REKLAMA

Pekabex chce wkrótce sfinalizować akwizycję w Niemczech, nie wyklucza kolejnych przejęć

2020-11-27 16:04
publikacja
2020-11-27 16:04
Pekabex

Pekabex, dostarczający rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, chce znaleźć się w pierwszej piątce w branży na rynku europejskim - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas piątkowej wideokonferencji. Zarząd ocenia, że w najbliższym czasie sfinalizowane zostanie przejęcie w Niemczech i nie wyklucza kolejnych akwizycji za granicą.

"Proces wydaje się, że jest mocno zaawansowany, ale zawsze jest jakaś niepewność. Raczej nie planujemy budowy dużych mocy produkcyjnych w Niemczech, chcielibyśmy, żeby duża część produktów była wytwarzana jednak w Polsce" - powiedział prezes Robert Jędrzejowski w odpowiedzi na pytanie o termin zakończenia transakcji przejęcia.

Wiceprezes Beata Żaczek dodała, że intencją zarządu jest, by udało się to jak najszybciej i powinno nastąpić "niedługo".

Pekabex rozpoczął w drugiej połowie lutego rozmowy dotyczące potencjalnego przejęcia niemieckiego producenta elementów prefabrykowanych. Jak wcześniej podawano, wartość transakcji miałaby wynieść 14,8 mln euro. Grupa zakończyła proces badania due diligence i obecnie trwają rozmowy w zakresie ustalenia zapisów potencjalnej umowy.

„Jeżeli wyniki przejęcia w Niemczech, pierwszego którego chcemy dokonać poza granicami kraju, a czwartego w naszej historii, będą obiecujące i udane - oczywiście, że będziemy kontynuować ten trend” - powiedział prezes.

Dodał, że grupa szuka nowych rynków zbytu za granicą.

Pekabex prowadzi projekty w Polsce, ale także za granicą - głównie na rynku skandynawskim i niemieckim.

„Nasza strategia zakłada wiele aspektów rozwoju – główne kwestie to dywersyfikacja, rozwój zagraniczny, automatyzacja. (…) Jesteśmy przekonani, że prefabrykacja, budownictwo systemowe jest technologią przyszłości budownictwa. Tak będzie wyglądało budownictwo za kilka, kilkanaście lat – myślę, że tutaj dokona się rewolucja” – powiedział prezes.

„Chcemy, żeby Pekabex był w top 5 w Europie. (…) Trudno powiedzieć kiedy chcielibyśmy - nasza strategia jest na okres między trzy a pięć lat" – dodał Jędrzejowski.

W jego ocenie, żeby Pekabex mógł znaleźć się w pierwszej piątce powinien podwoić swój obecny wynik.

„Za nami bardzo dobre trzy kwartały 2020 r. tym bardziej dobre dlatego, że wyniki zostały wypracowane w trudnym okresie pandemii. Padł rekord produkcji 144 m sześc., (…) rekordowy backlog 961 mln zł, z którym wchodzimy w czwarty kwartał i kolejne lata” – powiedziała Żaczek.

Grupa Pekabex odnotowała w trzecim kwartale 2020 roku 13,8 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 8,2 mln zł przed rokiem. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły w tym czasie do 206,3 mln zł z 178,9 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny do 17,1 mln zł z 9,4 mln zł przed rokiem.

Łącznie po trzech kwartałach 2020 roku grupa odnotowała 684,7 mln zł przychodów, 52,4 mln zł EBIT i 44 mln zł zysku netto jednostki dominującej. Wynik EBITDA za okres styczeń–wrzesień wyniósł 67,2 mln zł i był wyższy rdr o 76,5 proc.

Wiceprezes powiedziała, że polityka inwestycyjna grupy skupia się na automatyzacji i robotyzacji procesów i działań oraz zwiększeniu zdolności produkcyjnych. Przez trzy kwartały 2020 r. Pekabex na inwestycje przeznaczył ok. 20 mln zł głównie na maszyny i urządzenia.

W ocenie zarządu widoczna jest presja na ceny, szczególnie w Polsce, a przyszły rok może być trudny, chociaż nie jest łatwo obecnie przewidywać, co się wydarzy.

„Ten rok był takim rollercoasterem – marzec, kwiecień zapowiadał się bardzo czarno, a zakończymy go - mam nadzieję - na rekordowych poziomach. (…) Na razie kontynuujemy program ekspansji – postanowiliśmy, że może troszkę zwalniamy, ale nie stajemy w miejscu” - powiedział prezes.

Prezes powiedział, że spółka chce płacić dywidendę i zarząd - biorąc pod uwagę obecną sytuację - będzie rekomendował jej wypłatę za 2020 r., ale zaznaczył, że grupa musi się także rozwijać i przeznaczać środki na inwestycje.

Grupa Pekabex dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Produkcja realizowana jest w pięciu fabrykach - w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsku Białej. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2015 roku.(PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki