REKLAMA

Pierwszy raz w Polsce SKOK zawiesza działalność. Uruchomiono gwarancje

2014-07-18 08:54
publikacja
2014-07-18 08:54
Pierwszy raz w Polsce SKOK zawiesza działalność. Uruchomiono gwarancje
Pierwszy raz w Polsce SKOK zawiesza działalność. Uruchomiono gwarancje
/ Thinkstock

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że podjęła decyzję o zawieszeniu działalności SKOK „Wspólnota”. Nadzór wystąpił do sądu w Gdańsku o ogłoszenie upadłości kasy. KNF sugerował już wcześniej, że nie wyklucza, iż kilka SKOK-ów może zniknąć z rynku.

To sytuacja bez precedensu. Jak ustaliła redakcja Bankier.pl, zawieszenie działalności SKOK i zgłoszenie wniosku o upadłość nie zdarzyło się jeszcze ani pod rządami KNF, ani przed przejęciem nadzoru nad systemem przez komisję.

Złożenie wniosku o upadłość jest wynikiem sytuacji ekonomiczno-finansowej zastanej w kasie przez zarządcę komisarycznego – pisze KNF w komunikacie. Nadzór wskazuje, że kasa zawierała niekorzystne umowy, powierzając część zadań podmiotom zewnętrznym. Komisarz nie był w stanie rozwiązać lub zmienić zawartych kontraktów.

Interwencje Bankier.pl Jak przypomina KNF w opublikowanym na stronie internetowej komunikacie, SKOK „Wspólnota” był kasą znajdującą się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, od 6 lat wykazującą ujemne fundusze własne. Działania naprawcze okazały się nieskuteczne, a przejęciem SKOK-u nie była zainteresowana żadna kasa ani bank. Członkowie spółdzielni nie byli zainteresowani uzupełnieniem funduszy własnych i nie uczestniczyli w zebraniach organizowanych przez zarządcę komisarycznego, informuje KNF.

Depozyty zwróci BFG

Depozyty zgromadzone w SKOK-ach objęte są od jesieni 2013 r. gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zawieszenie działalności kasy i złożenie wniosku o upadłość stanowi podstawę do uruchomienia tego zabezpieczenia. W ciągu 20 dni roboczych klienci odzyskają wkłady do równowartości w złotych 100 tys. euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych w SKOK „Wspólnota”.

Sytuacja sektora SKOK nie ulega wyraźnej poprawie. W raporcie przedstawiającym wyniki kas po pierwszym kwartale nadzór wskazuje, że 1/3 udzielonych kredytów spłacana jest z opóźnieniem. Większość SKOK-ów objęta jest programami naprawczymi, a w 3 z nich (SKOK w Mysłowicach, SKOK im. św. Jana z Kęt w Rumii oraz SKOK w Ornontowicach) działa zarządca komisaryczny.

Na posiedzeniu 17 lipca KNF ogłosił, że w sektorze nie znalazła się kasa, która mogłaby przejąć SKOK im. św. Jana z Kęt w Rumii, a na oferty banków nadzór oczekiwać będzie do 24 lipca. Niewykluczone zatem, że również w przypadku tej instytucji powtórzy się scenariusz SKOK „Wspólnota”.

Kasa Krajowa SKOK zaskarży decyzję KNF

Z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego nie zgadza się Kasa Krajowa SKOK. W wydanym oświadczeniu wskazuje, że nadzorca podjął kroki w oparciu o "błędnie ustalony stan faktyczny". Według Kasy Krajowej SKOK "Wspólnota" tuż przed zawieszeniem działalności generował dodatni wynik finansowy, a jego przejęciem zainteresowana była Kasa Stefczyka.

"Zwracamy również uwagę na fakt, że jednym ze skutków decyzji KNF będzie obciążenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wypłatami z tytułu gwarancji depozytów, czego w opinii Kasy Krajowej można było uniknąć, gdyby doszło do połączenia Kasy Wspólnota z Kasą Stefczyka, albo do przejęcia Kasy Wspólnota przez Kasę Stefczyka lub gdyby zarządca komisaryczny realizował program postępowania naprawczego przygotowany przez poprzedni zarząd, a który przed powołaniem zarządcy komisarycznego zaczął już przynosić pozytywne rezultaty." pisze w oświadczeniu Kasa Krajowa.

Pełny tekst oświadczenia Kasy Krajowej SKOK

/mk

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~gosc50
oj to dyrektor wiadomej tv będzie miał mniej kasy.
~Yon
Niedługo będzie informacja, że szpital w W-wie, na Madalińskiego ma dług 15 milionów zł (albo ileś tam). Dopóki dyrektorował tam prof. Chazan szpital rozwijał się wspaniale. Chwaliły go znajome, które tam rodziły. Teraz łapę na nim położyła władza. A interesem władzy jest wyssać pieniądze skąd się da. Jak nie z lasów, to z zasiłków Niedługo będzie informacja, że szpital w W-wie, na Madalińskiego ma dług 15 milionów zł (albo ileś tam). Dopóki dyrektorował tam prof. Chazan szpital rozwijał się wspaniale. Chwaliły go znajome, które tam rodziły. Teraz łapę na nim położyła władza. A interesem władzy jest wyssać pieniądze skąd się da. Jak nie z lasów, to z zasiłków pogrzebowych.
~Matylda
prawie zawału serca przez was dostałam! mam konto w stefczyku i jak przyczytałam, że skok zawiesza działalność, to zrozumiałam, że całą grupę kas zamykają! wprowadzacie ludzi w błąd. ale dzieki wam, poszłam do oddzialu i moja opiekunka zapewniła mnie, że SKOK stefczyka ma się świetnie i nic zagrażającego członkom się nie dzieje. prawie zawału serca przez was dostałam! mam konto w stefczyku i jak przyczytałam, że skok zawiesza działalność, to zrozumiałam, że całą grupę kas zamykają! wprowadzacie ludzi w błąd. ale dzieki wam, poszłam do oddzialu i moja opiekunka zapewniła mnie, że SKOK stefczyka ma się świetnie i nic zagrażającego członkom się nie dzieje. wkłady są bezpieczne. szkoda tylko kleintów tego skoku, co go zawieszają ;/ dobrze, że BFG im pomoże jak co.
~Dominik
"SKOK zawiesza działalność" - przecież to tylko jeden z 55 SKOKów. Większość tych instytucji ma się dobrze. Ciekawe komu zależy na takiej komunikacji, może bankom, w których kapitał jest zagraniczny?
~BDTR
tytul odnosnika z gg sugeruje jakoby caly SKOK upadal.celowa robota czy glupota i niekompetencja kogos z gg?
~POLAK
Ta władza chce zniszczyć wszystko co polskie, realizując politykę zagranicznych banków. Chcą położyć łapę na oszczędnościach milionów Polaków zrzeszonych w SKOKach i robią wszystko by tak się stało. Komisarz nie realizował działań naprawczych i stwierdził upadłość. CYRK!
~Pawlak
A ja czekam już 1,5 roku na oddanie mi udziału wartosci 50 zł. Biedne te SKOKI taka suma ich przerasta
~alternati
skok to oszusci wole PKO BP to jest POLSKIE a nie koscielne
~k_b
a dla mne skoki to złodzieje bo w biały dzień okradają "drobnym druczkiem" klientów którym udzielają pożyczki. ciągle doliczają do rat kredytu jakieś dodatkowe opłaty tak że nie wiadomo ile zapłacisz w przyszłym miesiącu. Poza tym polityka niektórych kas nie wychodzi na przeciw potrzebom klienta.
~Ciekawa
A co z osobami pracującymi w Skoku Wspólnota? Są automatycznie zwolnieni? Ktoś w ogóle im zapłaci za przepracowane dni w lipcu? Ciekawa jestem co się dzieje z ludźmi, których firma ogłasza zawieszenie działalności i wnioskuje o upadłość (bo chyba dopiero wnioskuje o to KNF).

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki