REKLAMA

Pierwsza praca ważniejsza niż ukończone studia

2021-08-13 15:00
publikacja
2021-08-13 15:00
Pierwsza praca ważniejsza niż ukończone studia
Pierwsza praca ważniejsza niż ukończone studia
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Pierwsze doświadczenia związane z pracą zawodową są ważniejsze od ukończonego kierunku studiów - wynika z badania Pracuj.pl. 

94 proc. studentów i absolwentów podało, że miało już pierwsze doświadczenia zawodowe. Średnio w wieku 19 lat podejmowali pierwsze prace. 51 proc. jest zdania, że młode osoby mają obecnie większe możliwości kariery niż osoby będące na tym same etapie życia 10 lat temu. Wynika to z tego, że coraz więcej młodych pierwszą pracę zaczyna wcześniej. 

– Według odpowiedzi respondentów Pracuj.pl, brak doświadczenia zawodowego bywa barierą trudną do przeskoczenia. Zdają sobie oni sprawę z potrzeby zdobywania praktycznych kompetencji w miejscach pracy, jednak czasem muszą mierzyć się z trudnym progiem wejścia do zawodu czy specjalizacji. To zrozumiałe obawy, na które jednak istnieją sposoby. Rekruterzy podkreślają, że konstruując pierwsze CV czy idąc na pierwsze w życiu rozmowy kwalifikacyjne warto myśleć szeroko o swoich życiowych doświadczeniach. O przyjęciu młodej, zaczynającej karierę osoby do pracy mogą decydować bowiem także pozazawodowe aktywności, pokazujące nasze atuty przydatne w przyszłej pracy – komentuje Katarzyna Kociuba, Marketing Manager w Grupie Pracuj.

Najczęściej podczas studiów młodzi podejmują kursy językowego, udzielają się w wolontariacie, kołach naukowych, organizacjach studenckich. 26 proc. bierze udział w kursach programowania, a 15 proc. prowadzi własne blogi lub pisze artykuły. W rozmowach z rekruterami jest to docenianie - dla 10 proc. wpłynęło to na otrzymanie pracy, dla 42,5 proc. zostało to ocenione pozytywnie, a dla 21 proc. starania nie zostały dostrzeżone i 24 proc. - zostały ocenione negatywnie. 

Co ciekawe, 23 proc. uważa, że studia wyższe dobrze przygotowują do kariery i pomagają wejść na rynek pracy, a 41 proc. jest przeciwnego zdania. 

WS

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
fot. Roman Samborskyi - bankier.pl tak sobie wyobraża pracę :D błahahaha a potem trudno się dziwić ze są słabej jakości i nawet się ich czytać nie chce
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=LaMduUv4ae4
iluminata
W Polsce najważniejsza nie jest pierwsza praca, ani studia tylko...
... pochodzenie (koszerne)!
alberto2020
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-e-mailowa-brudzinski-w-poszukiwaniu-pracy-czekamy-na-propozycje-wujka/rkts0h5,79cfc278

Tak się pracę załatwia:)
nostsherlock
Żeby znaleźć bez problemu pracę wystarczy nie być przecietniakiem. Taki przeciętniak myśli że skończy szkołę, skończy studia i to wszystko. Otóż nie, w życiu trzeba coś robić, mieć hobby, uczyć się czegoś nowego samemu z siebie i z własnej chęci. Tyle, trzeba ruszyć 4 litery, bo szkoła i studia niczego nie uczą
trollmaster
to, że twoje studia niczego cię nie nauczyły, to jeszcze nie dowód, że studia są bezużyteczne.

pewnie po przodkach wyznajesz zasadę, że nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera? :DDD
itso_a_dlaczego odpowiada trollmaster
''to, że twoje studia niczego cię nie nauczyły,'' - błąd logiczny
hfjdj
Ja wam powiem jaka jest brutalna prawda. To co człowiek robi w okrese dojrzewania to będzie robił przez całe życie. Jak nic nie robił, nic nie umiał to i takie będzie jego życie. Jak grał w szachy to jest szansa że zostanie szachistą, jak zaczął coś programować to jest szansa że zostanie programistą. Jak był pracowity Ja wam powiem jaka jest brutalna prawda. To co człowiek robi w okrese dojrzewania to będzie robił przez całe życie. Jak nic nie robił, nic nie umiał to i takie będzie jego życie. Jak grał w szachy to jest szansa że zostanie szachistą, jak zaczął coś programować to jest szansa że zostanie programistą. Jak był pracowity to i przez całe życie będzie pracowity. Ja będąc w tym wieku zacząłem programować i jestem programistą. Prawdziwym, nie wannabe po informatyce. Cała ta edukacja jest nic nie warta. Edukacja powinna być ukierunkowana na to aby człowiek w wieku dojrzewania odkrył coś co chce robić tak że jak wieczorem kładzie się spać to myśli już co będzie rano i chce szybko iść spać bo niemoże się doczekać. I budzi się o 7 rano bez budzika. Ot, cały trik edukacji. Natomiast to co jest teraz to zacofanie głębokie, patologia, demagogia, pranie mózgów i czort wie jeszcze co tam szykują im.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki