REKLAMA

NWZ PGE zdecydowało o zwiększeniu wartości nominalnej akcji o 0,25 zł, a nie o 3 zł (opis2)

2016-09-05 14:09
publikacja
2016-09-05 14:09

Poniedziałkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE zdecydowało o podniesieniu kapitału o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji spółki do 10,25 zł z 10 zł. Wcześniej planowano, że wartość nominalna akcji wzrośnie do 13 zł.

Wniosek w tej sprawie złożył na NWZ spółki Skarb Państwa. Zgodnie z uchwałą, PGE podniesie kapitał o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji do 10,25 zł z 10 zł.

Wcześniejsza propozycja zakładała, że kapitał zakładowy PGE wzrośnie z blisko 18,7 mld zł do 24,3 mld zł, tj. o 5,6 mld zł. Planowano zwiększenie wartości nominalnej akcji spółki z 10 zł do 13 zł.

Akcjonariusze zdecydowali także o zmianie statutu spółki i przeznaczeniu kapitału zapasowego na pokrycie zryczałtowanego podatku dochodowego związanego z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Przedstawiciele Skarbu Państwa nie uzasadnili powodów zmian treści uchwały. W trakcie NWZ PKO OFE złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktów dotyczących podniesienia kapitału tłumacząc, że nie zawierają one odpowiedniego uzasadnienia i niosą za sobą skutki podatkowe, których zakres nie został wyjaśniony.

Emil Wojtowicz, wiceprezes zarządu ds. Finansowych PGE poinformował na NWZ, że zarząd złożył wniosek o interpretację podatkową tej operacji.

"Wśród ekspertów były różne opinie, więc podchodząc ostrożnościowo wystąpiliśmy o interpretację, czekamy na nią" - powiedział Wojtowicz.

Ze składu rady nadzorczej PGE została odwołana Małgorzata Mika-Bryska, a powołany do niej został Witold Kozłowski.

Ministerstwo Energi informowało wcześniej, argumentując plan wzrostu wartości nominalnej akcji do 13 zł, że podwyższenie kapitału zakładowego PGE z wykorzystaniem środków własnych spółki ma na celu zwiększenie wiarygodności płatniczej spółki oraz wzmocnienie sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki przeprowadzeniu tej operacji posiadać będą akcje o większej wartości.

Plany podwyższenia kapitału krytykowało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidulanych, które oceniało, że rozwiązania te mogą być niekorzystne zarówno dla spółki, jak i akcjonariuszy mniejszościowych.

Akcje PGE rosną w poniedziałek o 4,23 proc. i kosztują 11,57 zł. (PAP)

pr/ seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki