REKLAMA

Pałac rosyjskiego oligarchy na Lazurowym Wybrzeżu sprzedany. Za ogromną kwotę

2024-02-10 18:00
publikacja
2024-02-10 18:00

Luksusowy pałac Garoupe na francuskim Lazurowym Wybrzeżu, który niegdyś należał - jak uznały władze - do rosyjskiego oligarchy Borisa Bieriezowskiego, został sprzedany z korzyścią dla państwa - oznajmiła agencja ds. odzyskiwania zajętych i skonfiskowanych aktywów (Agrasc).

Pałac rosyjskiego oligarchy na Lazurowym Wybrzeżu sprzedany. Za ogromną kwotę
Pałac rosyjskiego oligarchy na Lazurowym Wybrzeżu sprzedany. Za ogromną kwotę
/ Twitter

Agencja nie podała w swym komunikacie kwoty transakcji ani tożsamości nabywcy. Jednak dziennik "Nice-Matin" podał, że nowym właścicielem jest amerykański miliarder Jan Koum, współzałożyciel aplikacji WhatsApp. Według gazety pałac sprzedano za 65 milionów euro. Latem 2023 roku agencja Bloomberga oceniała wartość nieruchomości na ponad 90 mln euro.

Pałac Garoupe, położony na przylądku Antibes, z pięknym widokiem na Morze Śródziemne, został zbudowany w 1907 roku dla angielskiego przemysłowca Charlesa McLarena. Gościł w swych podwojach takie sławy jak Pablo Picasso czy Ernest Hemingway. W ogłoszeniu o sprzedaży z 2023 roku Agrasc informowała, że posiadłość obejmuje willę i pięć innych budynków oraz park o powierzchni 10 hektarów wraz z basenem i kortem tenisowym.

Pałac został skonfiskowany przez wymiar sprawiedliwości w 2015 roku, gdy uznano, że był przedmiotem transakcji z wykorzystaniem brudnych pieniędzy. Dwie dekady wcześniej, w 1996 roku, kupiło go pewne towarzystwo inwestycyjne, ale faktycznym nabywcą był Bieriezowski, w latach 90. XX w jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji. Posiadłość skonfiskowano dwa lata po śmierci Bieriezowskiego, który zmarł w 2013 roku w Londynie w niewyjaśnionych okolicznościach. 

awl/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
monuz
"transakcji z wykorzystaniem brudnych pieniędzy" - to by trzeba skonfiskować wszystkie domy na świecie w cenach 10+ milionów $
podatnik-
Dziwne normy zachowania ma ten ukraiński żyd, zamiast pomóc Ojczyźnie to kupuje pałac od agresora
sterl
Z korzyścią dla państwa ? a w zamian pewnie zajęte francuskie firmy wiertnicze na Syberii? Co to za korzyści totalny bałagan..
carlito1
Zakupił go inny Rosyjski oligarcha

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki