Panie ministrze, wystarczy tych "sukcesów"!

Krzysztof Kolany2016-09-22 11:58główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-22 11:58
fot. Krystian Maj / FORUM

Minister Krzysztof Tchórzewski z uporem godnym lepszej sprawy forsuje pomysł zwiększenia wartości nominalnej akcji kontrolowanych przez siebie spółek energetycznych. Gdy w Sejmie rzucił kwotą 50 miliardów złotych „na przestrzeni kilku lat”, zdołował wartość „własnych” spółek energetycznych.

Poligonem doświadczalnym dla tego typu zabiegów stała się największa spółka energetyczna w Polsce – kontrolowana przez Skarb Państwa (ma 57,39% akcji) Polska Grupa Energetyczna. W lipcu minister zaproponował podniesie wartości nominalnej akcji PGE z 10 zł do 13 zł, przenosząc 5,6 mld zł z kapitału zapasowego na kapitał zakładowy. Z tego tytułu PGE musiałby zapłacić państwu ponad miliard złotych podatku.

Ostatecznie wymiar kary został zmniejszony: walne zgromadzenie akcjonariuszy (czyli w praktyce Skarb Państwa) przegłosowało zwiększenie wartości nominalnej tylko o 25 groszy, do 10,25 zł. „Porządkowanie kapitałów” – jak to określił minister Tchórzewski – prawdopodobnie będzie kosztowało PGE ponad 150 mln zł. To pieniądze wytransferowane ze spółki przez dominującego akcjonariusza kosztem mniejszościowych udziałowców.

Minister Tchórzewski mija się z rzeczywistością, argumentując, że wyższa wartość nominalna oznacza większe „bezpieczeństwo finansowe” spółki. To kompletna bzdura! Wartość nominalna akcji jest tylko zapisem prawno-księgowym i nie ma znaczenia ekonomicznego. Zwłaszcza w przypadku spółki notowanej na giełdzie, gdzie wartość rynkowa (z reguły) przekracza wartość nominalną. Przykład: kosztująca blisko 4.000 złotych akcja LPP mają wartość nominalną… 2 zł. Czy dla kogoś na rynku jest to problem?

W rzeczywistości liczy się wartość rynkowa spółki. A na tym polu minister Tchórzewski ma same negatywne osiągnięcia. Po jego dzisiejszej wypowiedzi (22.09.2016) wartość akcji PGE na giełdzie spadła o ponad 6%, do 10,13 zł… czyli do najniższego poziomu w historii. „Osiągnięciem” ministra jest zrównanie wartości rynkowej z wartością nominalną, na czym Skarb Państwa tylko od początku roku stracił 2,44 zł na akcję, czyli łącznie 2,6 miliarda złotych.

Mam nadzieję, że minister Tchórzewski się opamięta i zaniecha „porządków kapitałowych”. Gdyby tak jak w PGE wartość rynkowa akcji miała się zrównać z wartością nominalną, to cena akcji KGHM z obecnych 73,55 zł spadłaby do 10 zł. Walory PKO BP musiałyby potanieć z 26,85 zł do 1,00 zł. A kurs PZU z 27,86 zł do… 10 groszy. Panie ministrze, żadnych sukcesów na polu „porządkowania kapitału”!

Te, które już pan osiągnął, w zupełności nam wystarczą.

Tekst jest komentarzem do artykułu zatytułowanego "Tchórzewski: w ciągu kilku lat wartość nominalna spółek energetycznych SP wzrośnie o 50 mld zł"

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (90)

dodaj komentarz
~szył
A co na to pan Morawiecki?Chyba jest specem od tych spraw.Bo ma pania premier ,to nie ma co liczyc/trzeba mieć odpowiednią wiedzę/.
~ed
Wszyscy jak się przejeliście, przecież na każdym kroku piszecie, że GPW to kasyno i nie ma sensu tam grać. Czyżby hipokryzja się z waszych ust wylewała? :D
~mielec
No i wyszedł na mównicę i zamiast coś mądrego powiedzieć ... to puścił bąka.
~Adler
P.Tchorzewski to jest dobre PO okradlo OFE i KGHM ,PIS okradnie reszte spolek ,tu nie jest
potrzebny minister = vel Rostowski ...Za 3lata sa wybory
~Człowiek
Pan minister gra jak w pokera bez limitu, przypomina to Łubiankę , uwięziony drobny inwestor kontra "władza" . A jak ma się to do 10-przykazań??? Szanuj...
~pplk
A ile komentarzy usuniętych! Ale musiał bluzgi lecieć. Haha.
~energetyk
Pan Minister powinien podać się do dymisji! A może Pani Premier uwolni Pana Ministra od "obowiązków"?
~rob
Tylko za to, że informacja ujrzała światło dzienne w czasie trwania sesji giełdowej Tchórzewski powinien pierdzieć w pasiaki
~leming
Politycy okradają ludzi najpierw rząd PO PSL okradł ludzi sprzedając JSW za 123 zł by ludzie uciekali z tonącego okrętu po 15 zł potem Energa PGE i Tauron......giełda i ten cały akcjonariat obywatelski to jeden wielki przekręt na którym Polacy stracili pieniądze !!!! dlatego ludzie nienawidzą tego teoretycznego państwa Politycy okradają ludzi najpierw rząd PO PSL okradł ludzi sprzedając JSW za 123 zł by ludzie uciekali z tonącego okrętu po 15 zł potem Energa PGE i Tauron......giełda i ten cały akcjonariat obywatelski to jeden wielki przekręt na którym Polacy stracili pieniądze !!!! dlatego ludzie nienawidzą tego teoretycznego państwa i polityków którzy tylko oszukują i kradną
~wkk
Albo kadry pisowskie sa tak tepe i nie rozumieja jak dziala gielda i gospodarka albo jest to metoda na niezle przekrety.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki