Podlaskie: 23,8 mln zł z UE na pożyczki i poręczenia dla firm

15.12. Białystok (PAP) - 23,8 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego trafi do dwóch suwalskich fundacji, które będą udzielać pożyczek i poręczeń mikro-, małym i średnim firmom - zdecydował w środę zarząd województwa.

Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski, suwalska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości otrzyma 15 mln zł, a Agencja Rozwoju Regionalnego Ares 8,8 mln zł.

Urszula Mirończuk z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego dodała w rozmowie z PAP, że agencja ARES otrzymała dotację zarówno na pożyczki, jak i poręczenia; Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości natomiast tylko na pożyczki. W ostatnich tygodniach zarząd województwa przyznał też po konkursie agencji Ares 15,5 mln zł z UE na poręczenia dla firm.

Z danych Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wynika, że dotychczas z UE na pożyczki i poręczenia dla firm do różnych agencji, które ich udzielają, trafiły w regionie z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego łącznie 124 mln zł. Z tych pieniędzy skorzystało już około 150 firm.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Regionalnego ARES w Suwałkach Bogdan Kościuch powiedział w środę PAP, że zainteresowanie przedsiębiorców pożyczkami jest duże. Ubiegają się o nie m.in. firmy transportowe, handlowe czy z branży drzewnej.

"Głównym powodem jest niższe oprocentowanie niż w bankach. Przedsiębiorstwo może uzyskać oprocentowanie nawet 5,5 procenta. Takie pożyczki na pewno wspomagają przedsiębiorczość w regionie i o to chodzi w funduszach pożyczkowych" - powiedział PAP Kościuch.

ARES nie prowadził dotąd funduszu poręczeniowego. Jednak Kościuch uważa, że będą firmy, które z niego skorzystają. Jak dodaje - szczególnie młode firmy, które nie posiadają majątku trwałego i zabezpieczenia kredytu.(PAP)

kow/ bur/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne