PiS: premier popełnił przestępstwo. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek, że jego partia złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska. Według prezesa PiS szef rządu wiedział o sprawie Amber Gold, ale nie zawiadomił organów ścigania.

"Składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Tuska. Bo niezależnie od tych wykrętów, które tutaj słyszymy, z taśm prawdy wynika wyraźnie, że wiedział o aferze Amber Gold" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Kaczyński.

Odniósł się w ten sposób do opublikowanej przez "Wprost" rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Ten ostatni mówi tam, że rozmawiał z premierem o sprawie Amber Gold. "Kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem mu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, że jest to piramida finansowa, ale poważniejsza ze względu na to, że oni są właścicielami tego szybko rozwijającego się OLT Express. Że będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem, ale przeszło na tematy związane... Ja nie wiem, czy on nie pomyślał, że ja wiem. Nie, skąd" - mówił Belka.

Kaczyński przekonywał w czwartek, że szef rządu "po pierwsze nie wykonał swojego obowiązku prawnego jako funkcjonariusz publiczny" - czyli zawiadomienia organów ścigania o aferze". "Bo piramida (finansowa) to jest przestępstwo" - ocenił Kaczyński. Po drugie premier nie powiadomił obywateli" - dodał.

"Z całą pewnością sprawa jest poważna" - ocenił prezes PiS. Jak tłumaczył, w jego przekonaniu naruszono "różne przepisy Kodeksu karnego, przy czym fakt zatrudniania syna pana Donalda Tuska w firmie, która była związana z Amber Gold (OLT Expres - PAP), nasuwa wniosek, że może wchodzić w grę artykuł 231 paragraf drugi, czyli działanie dla uzyskania korzyści osobistej"

Kaczyński zastrzegł, że ocenę w tej sprawie zostawia wymiarowi sprawiedliwości. "Wiemy jaki on jest, ale też uważamy, że jest naszym obowiązkiem politycznym, moralnym i obywatelskim, by to zawiadomienie złożyć" - powiedział prezes PiS.

16 czerwca br. premier oświadczył, że rozmawiał z prezesem NBP o Amber Gold, kiedy sprawą zajmowała się już prokuratura. Jak mówił, prokuratura dwukrotnie w ubiegłych latach zajmowała się ta kwestią. "Dlatego wspomnienie przez prezesa Belkę nie miało w żadnym wypadku ani charakteru ostrzeżenia, ani jakiejś informacji, tylko potwierdzało to, o czym było już dość powszechnie wiadomo. Sugestia, jakobym - w związku z tym zdaniem prezesa Belki - zapoznał się z jakąś tajemniczą sprawą, jest absurdalna" - zaznaczył Tusk. (PAP)

wni/ laz/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~agforum

Na stronie agforum.pl mozna sie zapisac na pozew przeciw Skarbowi Panstwa w sprawie Amber Gold. Mamy juz 500 ludzi i finalizujemy wybor kancelarii.

! Odpowiedz
0 0 ~agforum

Rusza pozew Skarbu Panstwa w sprawie Amber Gold. Jest juz ponad 500 osob na listach i finalizujemy wybor kancelarii. Niedlugo rozeslemy umowy wszystkim, ktorzy sie zapisali na liste:https://docs.google.com/forms/d/1YTzHt5ISDpniQVWj5gKK9AWaKqUS4gqBZ23Ele3CTy0/viewformagforrum.pl

! Odpowiedz
0 0 ~agforum

Widze, ze link zostal obciety. Na pozew mozna sie zapisac na stronie agforum.pl

! Odpowiedz
0 0 ~radons

Artykuł o Tusku a w komentarzach narzekają na Kaczyńskiego...

! Odpowiedz
0 0 ~wms

" doniesienia" do Prokuratury! Co doniesienia? Czego tam zabrakło?Może donieść tam ciut brakującej uczciwości i tyle! Może zawiadomił Prokuraturę? To lepiejj brzmi nieprawda?

! Odpowiedz
0 0 ~prawysektor

to jakąś kpiną, struktury tego państwa z ruskiej na czele to jedna wielga zorganizowana grupa przestępczą a kaczor chce do nich zgłosić ściganie swoich kumpli z sitwy??po cholerę nam taka opozycja która nie potrafi oczyścić kraj z zorganizowanej przestępczości która spowila struktury tego państwa na której czele stoi herszt bandy Tusk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~wizz

Chyba nie mam już wątpliwości- Jarek, tak samo jak nigdy nie zdejmie już czaenego krawata, tak nigdy nie będzie żył w świecie realnym. Biedny człowiek.

! Odpowiedz
2 1 ~kot

to już zal patrzeć jak się meczy ten człowiek w tym kraju może wyjedzie gdzie go docenia bo w swoim kraju nie ma szans udowodnić ze to on uzdrowi ten kraj

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil