REKLAMA

Bezrobocie największe wśród młodych

2021-06-29 12:25
publikacja
2021-06-29 12:25
Bezrobocie największe wśród młodych
Bezrobocie największe wśród młodych
fot. Vera Petrunina / / Shutterstock

W pierwszym kwartale 2021 roku osób pracujących było 16 mln 433 tys. W tej grupie przeważali mężczyźni, których udział wynosił 55 proc. Najwyższe natężenie bezrobocia odnotowano wśród najmłodszych uczestników rynku pracy. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 15 mln 348 tys. osób wykonywało pracę w pełnym wymiarze czasu. Średnia liczba przepracowanych godzin w badanym tygodniu wyniosła 39,3 godziny. Większość była zatrudniona w oparciu o umowę na czas nieokreślony (83,8 proc.). 

Jeśli chodzi o branże, w których pracowano, to najwięcej pracowników liczyły działalności związane z przetwórstwem przemysłowym (3 mln 240 tys.), handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów samochodowych (2222 tys.) oraz te związane z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem (1 mln 430 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się budownictwo i edukacja. 

Praca zdalna w drugim roku pandemii nie jest szczególnie powszechna. 19,6 proc. osób wykonywało swoje obowiązki w ramach home office w pierwszym kwartale 2021 roku. Ponad 60 proc. przyznało, że taki model został zastosowany z uwagi na pandemię. 

W analizowanym okresie liczba osób bezrobotnych w wieku 15-74 lata wyniosła 687 tys. 55,7 proc. stanowili mężczyźni, a biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania - głównie byli to bezrobotni z miast (59,8 proc.). Jak podaje GUS, największe natężenie bezrobocia ze względu na wiek zaobserwowano wśród osób młodych w wieku od 15 do 24 lat. Dla tej grupy stopa bezrobocia wyniosła 14 proc. Wśród osób w wieku 24-34 lata natężenie bezrobocia wyniosło 4,4 proc., dla grupy 34-44 lata - 3,4 proc., a dla 45-89 latków - 2,7 proc.

Niemal  połowę bezrobotnych stanowiły osoby, które straciły pracę (49,6 proc., tj. 341 tys.).
Udział osób powracających do pracy po przerwie wynosił 27,8 proc. (191 tys.). 

WS

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
basterek
Prorok. Patrz 59 minuta. Polska bankrutem. Emeryci umrą z głodu.

https://www.youtube.com/watch?v=AS7VRlrBvOs
demeryt_69
"Najwięcej pracowników liczyły branże związane z przetwórstwem przemysłowym (3 mln 240 tys.), handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów samochodowych (2 mln 222 tys.) oraz te związane z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem (1 mln 430 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się budownictwo i "Najwięcej pracowników liczyły branże związane z przetwórstwem przemysłowym (3 mln 240 tys.), handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów samochodowych (2 mln 222 tys.) oraz te związane z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem (1 mln 430 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się budownictwo i edukacja" - ciekawe jak wypadają ludzie z budżetówki włącznie z klerem?
bankster-kreator
Wcale się nie dziwię, baby boomersi dali się wkręcić w składki emerytalne na starość tylko nie rozumieli tego, że liczba urodzeń i zgonów nie jest nigdy stała zupełnie tak samo jak kurs franka czy stopy procentowe i naturalnie zdarza się niż demograficzny a czasem wyż i że jak będzie akurat niż demograficzny to Wcale się nie dziwię, baby boomersi dali się wkręcić w składki emerytalne na starość tylko nie rozumieli tego, że liczba urodzeń i zgonów nie jest nigdy stała zupełnie tak samo jak kurs franka czy stopy procentowe i naturalnie zdarza się niż demograficzny a czasem wyż i że jak będzie akurat niż demograficzny to nikt nie będzie chciał robić na wyż emerytów. Niestety ale jak za kilkanaście lat będzie jeden pracujący na kilku emerytów to ten jeden styrany osiołek nie udźwignie tych kilku emerytów i powie "p... nie robię". Zresztą już tak jest bo składki i podatki coraz wyższe a biurokracja i rozliczenia podatkowe firmy to już w ogóle inżynieria podatkowa. Nawet biura podatkowe już działają na oślep względem indywidualnych interpretacji podatkowych z danego regionu. Dlatego nie dziwię się, że kto mądrzejszy ucieka z firmą za granicę.
demeryt_69
Młodzi dali się wkręcić w składki emerytalne i z tego powodu ich grupa wiekowa ma takie problemy na rynku pracy?
bankster-kreator odpowiada demeryt_69
Wcześniejsze pokolenie dało się wkręcić że młodsze będzie na nich robić i że będzie ciągle taka sama ilość urodzeń lub że będą wykładniczo iść do góry. Niestety mocno się przeliczyli bo demografia nie jest stała tak samo jak kurs franka czy stopy procentowe które aktualnie są na historycznie niskich poziomach.
po_co odpowiada bankster-kreator
Jaki związek z emeryturami ma człowiek który dzisiaj ma 15 lat?
Nie jest to ani osoba z wyżu demograficznego ani osoba zainteresowana emeryturą. Co więcej jego rodzice sami najprawdopodobniej pochodzą z takiego wyżu.

Nie wpadłeś na pomysł, że zamknięcie biznesów w niedzielę spowodowało, że znacznie mniej
Jaki związek z emeryturami ma człowiek który dzisiaj ma 15 lat?
Nie jest to ani osoba z wyżu demograficznego ani osoba zainteresowana emeryturą. Co więcej jego rodzice sami najprawdopodobniej pochodzą z takiego wyżu.

Nie wpadłeś na pomysł, że zamknięcie biznesów w niedzielę spowodowało, że znacznie mniej osób które właśnie w tym czasie mogły dorobić poza szkołą i studiami zostało bez możliwości znalezienia pracy?
Nie zauważyłeś też, że przez rok bity gospodarka była zamknięta, a w takich sytuacjach najszybciej bezrobotnymi zostają osoby z umowami o dzieło i zlecenie czyli tymi które ze względów finansowych najbardziej opłacają się ludziom młodym?

Ludzie w wieku 15 - 24 lata rzadko mogą pozwolić sobie na pracę zdalną i głównie w tym wieku wykonują albo proste prace fizyczne albo proste prace umysłowe. Część, zwłaszcza tych starszych ma możliwość pracy umysłowo ale w skali kraju stanowią oni niewielki odsetek.
Cała reszta utrzymuje się z pracy sezonowej której przez ostatni rok było jak na lekarstwo.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki