osób, które podają się za ich znajomych.

fot. Phil Noble /

PKO Bank Polski opublikował na swojej stronie informacyjnej ostrzeżenie przed praktykami tego typu. Zwracamy jednak uwagę, że jeśli oszuści posługują się w próbie wyłudzenia pieniędzy kodu Blik, to narażone są osoby, które posiadają konto w innych bankach.

Przypomnijmy, że z kodów Blik mogą korzystać klienci największych banków w Polsce: Santander Bank Polska, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Noble Bank, mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank Polska, Bank Pekao, PKO Bank Polski, Bank Millennium i Credit Agricole Bank Polska.

Oszustwo na kod Blika. Nie daj się nabrać

Mechanizm działania wspomnianego oszustwa jest prosty. Wilk w owczej skórze - nasz oszust, podający się za naszego znajomego - przesyła nam prośbę o pożyczenie pieniędzy. Prośbie często towarzyszy tło sytuacyjne - np. domniemany znajomy stoi właśnie przy kasie w sklepie i zapomniał gotówki, a akurat terminal płatniczy obsługuje kody Blik. Niestety to wcale nie musi być nasz znajomy i wcale nie musi stać w sklepowej kolejce - może czekać na podanie kodu Blik przed bankomatem, który umożliwia wypłatę gotówki z konta bez użycia karty debetowej. Wpisując podany kod, może opróżnić nasze konto osobiste z przechowywanych tam środków.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ich bezczelność, wasze pieniądze. Oszuści zbroją się na 2019 rok

Ich bezczelność, wasze pieniądze. Oszuści zbroją się na 2019 rok

Podszywają się pod pracowników, znajomych lub szefa. Wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, straszą lub proszą o pomoc. Potrafią nawet skłonić użytkownika do tego, by sam wgrał sobie program szpiegujący do telefonu. Oto metody, jakimi w 2019 roku oszuści prawdopodobnie najczęściej będą próbowali wykraść twoje dane i pieniądze.

PKO Bank Polski prosi o zachowanie ostrożności w takich przypadkach i radzi dokonanie trzech operacji, które zwiększą nasze bezpieczeństwo przed takimi atakami. Do serca mogą sobie je również wziąć klienci innych banków. Mianowicie:

  • zadzwoń do osoby, która wysyła do Ciebie wiadomość, i potwierdź jej prośbę, nim zdecydujesz się zrobić przelew Blikiem,

  • korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania do kont na Facebooku i innych serwisach społecznościowych,

  • nie podawaj nikomu danych do logowania do swoich serwisów społecznościowych, żeby uniknąć przejęcia twojego profilu przez niepowołane osoby.

fot. / / Bankier.pl

MG

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zenonn
Kto jest takim przestępcą? Jednoosobowy miłośnik komputerów? Oddział wojsk cybernetycznych?
Jest przyzwolenie rządzących na takie złodziejstwo.
Elity kradną, prawnicy dbają, by płacił naród czyli nikt
http://swsfsm.pl/zlodziej-na-zlodzieju/
atari65xe
Trzeba być upośledzonym żeby się na to nabrać...
januszcebulak
Kiedy ktoś prosi was o pieniądze pisząc na komunikatorze, SMSem, emailem lub innym "pisanym" medium, prawidłową odpowiedzią (jeżeli chcecie te pieniądze pożyczyć) jest "Poczekaj, zadzwonie"

Dzwonicie do znajomego i albo jest prawdziwy, albo nie będzie wiedział o co chodzi.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki