REKLAMA

Podwyżki minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. NFZ przekaże dodatkowe 350 mln zł

2022-08-09 11:12
publikacja
2022-08-09 11:12
Podwyżki minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. NFZ przekaże dodatkowe 350 mln zł
Podwyżki minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. NFZ przekaże dodatkowe 350 mln zł
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe 350 mln zł na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. "Zdecydowaliśmy się na podjęcie interwencji, by pomóc szpitalom w trudnym okresie transformacji" - poinformował we wtorek zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Bernard Waśko.

Chodzi o niedawną nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrośnie od 17 proc. do 41 proc. Dyrektorzy szpitali alarmują jednak, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mają bowiem środków na podwyżki.

Zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Bernard Waśko przyznał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że "uśrednienie cen (...) świadczenia, płacenie jednakowych w przybliżeniu cen (...) za to samo świadczenie różnym podmiotom, może spowodować pewne problemy".

"Obserwując proces aneksowania umów i sygnały, jakie docierają do nas ze strony szpitali, przede wszystkim szpitali powiatowych - bo problemy najbardziej tam się skupiają - zdecydowaliśmy się na podjęcie dodatkowych interwencji, by szpitalom pomóc w tym trudnym okresie transformacji, przejścia na całkowite finansowanie bez bocznych strumieni, tylko przy jednolitej wycenie świadczeń, żeby na ten okres zwiększyć dodatkowo finansowanie" - poinformował Waśko.

Jak poinformował, podniesiono jednostkę rozliczeniową w ryczałcie do 1,62. "To jest dodatkowo ok. 235 mln zł na drugie półrocze - taki jest koszt NFZ. Dodatkowo, by strumień finansowania trafił tam, gdzie identyfikowane są największe potrzeby, głównie do szpitali I i II poziomu, zastosujemy narzędzia, z których prezes NFZ już korzystał, czyli współczynniki korygujące dla szpitali I i II poziomu, zwiększające finansowanie o dodatkowe 2 proc. W sumie ta dodatkowa kwota na półrocze to 350 mln zł, które trafi głównie do szpitali I i II poziomu, ale nie tylko" - powiedział Waśko.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

To oznacza, jak zauważył, że np. szpital w Myślenicach, który nie podpisał jeszcze aneksu otrzyma rocznie dodatkowo dzięki takiemu zabiegowi 1 mln 200 tys. zł; szpital w Czeladzi - 1 mln 400 tys. dodatkowo, a trzy szpitale we Włodawie - dodatkowe 600 tys. zł.

Nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych oraz niektórych innych ustaw przewiduje przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. Te z największym doświadczeniem zawodowym zrównane zostaną pod względem współczynnika pracy z pracownikami medycznymi z wyższym wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Podniesiono też współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych pracowników medycznych oraz okołomedycznych, co skutkować ma wzrostem kwot najniższych wynagrodzeń zasadniczych.

Zaproponowano nowy podział na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy i nowe wysokości współczynników pracy, zgodnie ze stanowiskiem zespołu trójstronnego z listopada 2021 r.

Podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosą dla lekarzy specjalistów I stopnia – 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych i techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1097 zł (wzrost z 3772 zł do 4870 zł).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem ma wzrosnąć o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł).

Autorka: Agata Zbieg

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pikawka
nizej juz upasc sie nie da jesli chodzi o sluzbe zdrowia w tym kraju, ale przynajmniej naklady na iluzje propagandowa to kompensuja.
zlomufka
Łapówa za siedzienie cicho o tym jak się "nie leczy" eksterminuje Polaków kosztem innych.
samsza
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-08-09/podwyzki-dla-pracownikow-ochrony-zdrowia-nfz-nie-finansuje-podwyzek-dla-pracownikow-sanatoriow/

Marcin Zajączkowski prezes Uzdrowiska Ciechocinek S.A.: miesięcznie to ok. 400 tys. wydatków więcej niż dotychczas.
obiektywny_komentator
Piękne wzrosty wynagrodzeń: o 40% miesięcznie. Kwitnie ta nasza służba zdrowia za Jarosława I Mądrego. O impuls inflacyjny z tego powodu, średniowieczną jakość usług medycznych - nikt nie zapyta.
samsza
Był eksperyment oduczenia konia od jedzenia, ale koń padł.

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki