Play ma przedwstępną umowę nabycia grupy 3S; wartość przedsiębiorstwa to 96 mln euro (opis)

2019-06-25 22:36
publikacja
2019-06-25 22:36

P4, spółka zależna Play Communication, zawarła przedwstępną umowę nabycia wszystkich akcji w spółce 3S z Katowic i pośredniego nabycia jej spółek zależnych - podał Play w komunikacie. Całkowita wartość przedsiębiorstwa 3S i jej spółek zależnych wynosi 96 mln euro (410 mln zł), a wartość kapitałów własnych 78 mln euro (333 mln zł).

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Stronami sprzedającymi są Ambrosia CEE Holding S.a r.l. (część Polish Enterprise Fund VII, funduszu private equity zarządzanego przez Enterprise Investors) oraz trzej założyciele.

Play poinformował, że nabycie będzie finansowane z środków własnych oraz w oparciu o dostępne dla spółki finansowanie zewnętrzne. Podpisanie ostatecznej umowy wymaga, między innymi, zgody organu antymonopolowego.

Spółka podała, że przejęcie grupy 3S nie zmienia wytycznych dotyczących wypłaty dywidendy w 2020 r. w oparciu o wyniki 2019 r.

"Transakcja wspiera realizację strategii spółki skoncentrowanej na technologii mobilnej zakładającej rozwój efektywnej sieci bezprzewodowej o wysokiej przepustowości. Biorąc pod uwagę planowane wdrożenie standardu 5G niezbędna jest ewolucja sieci transmisyjnej do stacji bazowych Play w miastach do technologii opartej o wydajną łączność światłowodową, a sieć światłowodowa 3S w znaczącym stopniu pokrywa się z siecią stacji bazowych Play. Zapewni to kontrolę kosztów w długim terminie, wysoką przepustowość, niską latencję oraz odpowiedni poziom jakości świadczonych usług. Transakcja jest także korzystna biorąc pod uwagę czas wdrożenia i poziom nakładów inwestycyjnych w porównaniu do scenariusza budowy własnej sieci światłowodowej od podstaw" - podał Play w komunikacie.

"Nabycie Grupy 3S wspiera dalszy rozwój oferty dla klientów biznesowych w zakresie rozwiązań światłowodowych i usług data center, przy wykorzystaniu ogólnokrajowej sieci sprzedaży i silnej marki Play. Jednocześnie pozwoli na optymalizację własnych potrzeb w zakresie usług data center" - dodano.

Grupa 3S działa w branży telekomunikacyjnej od 2002 roku. Wybudowała własną sieć światłowodową o długości około 3.800 km oraz klaster data center. Zapewnia usługi telekomunikacyjne, kolokacji i usług chmurowych dla klientów biznesowych.

W skład Grupy 3S wchodzą: 3S, 3S Data Center, 3S Fibertech oraz 3S BOX.

Spółka 3S buduje i udostępnia infrastrukturę światłowodową oraz świadczy usługi telekomunikacyjne; 3S Data Center świadczy usługi informatyczne w oparciu o własne centra danych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Bytomiu, natomiast 3S Fibertech jest operatorem sieci światłowodowej obsługującej kilkuset klientów biznesowych.

W 2018 r. grupa 3S wygenerowała 88 mln zł skonsolidowanych przychodów i 32 mln zł EBITDA. Zatrudnia około 250 osób.

Play podał w komunikacie, że szybki i efektywny kosztowo model rozbudowy sieci światłowodowej 3S jest zbieżny z podejściem Play w zakresie rozwoju ogólnokrajowej sieci mobilnej.

Jak podała spółka, przejęcie grupy 3S będzie wspierać realizację strategii skoncentrowanej na technologii mobilnej Play. Umożliwi natychmiastowe podłączenie istniejących i planowanych stacji bazowych Play do sieci światłowodowej Grupy 3S oraz pozwoli zdobyć kompetencje w zakresie dalszej rozbudowy ogólnokrajowej sieci światłowodowej na potrzeby przyszłego wzrostu transmisji danych w technologii 5G i w odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące jakości usług sieci mobilnych. Ponadto, przejęcie ma zapewnić kontrolę w długim okresie kosztów usług transmisji do stacji bazowych oraz kolokacji Play dzięki własnej sieci światłowodowej i infrastrukturze data center, zabezpieczając spółkę przed ryzykiem cenowym i ograniczonej dostępności usług w wyniku stopniowej konsolidacji dostawców usług transmisji danych.

Transakcja ma też wzmocnić niezależność sieci i relacje Play z innymi dostawcami transmisji, otwierając możliwości dla przyszłych partnerstw. Ma również poszerzyć ofertę Play dla klientów biznesowych i w zakresie usług hurtowych oraz zapewnić źródło rentownych i szybko rosnących przychodów. 

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki