Zaskakujący rekord na rachunku bieżącym bilansu płatniczego Polski

W grudniu rachunek obrotów bieżących zanotował zaskakującą nadwyżkę w wysokości 990 mln euro. Konsensus prognoz rynkowych zakładał ujemne saldo na poziomie 416 mln euro. W 2019 r. nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła ok. 1,1 proc. PKB, co jest najlepszym wynikiem w historii - stwierdzili analitycy Pekao. Eksport rósł niemal we wszystkich kierunkach - dodają analitycy PKO BP.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Wysoka nadwyżka na saldzie bieżącym była głównie efektem nieoczekiwanej nadwyżki handlowej: 224 mln euro. W ujęciu rocznym eksport wzrósł silnie o 10,6 proc. rok do roku" - napisał Kamil Łuczkowski, analityk Pekao SA. Dodał, że import wzrósł jedynie o 0,8 proc. rok do roku.

W całym 2019 r. nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła ok. 1,1 proc. PKB, co jest najlepszym wynikiem w historii publikowanych danych NBP o bilansie płatniczym. "Według NBP, w ujęciu rocznym szczególnie zwiększył się w grudniu eksport części do pojazdów szynowych, komputerów, światłowodów oraz kosmetyków. Z kolei negatywny wpływ na dynamikę importu miał szczególnie mniejszy przywóz nowych samochodów osobowych, żeliwa i stali oraz ropy naftowej. Pozytywnie na tempo wzrostu eksportu oraz importu wpłynął także efekt dni kalendarzowych: jeden dzień roboczy więcej niż przed rokiem" - stwierdził analityk.

Łuczkowski podsumowując cały rok 2019 w polskim handlu zagranicznym, uznał że wzrost polskiego eksportu stopniowo zwalniał na przestrzeni roku na skutek słabnącego popytu zagranicznego ze strony polskich kluczowych partnerów handlowych. "Eksport wzrósł w 2019 r. o 6,0 proc. wobec 7,4 proc. w 2018 r. Wpływ tego osłabienia łagodzony był przez skuteczne znajdowanie przez polskich eksporterów nowych rynków zbytu, o czym świadczyło wyraźne przyspieszenie eksportu do krajów poza UE" - napisał.

Analityk wskazuje, że dynamika importu bardzo wyraźnie zwolniła w 2019 r. do 2,6 proc. z 10,6 proc. w 2018 r. "Silne wyhamowanie polskiego importu to pokłosie osłabienia importochłonnego eksportu, jak również wyraźnego spadku wolumenu oraz cen importowanych surowców energetycznych, szczególnie węgla kamiennego" - dodał.

Łuczkowski przewiduje, że w 2020 r. oczekiwany kolejny rok niskiego globalnego wzrostu gospodarczego dalej będzie czynnikiem ograniczającym wzrost polskiego eksportu. "Nowym negatywnym czynnikiem ryzyka dla globalnych perspektyw będzie wpływ epidemii koronawirusa na światową gospodarkę. Z kolei import będzie ograniczany przez oczekiwane osłabienie popytu wewnętrznego. Nie zakładamy dalszego, tak wyraźnego spadku dynamiki importu surowców energetycznych" - napisał. Dodał, że w ocenie analityków Pekao saldo na rachunku bieżącym w 2020 r. zamknie się nadwyżką w wysokości 1,4 proc. PKB.

PKO BP: Eksport rósł niemal we wszystkich kierunkach

Eksport rósł niemal we wszystkich kierunkach, a największe przyspieszenie nastąpiło w przypadku gospodarek rozwiniętych, w tym z UE. Dynamika importu poprawiła się w mniejszym stopniu. To pierwsza nadwyżka w samym grudniu od początku historii dostępnych danych, czyli od końca lat 90-tych" - napisał analityk PKO BP Marcin Czaplicki.

Analityk dodał, że w ujęciu 12-miesięcznym salda rachunków obrotów bieżących i towarowych wyniosły odpowiednio 1,1 proc. PKB i 0,5 proc. PKB, co sugeruje, że trend poprawy równowagi zewnętrznej obserwowany od początku ubiegłego roku nie tylko utrzymał się, ale nawet przyspieszył. "Nadwyżka odnotowana na rachunku obrotów bieżących w 2019 była najwyższa od połowy lat 90-tych" - stwierdził analityk.

Czaplicki zauważył, że wyraźnie wzrosła dynamika eksportu: 10,6 proc. rok do roku w porównaniu do spadku o 0,2 proc. rok do roku w listopadzie, do czego przyczyniła się większa liczba dni roboczych (efekt kalendarzowy), ale także solidny trend wzrostowy, a potwierdza to lista towarów, które odpowiedzialne były za wysoki eksport, m.in. pojazdy szynowe i komputery.

"Wtorkowe dane GUS pokazały, że eksport rósł niemal we wszystkich kierunkach, a największe przyspieszenie nastąpiło w przypadku gospodarek rozwiniętych, w tym z UE" - stwierdził Czaplicki. Dodał, że dynamika importu poprawiła się w mniejszym stopniu (0,8 proc. rok do roku wobec -4,1 proc. rok do roku w listopadzie).

"Według NBP na dynamikę importu wpłynęły negatywnie przywóz samochodów osobowych, żeliwa i stali oraz ropy naftowej, co wskazuje na spadek popytu inwestycyjnego pod koniec roku (wbrew mocnym danym GUS) oraz odzwierciedla spadek cen ropy w 2019 r." - napisał.

Analityk przekonuje, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyhamowuje (1,1 proc. PKB w ujęciu 12-miesięcznym), co z jednej strony wspiera nasz scenariusz ujemnej dynamiki inwestycji w całej gospodarce w 2020 r., a z drugiej oznacza, że bez przyspieszenia globalnej gospodarki może być ciężko o powtórzenie tak solidnych wyników eksportu także w bieżącym roku. "Przy utrzymaniu solidnych napływów środków z UE (rachunek kapitałowy pokazał nadwyżkę w wysokości 2,0 proc. PKB w całym 2019 r.) i wysokiej nadwyżce na rachunku obrotów bieżących, trend spadkowy relacji zadłużenia zagranicznego do PKB powinien być kontynuowany (niewykluczone, że publikowane pod koniec marca dane pokażą, że zadłużenie zagraniczne w całym 2019 spadło poniżej 60 proc. PKB). Byłoby to istotnym wsparciem dla oceny wiarygodności kredytowej Polski" - uznał Czaplicki. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 mateuszzex

wg. mnie zlotowka spadla= towary importowane relatywnie drogi= mniejsz ilosc kupionych towarow importowanych
po ograniczeniu zakupow z importuoznacza ze w nastepnym okresie spadnie zakup produktow rodzimej produkcji

! Odpowiedz
2 1 mateuszzex

"Silne wyhamowanie polskiego importu to pokłosie osłabienia importochłonnego eksportu, jak również wyraźnego spadku wolumenu oraz cen importowanych surowców energetycznych, szczególnie węgla kamiennego"

! Odpowiedz
30 4 xxpp

Masa tutaj zadowolonych. Możecie mi wyjaśnić, co jest dobrego w tym, że w Polsce siadły inwestycje, a ludzi nie stać na zakup importowanych towarów?

! Odpowiedz
1 21 remo87

A ja mam do ciebie pytanie w co ty zainwestowałeś? Jaką to innowacyjną firmę prowadzisz? Na tym forum jest mnóstwo ludzi "mondrych" co to widzą jak wszystko w tym umęczonym kraju jest złe, jak każdą jedną rzecz trzeba zgnoić, ale sami od siebie nie dają totalnie nic, nic poza pi****leniem na forum.

! Odpowiedz
11 1 xxpp odpowiada remo87

Nie wyjaśniłeś mi co w tych danych jest pozytywnego.
Usłyszałem jedynie, że mam się zamknąć, bo jest super, więc piszesz nie na temat.

! Odpowiedz
22 6 xxpp

Czyli montownie wysyłają towar, a Polacy nie mają kasy na wydatki.

! Odpowiedz
21 47 grzegorzkubik

Dzisiejszy rząd nie jest idealny ale jest radykalnie lepszy od poprzedniego. Dlatego 8 mln 50 tys obywateli udzieliło mu poparcia.

! Odpowiedz
31 12 krokus12

a na opozycje 10 mil 400 tyś

! Odpowiedz
7 12 grzegorzkubik odpowiada krokus12

Nie łącz ich bo lewica popiera wiele projektów PIS-u. Łączą się okazyjne z PO- koniunkturalnie bo tak im wypada.

! Odpowiedz
33 14 xxpp

W czym jest lepszy? W tym, że zmarnował najlepszą koniunkturę w historii?
A może w tym, że namnożył sztywnych wydatków, roztrwonił wszystko co się dało na kiełbasę wyborczą?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil