REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Piątek rekordów na nowojorskich parkietach

2016-11-25 19:46
publikacja
2016-11-25 19:46
Piątek rekordów na nowojorskich parkietach
Piątek rekordów na nowojorskich parkietach
fot. iStockphotos/Thinkstock / /  iStockphoto

Podczas gdy amerykańskie sieci handlowe prześcigały się w promocjach, ceny akcji na Wall Street śrubowały rekordy wszech czasów. Cztery główne nowojorskie indeksy zakończyły skróconą sesję na najwyższych poziomach w historii.

Piątek po Święcie Dziękczynienia to pierwszy dzień bożonarodzeniowych promocji w amerykańskich sieciach handlowych. Nazwa „czarny piątek” podobno wzięła się stąd, że tego dnia sklepy wychodzą na plus w skali całego roku i do końca grudnia wypracowują zyski. Sesja na nowojorskich parkietach była skrócona o trzy godziny.

Długość handlu nie miała jednak żadnego znaczenia. Podobnie jak w poprzednich dniach amerykańskie indeksy symultanicznie poprawiły nominalne rekordy wszech czasów – poprzedni raz z taką serią mieliśmy do czynienia jeszcze w XX wieku.

Dow Jones po zwyżce o 0,36% finiszował z wynikiem 19 152,14 pkt. S&P 500 urósł o 0,39%, sięgając 2213,35 pkt. Nasdaq zyskał 0,34%, wspinając się na wysokość 5398,92 pkt. Historyczny szczyt osiągnął także indeks mniejszych spółek – Russell 2000 – który przez ostatni miesiąc urósł o 11% (dla porównania: S&P 500 poszedł w górę „tylko” o 3,3%).

Ostatnie trzy tygodnie były okresem zdecydowanych wzrostów na Wall Street. Nowojorskie giełdy nie przestraszyły się wyników wyborów prezydenckich i na przekór wszystkim prognozom rozpoczęły rajd na północ, zajmując dziewicze terytoria (S&P 500 powyżej 2200 pkt., DJIA powyżej 19 000 pkt.). W rezultacie wyceny amerykańskich spółek stały się jeszcze bardziej astronomiczne – indeks S&P 500 jest wyceniany na blisko 25,5-krotność przypadających nań zysków za ostatnie cztery kwartały. W relacji do przychodów wyceny osiągnęły poziom nie widziany od czasów bańki internetowej.

Równocześnie inwestorzy nic sobie nie robią z oczekiwanej na grudzień podwyżki stopy funduszy federalnych. O ile druga w ciągu dekady podwyżka stóp w Rezerwie Federalnej stała się już przedmiotem żartów, to zadłużonym po uszy amerykańskim kompaniom (relacja długu do EBIDTA dla spółek niefinansowych z S&P 500 przekroczyła 2,3 i jest najwyższa w XXI wieku), raczej nie jest do śmiechu.

Trzymiesięczny LIBOR dla dolara – czyli rynkowy wyznacznik kosztów kredytu – sięga co prawda tylko 0,92%, ale to najwyższy poziom od 2009 roku. LIBOR USD 1M w wysokości 0,6% jest najwyższy od grudnia 2008 roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty finansowania w USA wzrosły trzykrotnie (!), co może pogorszyć wyniki spółek, a w skrajnych sytuacjach doprowadzić do problemów finansowych najbardziej zlewarowanych przedsiębiorstw.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Dżejms
Cały system finansowy jest chory. Pieniądz powinien być kruszcowy (nie z pokryciem tylko kruszcowy) i wszystko powinno być za realny pieniądz. To znaczy kredyt mógłby być ale za realnie istniejący pieniądz który ktoś musiałby wyłożyć a nie wykreowany z powietrza przez BC.
No i kredyt - jak w Biblii - procent wyłącznie
Cały system finansowy jest chory. Pieniądz powinien być kruszcowy (nie z pokryciem tylko kruszcowy) i wszystko powinno być za realny pieniądz. To znaczy kredyt mógłby być ale za realnie istniejący pieniądz który ktoś musiałby wyłożyć a nie wykreowany z powietrza przez BC.
No i kredyt - jak w Biblii - procent wyłącznie od zysku! Nie od kapitału. Mógłby być i 50% ale od zysku. Brak zysku - zero wpływów dla kredytodawcy.
Pieniądz kruszcowy to banknot z wszytym paseczkiem kruszcu. Nominałem waga. Prosto, uczciwie i sprawiedliwie. Kruszec w banknocie powinien być minimalnie droższy od spot - na koszty emisji.
~Łysy
UE jest jak nasz Dyzma a pewien laureat nagrody Nobla z ekonomii stwierdzil w swoich pracach ze Euro nie powinno istniec i ze daje mu 10-15 lat i padnie. To trup sztucznie podtrzymywany przy zyciu.
Unia powinna miec zupelnie inny charakter a juz napewno nie powinno byc wspolnej armii.
~Michał_
To dziwne ze promocja nie dotknęła drogich akcji tylko gotowe produkty
~Michał_
Rynki w górę a Złoto ? jest niby tanie ale banki chcą aby było tańsze. Coby odkupić ponizę 1000 i to tak będzie jak banki chcą bo nie fizycznym złotem handlują tylko papierem. Nie dowierzam że jest jak jest i nie widać pomarańczowego światła tylko zielone. Można obstawiać w ramach dobrej zabawy jak daleko to zajdzie Rynki w górę a Złoto ? jest niby tanie ale banki chcą aby było tańsze. Coby odkupić ponizę 1000 i to tak będzie jak banki chcą bo nie fizycznym złotem handlują tylko papierem. Nie dowierzam że jest jak jest i nie widać pomarańczowego światła tylko zielone. Można obstawiać w ramach dobrej zabawy jak daleko to zajdzie poruszając się po dziewiczych liczbach gdzie niema górek i dołków tylko kosmos.
~uwaga_bedzie_bum
Kiedy balon wygląda najpiekniej? Jak jest flakiem? Nie!! Najpiękniej wygląda jak jest napompowany do granic wytrzymałosci. A wtedy wielu woła: uczyńmy go jeszcze piękniejszym - dodmuchajmy jeszcze trochę!!
~Reporter
„uwaga_bedzie_bum” Powoli nie tak szybko: Od dawna piszę że elity z banksterami nie poddadzą się bez walki: Obecnie wprowadzają na świecie system bezgotówkowy w expresowym tempie, oraz ujemne stopy procentowe na depozyty, i co mają świat na kolanach. Globalnie świat leży i kwiczy! Dzięki ruchowi Lewacko - Grender „uwaga_bedzie_bum” Powoli nie tak szybko: Od dawna piszę że elity z banksterami nie poddadzą się bez walki: Obecnie wprowadzają na świecie system bezgotówkowy w expresowym tempie, oraz ujemne stopy procentowe na depozyty, i co mają świat na kolanach. Globalnie świat leży i kwiczy! Dzięki ruchowi Lewacko - Grender – Liberalny. który przegryzł jak robak jabłko demokrację świata pod tęczowymi flagami zboków.

Plebs. Obudzi się na dobre jak im zdalnie wyłączą elektroniczne portfele przed sklepem pełnym wiktuałów. Jednym kliknięciem myszki można będzie skasować obywatela, który będzie błagał o łaskę. (Orwell) Bo szklane domy już mamy (siedziby banków), jak będzie niegrzeczny. Bo do tego prowadzi stopniowe odchodzenie od gotówki. A odwieczną ich nocną czarna marę: Szturm na banki rozwiążą tym sposobem całkowicie.
~KIMDZONGTUSK
widocznie tanio jest w koncu p/e 55 np. dla takiej spółki jak CAT, typowo produkcyjnej to prawie darmo :-))))
~Fu_k_this_sh_t
Wy narzekajcie, bijcie pianę, i zaklinajcie system a w tym czasie inni zarabiają niezlą kasę na giełdzie w USA.

Kolanego nie da sie już słuchać - jest urodzonym pesymistą i cieniutkim jak nie powiem co analitykiem. Kupujta złoto jak uncja była po $1,340... dzisiaj jest $1,170... świetna rekomendacja Krzysiu.
~Reporter
Każdy na tym świecie ma prawo po sięgnięcie przywileju bycia mądrym. Dlaczego jednak większość wybiera bycie kretynami?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki